Reklamı Geç
Advert

Depremler İle Hava Durumu İlişkili

Deprem Araştırmacı Kadir Sütçü, Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nin kurak geçmesi ile geçtiğimiz günlerde kentte meydana gelen depremlerin birbiriyle ilişkili olduğunu savundu. Sütçü’ye göre depremler çoğaldıkça hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına düşüyor. Depremler azaldıkça hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerine çıkıyor.

Depremler İle Hava Durumu İlişkili

Deprem Tahminleri ile ilgili çalışmalar yapan Kadir Sütçü, yeteri kadar depremler olmadığı ve deprem fırtınası gerçekleşmediğinden dolayı Türkiye ve 1940 rakımda olan Karlıova ‘ya her yıl yağan kar bu yıl yağmadığını söyledi. Sütçü, ayrıca İstanbul’a Ocak ve Şubat aylarında hiç kar yağmadığını belirtti.

DEPREMLER AZALDIKÇA, HAVA MEVSİM NORMALLERİNİN ÜSTÜNE ÇIKIYOR

Sütçü, açıklamasında şunları söyledi:

“1999 yılından itibaren Atmosfer-Biyosfer-Hidrosfer-Litosfer ile ilgili olarak aile ekip çalışmalarımızdaki gözlem ve deneylerimizin istatistik modellemesi sonucunda oluşan modele göre; depremler çoğaldıkça hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına düşüyor. Depremler azaldıkça hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerine çıkıyor.”

BU DURUMA GÖRE “BİR YIL BOYUNCA YETERİNCE DEPREMLER OLMAZSA…”

Sütçü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kış mevsimi zamanında başlamıyor ve özelliği görülmüyor. İlkbahar mevsimi erken başlıyor ve yeteri kadar yağış olmuyor. Yaz mevsimi uzun oluyor. Sonbahar mevsimi zamanında başlamıyor ve yeteri kadar yağış olmuyor.”

DEPREMLER VE METEOROLOJİK OLAYLAR

“Şubat ayının son günlerindeki hava sıcaklığını mevsim normallerinin altına düşüren ve 1 Mart 2018 tarihinden itibaren İstanbul ve çevresinde meydana gelen kar yağışıyla Türkiye’nin doğusuna doğru hareket ederek hava sıcaklığını mevsim normallerinin altına düşüren deprem fırtınasını beklemekteydik.

Böylece İspanya – İran arasındaki Küresel Hava Tahmin Sistemini (GFS) oluşturan depremler 2 Mart itibariyle meydana gelmeye başladı ve devam ediyor. Meydana gelecek depremler GFS’yi oluşturduğu gibi bazen meydana gelen depremlerden sonrada meteorolojik olaylar meydana geldiği için yapılan bazı hava tahminlerini bozar ve tutturmaz.”

MEYDANA GELEN DEPREMLER BİNGÖL’DE MEYDANA GELECEK BÜYÜK BİR DEPREMİN ÖNCÜSÜ MÜDÜR?

“Küresel Hava Tahmin Sistemindeki (GFS) uydu görüntülerinden elde ettiğimiz Sütçü Bulutlarına göre öncü olduğuna dair 8 ve 9 Mart 2018 tarihlerinde bir kayıt bulunmamaktadır. 10 Mart 2018 tarihinden itibaren yeni bir GFS oluşacaktır. 10 Mart 2018 tarihi itibariyle tekrar bir değerlendirme yapacağız.”

BÜYÜK BİR DEPREMİ NASIL ANLARIZ?

“Büyük bir deprem öncesi toprakta yaşayan bütün canlılar sıra dışı davranış gösterirler. Gökyüzünde değişiklikler görülür. En önemlisi ise cam gibi bir hava ve yıldızlar parlak ve yere doğru yaklaşmış şekilde görülürse dikkat etmek lazım. Termal sularının da kimyasında değişiklikler olur. Bazen de metan gazı çıkar. Toprak yanar.”

4.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİNGÖL’DEKİ DEPREM SONRASI 11 DEPREM FIRTINASI OLDU

“Kuzey Anadolu Fayı (KAF) 4.3 büyüklüğünde Erzincan ve 4.2 büyüklüğünde Bingöl depremi ve artçıları öncesinde Küresel Hava Tahmin Sistemini (GFS) oluşturur. Deprem sonrasında rüzgarın yönü itibariyle meteorolojik olayları artırmış olarak görülür. Bulutlandırma kar veya yağmur yağışı gibi.”

BİNGÖL 5 SAATTE 18 KEZ SALLANMIŞTI

Bingöl’de önceki gün gece saatlerinde yaşanan 4,2’lik depremin ardından, 5 saatte 18 deprem meydana gelmişti. Bingöl merkez üssü olan ilk deprem saat: 03.33 sıralarında 4.2 şiddetinde meydana gelmişti. Bu depreminde ardından 3.3 ile 0.9 arasında değişen 17 artçı deprem de 5 saat içerisinde meydana gelmişti. (Çapakçur Gazetesi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü