Reklamı Geç
Advert

ARTAN, Öğrencilerin Barınma Sorunu

Bingöl Tiyatro Derneği Başkanı Mustafa ARTAN Üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarını dile getirdi. "Üniversite öğrencilerinin en büyük sorunu ülkemizde ve özellikle Bingöllümüzde barınma sorunudur. Bu sorunun çözülmesi için yerel yönetimlerimize yaptığımız sözlü uyarılarımıza rağmen her hangi bir mesafe alınmamıştır." dedi.

ARTAN, Öğrencilerin Barınma Sorunu

Üniversite öğrenci sayısı sürekli arttığı halde, bu öğrencilerin barınma sorununun çözülmesi için aynı oranda yatırımların yapıldığını söylemek mümkün olmadığından bahseden ARTAN "Özel öğrenci yurdu bulunmazken, bulunanların da pahalı olması, ev kiralarının da tavan yapması birçok öğrencinin kayıt dondurmasına neden olduğundan haberiniz var mı?" dedi.

ARTAN "Üniversite öğrencilerinin sağlıklı yerlerde barınması ve barınma sorunlarının çözülmesi için Hükümet, belediyeler ve üniversiteler başta olmak üzere bütün devlet kurumları, vakıflar, dernekler ve hayırseverler harekete geçmekle yükümlüdür. Bir seferberlik başlatılarak üniversite öğrencilerinin barınma sorunu bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır." ifadelerini kullandı.

 Üniversitemizde öğrenci sayısının artması, sadece üniversitemizle ilgili bir sorun değil. Çeşitli illerden gelen öğrencilerin barınma sorunları da, yükseköğretimimizin en temel sorunlarından birini oluşturması gerektiğini vurgulamak isterim. Üniversite kontenjanları ve öğrenci kapasiteleri sürekli arttığı halde, barınma konusunda aynı oranda yatırımların yapılmadığını dile getirmek istiyorum.

Bugün yüksek öğretim öğrencilerinin barınma sorununun çözülmesi için çok sayıda Devlet yurduna ihtiyaç bulunmaktadır.

Bingöl Tiyatro Derneği Başkanı Mustafa ARTAN  "Mevcut boşaltılan SGK eski binasının yurda çevrilmesini önerdik. Aldığımız kulaktan duyumlarla ihaleye çıkartıldığını ve KYK bünyesinde yurtta çevrileceği söylendi. Peki, neden bu kadar geç kalandı. Okulun açılacağı tarihe yetiştirilmesi daha güzel olmaz mıydı? Bu belirtide hareket edilmiş olsaydı bugün bu sorunlarla karşılaşmazdık.  Sosyal medyada ve üniversitede mezun olup kendi memleketlerine giden arkadaşlar tarafından bizlere yönlendirilen yeni kayıt yapan öğrenciler tarafından aşırı şekilde barınma yeri talepte edilmektedir. Bu durum karşısında sokak sokak kiralık ev aradığımızı ve kiralık ev bulduğumuzda ise yüksek kira fiyatı ve öğrenciye ev vermiyoruz cevaplarını görünce şaşkınlığa uğradığımızı bir kez daha belirtmek istiyorum. " dedi.

ARTAN son olarak "Unutmamalıyız ki yarınlarda bizlerinde çocukları başka illere okul okumaya gidecek, Empati kurarak gelen öğrencilere yardımcı olmaya tüm halkımızı davet ediyorum. Bingöl tiyatro derneği olarak elimizden gelen tüm fedakârlığı gösterme gayretinde bulunduğumuzu, Bingöllümüzün kurum amirlerine, vakıflarına, derneklerine, iş adamlarına seslenerek sorunları çözmek adına bir platform kurarak yardımcı olmaya davet ediyorum." dedi.

Üniversite Bingöl Mustafa ARTAN Bingöl Tiyatro Derneği Barınma Kiralık Ev Yurt Misafirhane Apart
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü