Reklamı Geç
Advert

Abdullah Caf İle Röportaj

Bingöl Haber olarak siz değerli okurlarımız için stendapçı Abdullah Caf ile söyleşi tadında bir röportaj hazırladık.

Abdullah Caf İle Röportaj

Siz değerli okurlarımız için söyleşi tadında bir röportaj hazırladık. Bur röportajı  Bingöl’ün en renkli ve en tanınmış  simalarından pek stendapçı  ve az şarkıcı çok da sanatçı bir arkadaş olan yeni neslin gözbebeği eskilerin Aferem’i Abdullah Caf ile yaptık. Kendisinin tüm samimi ifadelerine hiçbir müdahalede bulunmadan yayınlıyoruz. Şimdi sizleri Abdullah Caf ile başbaşa bırakıyoruz.

 

ABDULLAH CAF KİMDİR? KENDİNİ NASIL TANIMLARSIN?

 1990 Bingöl/Merkez doğumluyum. Dört çocuklu bir ailenin en büyük çocuğuyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Bingölde tamamladım. Ön Lisans ve Lisans eğitimimi İstanbulda tamamladım.

 Arkadaş ortamlarında genelde eğlenceli, sempatik olduğum söylenir ki ben de öyle buluyorum kendimi. Arkadaş canlısıyımdır, bir ortama ayak uydurmam zor olmaz. Kahvede oturup çay içerken dertleşmeyi de eğlence mekanlarında ellerimi kaldırıp eğlenmesini de bilirim yani. Genel anlamda ise agresifimdir fakat bu halimi saman alevine benzetirim. Kısacası arkadaşlarımın tabiriyle ‘’insan seninle yaşlanmaz.’’ Biraz uzun oldu sanırım onu da boyuma bağlıyorum :)

 

BAŞARILARINDAKİ EN TEMEL ETKEN NEDİR YA DA NELERDİR?

Eğer bir başarıya sahipsem bunu, beni sosyal medya hesaplarımda beni beğenen ve takip eden insanlara borçluyum. Paylaştığım videolara gelen güzel yorumlar ve mesajlar  beni daha çok ateşledi. Hiç unutamayacağım bir mesaj var ki bu mesajdan çokça aldım ve başta da dediğim gibi eğer bir başarıya sahipsem bunu gurbetteki vatandaşlarımızın attığı şu mesaja yükleyebilirim ‘’ Videoların o kadar güzelki bir nebze de olasa MEMLEKET HASRETİ GİDERİYORUZ sayende’’ ve sonra tabiki ailem.

 

İLERLEYEN DÖNEMLERDE FARKLI PROJE PLANLARI YAPIYOR MUSUN?

İlk projem KENDİMİZE GÜLELİM adlı standup gösterisi oldu. Bu gösteride daha çok Bingöl insanın yadaBingölde yaşayan birinin anlayabileceği konuları ele aldım yani Bingöl insanını anlattım. İlk gösteriyi Bingöl merkezde yaptım ve çok büyük bir ilgiyle karşılaşarak bu gösteriyi ilçelere taşıdım. Sorunuza gelecek olursak da KENDİMİZE GÜLELİM-2 gösterisini ise Bingöl insanını tüm Türkiyenin anlayabileceği şekilde yazıp oynamak istiyorum. Bir başka planım, isteğim ise olurda oyunculuk hayatına başlarsam dizi yada filmlerde doğulu bir karekteri canlandıracak olursam o karekterin Bingöllü olmasını ve onu canlandırmayı isterim nedeni ise doğuya yönelik çekilen dizi ve filmler Urfa, Diyarbakır ve Mardin ile sınırlı kalması.

 

YAPTIĞIN İŞİN EN ZOR YANLARI NELER?

Yaptığım iş zaten başlı başına tüm dünyanın kabullendiği en zor iş olarak görünüyor; insanları güldürmek. Benim açımdan ise yaptığım mizahın düşüncemden apayrı yerlere çekilmesi. Videoyu çekerken en ufak ayrıntıyı göz önünde bulundurup izleyice güzel bir video hazırlamak için 15 saniyelik bir videoyu 2 saatte çektiğimi hatırlıyorum.  Bu hazırlık aşaması tabi en zor, en terletici kısım ise videoyu servis ettikten sonra başlıyor. İnsanların beğenisine sunduğum video beğenilecek (soyut olarak) mi? Yaptığım espri yerinde anlaşılacak mı? Gibi sorularala beyinin yorulması. Ve yaşadığım kötü bir anı, herkese açık olan bir alanda yapılan yorumun içeriğe alakasız bir şekilde argo veya küfür içerikli yorum alması.

 

VE EN ÖNEMLİSİ NEDEN KAVURMA DEĞİL DE KOURMA?

Özel bir nedeni yok aslında sadece belli bir kesimin şiveden kaynaklı olarak kavurma yerine kourma demesi yada karşıdaki kişinin öyle anlaması ve bunun mizaha açık bir noktasının olmasından kaynaklanıyor. Ve bir kaç defa yaptığım videolarda kavurma yerine kourma dedim buda insanların dikkatini çekti ki zaten benim istediğimde buydu demekki doğru yoldayım diyerek devam ettim ve dillere doladım. Öyle bir olmuşki kim nerede kavurma ile alakalı bir şey görse akıllara direk ben geliyorum. Eninde sonunda bir KOURMACI açıp köşeyi dönmeyi planlıyorum.

 

KARLIOVALI ARKADAŞLARIN HEM HOŞUNA GİDEN HEM DE BAZISININ TEPKİSİNİ ÇEKEN BU KARLIOVA VE KOURMA MESELESİNİ AÇIKLAYABİLİR MİSİN?

Eveeet beklediğim ve istediğim soru geldi. İnsanlarda yanlış bir algı var aslında benim Karlıovalı hemşehrilerim ile dalga geçtiğimi düşünenler var. Kesinlikle onların söylemini kabullenmiyor ve aksine bir kaç kez bu tür söylemlerde bulunanlar ile tartıştığım olmuştur. ‘’İnsan sevdiğine takılır.’’ diye bir söz var. Ayrıca eğer sadece şive, konuşmalarımı taklit ettiğimden ötürü onlarla dalga geçtiğimi düşünüyorlarsa şöyle bir örnek vereyim; Kazım Koyuncu, Volkan Konak, Selçuk Balcı gibi sanatçılar yaptıkları tüm şarkılarda karadeniz şivesi kullanıyor bu onların karadeniz şivesini kullanan insanlarla dalga geçtikleri anlamına mı geliyor? O zaman Karadeniz insanları bu adamları öldürsün ‘’siz bizimle dalga geçiyorsunuz’’ diyerek. Aksine o şivelerini tatlandırıp, o şarkıları yapan adamları destekleyip kendilerini tüm dünyaya tanıtıyorlar. Adam bir ‘’ Didodido’’ dedi tüm dünyaya duyurdu ve başka ülkelerde çevirileri yapıp seslendirdiler. Bizim ‘’ DıloDılo’’ muzun neyi eksik? Cevap vereyim desteği.

Kourma meselesine gelirsek. Bugün hemen hemen tüm Bingöl ve çevre illerde SOĞUKÇEŞME’ninkourması meşhur olarak biliniyor ama asıl meşhur olan yeri Karlıovadır. Ben insanlara bunu aşılamaya çalışıyorum. Yaşadığım bir olayı anlatıp neler yapmak istediğimi kısmen de olsa neler başardığım anlaşılsın diye… İstanbulda yaşadım bu diyaloğu. Doğma büyüme İstanbullu olan ve gittiği en doğu il ankara olan bir arkadaşım dediki ‘’ Abdullah sen videolarında Karlıova ve Kavurmadan bahsediyorsun. Ben de merak edip araştırdım. Çok güzel bir yermiş. Senin düğününe geldiğimde beni götürmezsen seni öldürürüm.’’ dedi. Umarım anlamışsınızdır ne demek istediğimi.

 

RESMİ MESLEĞİNİ YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUN?

Aslında kendilerini çok severim fakat kendimi ona ait görmüyorum. ‘’O zaman neden okudun?’’ diyeceksin. İsteyerek okumadım aslında biraz zorunluluktan birazda aile olayından dolayı. Buradan üniversiteye başlayacak olan kardeşlerime tavsiyem, ne olursa olsun ama ne olursa olsun kendi hayalleri peşinde koşmalarıdır ve o hayale doğru çok ufak adımlarlada olsa ilerlemeleridir. Başkasının tercihleri sonrası emin olsunlarki pişmanlık yaşayacaklardır ama kendi tercihleri sonrası pişmanlık değil deneyim yaşayacaklardır. Ve Müslüm Babanın dediği gibi ‘’ Son pişmanlık neye yarar her şeyin bedeli var buraya kadar.’’  Oraya kadar gitmeden kendi belirledikleri noktaya gitsinler.

 

EVLENMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUN?

Bu konu neden bütün Bingöl’e dert oldu onu anlamadım yaptığım söyleşilerde gelen sorular listesinde bir numarada yer alıyor kendileri. Ayrıca sen neden soruyorsun? Bana yakıştırdığın biri mi var? Tabiki Allah nasip ederse kaderimiz de varsa tabiki. Var mı öyle biri ya da kendisi kimdir, necidir bilmiyorum ama ayağını denk alsın şimdiden.

 

EVLENİLECEK KIZ TANIMINI BİR DE SENDEN ALABİLİR MİYİZ?

Pas.

 

VE SON OLARAK BİZE BİR ESPRİ YAPABİLİR MİSİN?

-Abi hesabı alabilir miyiz?

Dağılıyoruz o zaman…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü