Reklamı Geç
Advert

Vergide Büyük Yapılandırma Başladı

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer ÇAKAR vergide büyük yapılandırma hakkında bilgi verdi.

Vergide Büyük Yapılandırma Başladı

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer ÇAKAR vergide büyük yapılandırma hakkında bilgi verdi. Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer ÇAKAR yaptığı açıklamada;

19/08/2016 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin Kanun hükümlerinden yararlanan vatandaşlarımıza, yapılandırılan tutarları peşin veya taksitler halinde ödeme imkanı verilmiştir.

27/01/2017 tarihli ve 29961 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 18/01/2017 tarihli ve 6770 sayılı Kanun ile 6736 sayılı Kanuna eklenen Geçici 2’nci madde ile 1. ve 2. taksitlerin ödeme süreleri 31 Mayıs tarihine kadar uzatılmıştır.

Yapılan düzenleme gereğince;
⦁    Yapılandırması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödemem zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebileceklerdir. Böylece, Kanundan yeniden yararlanma imkanına kavuşmuş olacaklardır.
⦁    Ayrıca Kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödeyemeyen borçlular 2017 Mayıs ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödemem indiriminden yararlanabileceklerdir.
⦁    6736 sayılı Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzatılmıştır. Buna göre, Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayında, Şubat ayında ödenecek taksitler Haziran ayında ödenecektir. Diğer taksitler de aynı şekilde ödeme sürelerinin son günlerinden itibaren dörder ay uzamış bulunmaktadır.
⦁    6736 sayılı Kanunun getirdiği önemli şartlardan biri de taksit ödeme süresince tahakkuk eden sigorta primlerinin zamanında ödenmesidir. Cari dönem ödeme şartını ihlal edenlere de hak verilmiş ve bu mükellefler cari dönem yükümlülüklerini 2017 Mayıs ayı sonuna kadar yerine getirerek ya da çok zor durumda olmaları nedeniyle bu yükümlülüklerini yerine getiremediklerini başvuruları ile belirterek Kanundan yararlanmaya devam edeceklerdir.

Bu nedenle 6736 sayılı Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilmesi için 2017 Mayıs ayında yapılması gereken ödemeler büyük önem taşımaktadır.

Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk taksit ödemelerini 31 Mayıs tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde Kanundan yararlanma hakkını kaybedeceklerdir.

Özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı Kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu son şansın kaçırılmaması işverenlerimiz için büyük önem arz etmektedir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü