Reklamı Geç
Advert

Özsoy’dan Hamdullah Öğe Hakkında Soru Önergesi

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Karlıova’da öldürülen Hamdullah Öğe için Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması üzere meclise soru önergesi sundu.

Özsoy’dan Hamdullah Öğe Hakkında Soru Önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Karlıova’da partisinin seçim çalışmaları sırasında seçim minibüsünü kullanan Hamdullah Öğe’nin öldürülmesi ile ilgili, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması üzere meclise soru önergesi sundu.

Özsoy, önergesinde şu ifadelere yer verdi: 

7 Haziran 2015’te yapılan Milletvekili seçimleri öncesinde, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde HDP’nin seçim çalışmalarını sürdürdüğü sırada, partimizin seçim minibüsünü kullanan Hamdullah ÖĞE 03.06.2015 tarihinde günlük seçim çalışmalarını bitirdikten sonra evine giderken Serpmekaya köyü yakınlarında uğradığı saldırı sonucu katledilmişti. Adli Tıp incelemesinde Öğe’nin vücudundan çoğunlukla baş ve göğüs kısmında olmak üzere otuzdan fazla kurşun çıkarıldığı belirtilmişti.

    Hamdullah ÖĞE’nin katledilmesi ile ilgili daha önce yine Başbakanlığa yanıtlaması için sunduğumuz yazılı sorular soruşturmada gizlilik kararı olduğu gerekçesi ile yanıtsız bırakılmıştı. Aradan iki yıl geçmesine rağmen failler hakkında somut bir sonuca ulaşılmamış, soruşturmanın hangi aşamada olduğuna dair bizimle hiçbir bilgi paylaşılmamıştır.  Partimiz HDP ve Öğe’nin ailesi faillerin daha fazla gecikmeden bulunması ve adaletin tecelli etmesini beklemektedir.   

Bu bağlamda;

  1. Öğe’nin katledilmesi ile ilgili açılan soruşturma ne aşamadadır?

  2. Soruşturma kapsamında elde edilmiş bir sonuç var mıdır?

  3. Olayla ilgili gözaltına alınan veya ifadesine başvurulan kimse var mıdır?

  4. Görgü tanıklarının ifadelerinde belirttikleri araç tespit edilmiş veya tespiti konusunda herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

  5. Olay ile ilgili başlatılan soruşturmaya gizlilik kararı verilmesinin gerekçesi nedir?

  6. Öğe’nin katledilmesi öncesi bu saldırıya ilişkin MİT ve Emniyet Müdürlüğüne herhangi bir istihbarat bilgisi ulaşmış mıdır?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü