Reklamı Geç
Advert

Genç’te Kentsel Dönüşümü Görüştüler

Genç Belediyesi, imardaki daralma ve çarpık yapılaşmanın önlenmesi için acil eylem planına dâhil ettiği kentsel dönüşümü hayata geçirmek için kentsel dönüşüm planlanan alanda ikamet eden hak sahipleri ile görüştü.

Genç’te Kentsel Dönüşümü Görüştüler

Genç Belediyesi, imardaki daralma ve çarpık yapılaşmanın önlenmesi için acil eylem planına dâhil ettiği kentsel dönüşümü hayata geçirmek için kentsel dönüşüm planlanan alanda ikamet eden hak sahipleri ile görüştü.

İMARDAKİ daralma ve çarpık yapılaşmayı önleme adına revize edilen imar planının modern kentleşme ve hizmet sunumu baz alınarak ilçe genelindeki iskan vasfını yitirmiş alanlarda ‘ilk etap kentsel dönüşüm’ için Genç Belediyesi düğmeye bastı. Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezi konferans salonunda hak sahipleri ile bir araya gelen Genç Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan ile belediye imar mühendisleri yapılacak proje hakkında hak sahiplerini bilgilendirdi. Belediye imar mühendisleri tarafından oluşturulan projede, üç farklı metrekare alana sahip 400 üzeri dairenin site şeklinde inşa edilmesi planlandığı belirtildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan, bahse konu alanlarda vatandaşa kaliteli ve sağlıklı hizmet veremeyişlerinin çarpık yapılaşma ve eksik alt yapılı düzenden kaynakladığını belirterek, bunun için acil eylem planına kentsel dönüşümü dâhil ettiklerini söyledi.

GENÇ DÖNÜŞÜYOR

Başkan Topraktan konuşmasında şunları ifade etti, “Şuan Genç’in 9-10 bölgesinde bin, bin 500 civarında afet konutları var. Yenişehir Mahallesi’ndeki 320 Afet konutları dışında diğerleri hemen hepsi dökülmüş, işlev göremez olmuşlar. Çok eski olmamasına rağmen çoğunun yolu yok, kanalizasyonu yok, yani Allah’a emanet yerlerdir. Bundan dolayı vatandaşımız bas bas bağırıyor biz de vatandaş değimliyiz? Niye bize sahip çıkmıyorsunuz? deniliyor. Bizde diyoruz sizlerde bizim vatandaşımız, kardeşimizsiniz ama zamanında bunları yapanlar size bu haksızlığı yapmışlar. Bizde bunu düzeltmek için kolları sıvadık, kentsel dönüşümü başlattık. Size kaliteli ve sağlıklı hizmet veremeyişimizin nedeni de bu çarpık yapılaşma ve eksik alt yapılı düzenden dolayıdır. İşte bu kentsel dönüşümlerin, bu projelerin amacı bu pisliklerin önüne geçmek için iyi bir fırsattır, bunu değerlendireceğiz inşallah. Şuan birinci aşama da yapacağımız proje 400 küsur daire site türüdür. Bunların üst ve alt yapısı sorunsuz olacak. Güvenliği sorunsuz olacak. Yani adeta mini bir kent olarak planladık. İnşallah tökezlemeyiz bu haliyle gerçekleştiririz. Hedefimiz yapacağımız bu proje ilçemize bir örnek olsun.  Gelecek zamanda da adından söz etsin. Başlattığımız bu dönüşüm ile vatandaşlarımızın bize destek olmasını istiyor ve bekliyoruz. Biraz fedakârlık yapsınlar Genç’in güzelliği için bir mücadele versinler. Veya çaba sarf edenlere destek olsunlar” dedi.

HAK SAHİPLERİ ÜCRET TALEP EDİLMESİNİ İSTEMİYOR

Kentsel dönüşümle ile ilgili görüşlerini açıklayan hak sahiplerinden Sabiha Ari, “Bu ilk görüşmemizdi.  Şimdiden bir şey söylemek erken olur, şunu söyleyeyim fazla bir şey istemiyoruz. 160 veya 150 metrekare tam dairemizi hiçbir ücret talep etmeden bize versinler, yeterdir. Yerimiz konum itibari ile güzel ve elverişlidir. Aynı zamanda çarşı merkezindedir. Bunu hak ediyor” diye konuştu.

DÜŞÜK FİYATI DOĞRU BULMUYORUZ

Belediyenin hak sahipleri tarafında olmasını istediğini söyleyen Emrullah Kılıç ise, “Arsamız konum itibari ile çok iyi bir yerde. Şehir merkezinden uzak olan ve zeminin kumlak olduğu yerlerde yapımına devam eden arsalarda dönüme 1 milyon TL üzerinden değer biçilirken, ilçe merkezinde bulunan arsamıza düşük fiyat biçmesini doğru bulmuyoruz.  Şunu söylüyoruz, piyasada Yap-Sat yapan mütaaitler yüzde kaça çalışıyorsa bize de aynısını yapsınlar” dedi.

[Gencin Sesi]

Genç Kentsel Dönüşüm Belediye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü