Reklamı Geç
Advert

Usta Ellerde Sanata Dönüşüyor

Yıllarca su taşınan, saklama kabı yerine kullanılan su kabakları artık evleri aydınlatıyor. Bingöllü ustalar, kendi ürettiği su kabaklarını sanata dönüştürüyor.

Usta Ellerde Sanata Dönüşüyor

Yıllarca su taşınan, saklama kabı yerine kullanılan su kabakları artık evleri aydınlatıyor. Bingöllü ustalar, kendi ürettiği su kabaklarını sanata dönüştürüyor.

Bingöllü Su Kabağı İşlemecisi Yılmaz Kaya, kendi ürettiği su kabaklarını sanata dönüştürüyor. Bingöl Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi tarafından desteklenen kurs ile 24 kursiyere su kabağını işlemeyi öğreten Kaya, bu sanatın desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

HEM ÜRETİYOR, HEM İŞLİYOR

Eski dönemlerde su taşınan ve saklama kabı niyetine kullanılan su kabakları, Bingöllü Usta Yılmaz Kaya tarafından ekiliyor, sonbaharda hasadı yapılıp işlenmesi üzere Bingöl Belediye ve Halk Eğitim Merkezi tarafından desteklenen, Veysel Belgin Gençlik Merkezi’ndeki atölyeye getiriliyor. Tarladan kendi topladığı çeşitli sanat eserlerine çeviren Kaya, Çapakçur Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada “su kabaklarını kendimiz ekiyoruz. Tarladan kendimiz toplayıp, kendimiz atölyemizde işleyerek, belirli aşamalardan geçirdikten sonra farklı sunumlara açıyoruz. Abajur, avize gibi çok farklı çalışmalarımız da var” şeklinde konuştu.

24 KURSİYER MEZUN OLDU

Açılan su kabağı işleme kursunda 24 kursiyerin mezun olduğunu ve kursiyerlere sertifikalarının verildiğini belirten Kaya, şunları söyledi: “Açtığımız kursa 24 başvuru oldu, bu kursiyerlerin tamamı mezun oldu ve sertifikalarını aldı. Yeni kurs başvuruları devam ediyor. Yeni kursumuz bayramdan sonra açılacak. Su kabağı, Osmanlı döneminde farklı amaçlarla kullanılıyordu. Şimdi ise işlenerek sanat haline getiriliyor.”

1 KABAK, 5 SANAT

Ürettiği kabakları ‘1 Kabak, 5 Sanat’ sloganıyla işlediğini belirten Kaya, “Sanata başladığımızda 1 kabak, 5 sanat diye yola çıktık. Talep oldukça fazlaydı. Atölyemizde olanaklarımız kısıtlı olmasına rağmen talepler alıyoruz. 3’e 4 metrekare bir atölyemizde sanatımızı icra etmeye çalışıyoruz. Bingöllü yetkililerimizden de desteklerini bekliyoruz.

VALİ KÖŞGER’DEN ZİYARET

Kaya’nın Ramazan Sokağı’nda açtığı standı önceki gece Vali Yavuz Selim Köşger de ziyaret etti. Kaya ile bir süre sohbet eden Vali Köşger, su kabağının işlenişi hakkında bilgi aldı. Köşger, daha sonra Ramazan Sokağı’ndaki diğer stantları da ziyaret etti.

Bingöllü Usta Yılmaz Kaya, ürettiği sanat eserlerini Ramazan ayı boyunca her akşam Ramazan Sokağı’nda vatandaşların beğenisine sunuyor.

[Çapakçur Gazetesi]

Çapakçur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü