Reklamı Geç
Advert

Çakar’dan ‘Yapılandırma’ Uyarısı

SGK Bingöl İl Müdürü Muzaffer Çakar, ‘bazı alacakların yeniden yapılandırması’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çakar, açıklamasında yapılandırma için son tarihin 30 Haziran olduğunu söyledi.

Çakar’dan ‘Yapılandırma’ Uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bingöl İl Müdürü Muzaffer Çakar, 7020 sayılı kanunla yapılan yapılandırmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Çakar, açıklamasında;

Bilindiği üzere 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına Dair Kanun”, 27 Mayıs 2017 tarihli ve 30078 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun ile Kurumumuzun birikmiş alacaklarına ödeme kolaylığı getirilmiş olup ayrıca, 6183 sayılı Kanun ve 6552 sayılı Kanunun 81 inci maddesiyle 5510 sayılı Kanuna eklenen Geçici 60 ıncı madde kapsamındaki yapılandırma işlemlerine ilişkin bazı yeni düzenlemeler yapılmış bulunmaktadır.

Bu kanundaki Kurumumuzu ilgilendiren  önemli bölümler aşağıda açıklanmıştır.

Yapılandırma Kapsamına Giren Kurum Alacakları, Türü ve Dönemi;

2017/Mart ve önceki aylara ilişkin olup, ilk taksit ödeme süresinin (31/8/2017) sonuna kadar tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan;

- 5510 sayılı Kanun'un 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) ve 4/c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta primi, emekli keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi borçları,

- İsteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi borçları,

- Bağ-Kur’luların sosyal güvenlik destek primi borçları,

- Özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilikten (asgari işçilik) kaynaklanan sigorta primi borçları,

- İdari para cezası borçları,

- SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borçları,

- İşverenlerin ve üçüncü şahısların 5510, 506, 1479 ve 5434 sayılı kanunların ilgili maddeleri uyarınca iş kazası ve meslek hastalığı, malüllük, adi malüllük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiilleri nedeniyle ödemekle yükümlü bulundukları her türlü borçları (rucü borçları),

yapılandırma kapsamındadır.

Başvuru Süresi

Yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların 30/6/2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuru süresinin kısa olmasına dikkat edilerek Kurumumuza borçlu olan sigortalı ve işverenlerimizin bir an önce bu fırsattan yararlanmak üzere başvuruda bulunmaları lehlerine olacaktır.

İlk taksidin ödenme süresi ve taksit sayısı ;

Borçlular yeniden yapılandırma kapsamında ikişer aylık dönemler halinde, 6, 9, 12, 18 eşit taksitte borçlarını ödeyebileceklerdir. Ayrıca, yeniden yapılandırma hakkından yararlanacak olan borçlulardan peşin ödeme yolunu seçenler ile taksitle ödeme yolunu seçenlerin ilk taksitlerini 31/8/2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil), diğer taksitlerini ise bu tarihi takip eden ikişer aylık dönemler hâlinde ödemeleri gerekmektedir.

7020 sayılı Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandırmak isteyen sigortalılarımızın ve işverenlerimizin, başvurularını 30/06/2017 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde Kanundan yararlanma hakkını kaybedeceklerdir.

 

Çeşitli sebeplerle Kurumumuza birikmiş borçları bulunan sigortalılarımızın ve işverenlerimizin, bu borçlarını ödenmesinde büyük kolaylık sağlayacak olan 7020 sayılı Kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu fırsatın kaçırılmaması sigortalılarımız ve işverenlerimiz için büyük önem arz etmektedir.

 

Yapılandırma ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen sigortalılarımızın ve işverenlerimizin İl Müdürlüğümüze veya Merkez Müdürlüklerimize başvurmaları halinde gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bingöl SGK Yapılandırma Muzaffer Çakar Borç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü