Reklamı Geç
Advert

Bilinçli alışveriş uyarısı

Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Abdulvahap TANIK Bayram öncesi tüketicilere bilinçli alışveriş uyarısı hakkında bilgi verdi

Bilinçli alışveriş uyarısı

Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Abdulvahap TANIK yaptığı uyarıda; Bayram alışverişinde ihtiyaçların karşılanması için tüketicilerin ucuzluk adına sağlıklarını riske atmamaları gerekir, özellikle üretim izni olmayan merdiven altı gıdalardan uzak durulmalı, ilk önceliğimiz bir ihtiyaç listesi yapılmalı ve öncelik sırasına göre alışveriş yapılmalı, bütçe aşılmamalıdır. Piyasa araştırması yapıldıktan sonra ihtiyacın alınmasına karar verilmelidir. Alış verişlerinizi gün içinde sakin bir ortamda gerçekleştiriniz. Zamanın dar olması nedeniyle internet alışverişlerine ağırlık verilmemeli. Tüketiciler internet alışverişlerinde beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilmektedir. Bayram öncesi mağdur olmayın. Tüketici tatlı, şekerleme ve kolonya gibi ürünlerin seçiminde çok dikkatli olmalı ve merdiven altı ürünlerden uzak durmalıdır. Gıda ürünlerinde denetimden geçen ürünler tercih edilmeli ve ürünlerin son kullanma tarihlerine bakılmalıdır.

Öncelikle alışverişlerde satın alınan ürünlerin karşılığında mutlaka belge alınmalıdır, belge alınmadığı takdirde hak sahipliği ortadan kalkarak, malın ayıplı çıkması halinde belge olmadığı için hak aramada zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Yerli ve kaliteli malların tercih edilmesine öncelik verilmeli, çocuk giysileri ve oyuncaklarında son derece seçici olmalıyız, sağlıklı ve güvenli olmayan ürünlerden uzak durulmalı. Özellikle bayram öncesi alışverişinizi daha dikkatli yapınız. Acele karar vermeyin. Alacağınız ürünü iyice inceleyip, ihtiyacınıza uygunluğunu kontrol ediniz. Aldığınız ürün ayıplı değilse “beğenmedim” diyerek geri götürdüğünüzde, satıcının alma zorunluluğunun olmadığını bilmeliyiz.

Tüketici; tatlı, şekerleme ve kolonya gibi ürünlerin seçiminde çok dikkatli olmalı ve merdiven altı ürünlerden uzak durmalıdır. Dayanıklı tüketim ürünlerinde CE, TSE ve TSEK işaretli ürünler tercih edilmelidir. Özellikle satış sonrası servis hizmetleri olan ürünleri tercihimiz olmalıdır.   

Alışveriş sonrasında bir sorunla karşılaşılması halinde 175 tüketici hattına başvuru hakkınızı mutlaka kullanın. Tüm alışverişlerde fiş ve fatura almayı unutmayınız. Malların ve hizmetlerin eksik ve ayıplı çıkması halinde hiç bir ücret ödemeden Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru hakkınızın olduğunu unutmayınız.

“Bilinçli Tüketici Basiretli Tacir” ilkesi çerçevesinde esnafımızın ve tüm satıcılarımızın ahilik kuralları hassasiyeti içerisinde aldatıcı, yanıltıcı davranışlardan uzak, dürüst ve samimi yaklaşım içerisinde ticaret ahlakına uygun bir davranışla mallarını tüketicilere sunma bilinci içerisinde hareket etmelerini temennisiyle esnafımıza da bol ve bereketli kazançlar diler, tüketicilerimize tüketim çılgınlığından uzak bilinçli tüketici anlayışı içerisinde davranmalarını ve tüm halkımızın huzur içerisinde bayram yapmalarını temenni ediyorum.

Bingöl Ekonomi Uyarı Ramazan Bayram alışveriş tüketim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü