Reklamı Geç
Advert

Bingöl’de Sarı Kantaron Hasadı Yapıldı

Bingöl’de 1 dekarlık alanda üretilen Sarı Kantaron bitkisinin hasadı yapıldı.

Bingöl’de Sarı Kantaron Hasadı Yapıldı

Bingöl’de 1 dekarlık alanda üretilen Sarı Kantaron bitkisinin hasadı yapıldı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Bingöl’de üretilen sarı kantaron bitkisinin ay itibariyle hasadının yapıldığı bildirildi.

Konu hakkında yapılan açıklamada Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri üretimini sağlamak amacıyla aralarında Bingöl’ün de içinde olduğu 35 ilde 2015-2017 yıllarında projenin uygulanmaya başlandığı ifade edilerek, şöyle denildi:

“Bakanlığımızca, Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminde; küresel ve rekabet gücümüzü arttırmak, uluslararası piyasaların talep ettiği kalite ve özelliklerde Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri üretimini sağlamak amacıyla: İlimizin de içinde olduğu 35 ilde 2015-2017 yıllarında proje uygulanmaya başlanmıştır. Bu proje kapsamında İl Müdürlüğümüzce 1 dekarlık alanda Demonstrasyon çalışması yapıldı. Bu çalışmalar kapsamında 24 Şubat 2016 tarihinde Sarı Kantaron tohumlarının kasalara ekimi gerçekleştirildi. Sarı kantaron fideleri 11 Mayıs 2016 tarihinde tarlaya şaşırtılmak üzere viyollere aktarıldı. Sarı kantaronların çimlenme aşamasında gün aşırı sulamaları yapıldı. 20 Mayıs 2016 tarihinde tarla hazırlığı yapıldı. Sarı kantaron fideleri 31 Mayıs 2016 tarihinde tarlaya şaşırtıldı. 2016 yılında Kantaronların Eylül ayında ilk hasat olgunluğuna geldi. 2017 yılında ise Haziran ayı itibari ile hasat gerçekleştirildi. Dekara verim bilgileri ise sergiler kuruduktan sonra belirlenecektir. Türkiye genelinde kültüre alma çalışmaları devam etmektedir.” [Çapakçur Gazetesi]

Bingöl Sarı Kantaron 1 Dekar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü