Reklamı Geç
Advert

Bayram Denetlemeleri Sürüyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, başta Bayram şekeri olmak üzere alışveriş yapan vatandaşların mağdur olmamaları için denetimlerin sürdüğü belirtildi.

Bayram Denetlemeleri Sürüyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, başta Bayram şekeri olmak üzere alışveriş yapan vatandaşların mağdur olmamaları için denetimlerin sürdüğü belirtildi.

​Ramazan Bayramının yaklaşması ile birlikte gıda tüketimi, bayramlık tatlı ve özellikle bayram şekeri alımına yönelik hareketlilik Bingöl’de de gözle görünür oranda arttı. Bu durumu dikkate alan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tüketicilerin herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için rutin denetimlerini bu sektörler de yoğunlaştırdı. Denetimler Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Gıda ve Yem Şubesi’nde görevli gıda kontrolörleri tarafından yapılıyor.

Konu ile ilgili kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Ramazan ayında özellikle fırınlar, unlu mamulleri, pastacılık ürünleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi sektörlerde hizmet veren iş yerlerinde sirkülasyon artmaktadır, halkın sağlığının korunması ve güvenilir gıdaya ulaşmalarının sağlanması amacıyla bu sektörlerde denetimler yapılmıştır” denildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

BAYRAM ŞEKERİ VE TATLI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

“Alışveriş yapılan yerlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gıda kayıt ve onay numaralarının olmasına özen gösterilmelidir. Kayıtlı işletmeler düzenli olarak denetlenmektedir.Şekerleme ve çikolataların ambalajlarının üzerinde de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gıda kayıt ve onay numaralarının olmasına özen gösterilmelidir.Şekerleme ve çikolata gibi ürünlerin raf ömrü 1 yıl civarındadır. Raf ömrünün dolmasına 1-2 ay kalmış olsa bile bu ürün taze bir ürün değildir. Mümkünse ürünlerin yeni üretilmiş, taze olduğunun kontrol edilerek alınması önemlidir.Alınacak şeker, çikolata veya lokum vb. ürünlerin ambalajının yırtılmamış, zarar görmemiş olması gereklidir.”

“PRÜZSÜZ GÖRÜNTÜYE DİKKAT”

“Şekerleme ve çikolatalar da saydam ve pürüzsüz bir görüntünün olması mat görüntünün olmaması gerekir. Bunlarda tazeliğin simgesidir. Lokumlarda tazelik için ürünün elastik yapısını kontrol etmek, mümkünse tatmak gereklidir. Bu sebeple iftardan sonra şekerleme ve lokum alışverişi yapmak daha uygun olacaktır.Bayramlık tatlı, şeker ve şekerlemeleri alışverişimizi belli başlı firmalardan yaparsak karşımızda her zaman muhatap bulabileceğimiz için, tüketici olarak da olası bir geri dönüş yaparak ürünün değiştirilme ya da iade edebilme şansı olacaktır.”

“KAYITSIZ ÜREYİM YERLERİNDEN ALMAYIN”

“Bayram öncesinde tüketicilerimiz özellikle merdiven altı dediğimiz kayıtlı olmayan, denetlenmeyen üretim yerlerine ve buradan satışa sunulan ürünlere dikkat etmelidir. Bu tarz üretimlerle ve ürünlerle tüketicilerimiz karşılaştığında Alo 174 Gıda hattını arayarak durumları konusunda şikâyette bulunabilirler.Bu şekilde tüketicilerimizin hak kaybına uğramalarını engellemiş olur.Vatandaşlarımız gıdaya ilişkin her türlü şikâyetlerini Alo 174 gıda hattına bildirebilirler. Gönüllü gıda denetmeni olarak denetim ekiplerimize her vatandaşın katkı sağlamasını temenni ediyoruz. Bereketin eksilmediği, hoşgörü ve muhabbetin arttığı, birliğin ve dayanışmanın doruğa çıktığı, bu vesile ile rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı  mübarek Ramazan Bayramının  tüm halkımıza hayırlı olması dileği ile.” (Çapakçur Gazetesi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü