Reklamı Geç
Advert

Köşger: “SÜTAŞ, güvenlik açısından…”

21 Haziran 2017 tarihli Valiler kararnamesiyle Bingöl’den Aydın’a atanan Vali Yavuz Selim Köşger, veda turları kapsamında Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bingöl Şubesi’ni ziyaret etti.

Köşger: “SÜTAŞ, güvenlik açısından…”

Köşger: “SÜTAŞ, güvenlik açısından sertifika niteliği taşıyacak”

21 Haziran 2017 tarihli Valiler kararnamesiyle Bingöl’den Aydın’a atanan Vali Yavuz Selim Köşger, veda turları kapsamında Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bingöl Şubesi’ni ziyaret etti.

Şube Başkanı Celal Hakan Alimoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan Vali Köşger, iş dünyası, Bingöl’deki yatırımlar ve yarınlara dair değerlendirmelerini paylaştı.

TÜMSİAD olarak Sütaş’ın Bingöl yatırımını önemsediklerini ve toplumda önemli bir beklenti oluştuğunu belirten Şube Başkanı Alimoğlu’nun “İş dünyasına da önemli faydaları olacaktır. Özellikle hayvancılık sektöründe önemli atılımlar olacağı beklentisini taşıyoruz” değerlendirmesine karşılık Vali Köşger, SÜTAŞ’ın Bingöl yatırımının bir dönüm noktası olacağını söyledi.

SÜTAŞ yatırımının, yabancı sermayenin Bingöl’e çekilmesinde önemli bir rol oynayacağının altını çizen Köşger; “Doğu illerine bakış açısı malumunuzdur. SÜTAŞ gibi güçlü bir firma Bingöl’de yatırım yaptığında, güçlü birçok yatırımcının kafasındaki ‘güvenlik’ eksenli endişeler kırılmış olacak. Haliyle Bingöl’e yatırım çekilmesi daha kolay olacak ve bu da kısa sürede kalkınmayı tetikleyecek. Bir bakıma, SDÜTAŞ yatırımı, Bingöl’ün iş dünyasındaki güvenlik sertifikası sayılacak” dedi.

SÜTAŞ’ın 1.300 kişilik doğrudan, 10 bin kişiye de dolaylı olarak iş imkânı sağlayacağını dile getiren Vali Köşger; “Yatırımda bazı gecikmeler oldu. Bunun sebebi bürokrasideki sıkıntılar. Mera kanunu, oradaki sulama kanallarının varlığı, Hazine ve benzeri birçok alanda ciddi problemler çıkıyor. Çok şükür önemli oranda aşıldı. Yakın zamanda yatırıma başlanacak. Şu anda Cazibe Merkezleri programından yararlanma beklentisi var. Onlar da netleşince artık yatırıma başlanacak. Beklentimiz, bu yatırımın kısa vadede hayata geçirilmesi ve Bingöl’ün bu alanda güçlü bir hamle yaparak üretime yönelmesidir.”

“TERMAL TURİZMDE ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLABİLİRİZ”

Üniversitenin her geçen gün büyümesi, İŞGEM Programının başlayacak olması ve Tekstilkent Projesinin hazır hale getirilmesinin istihdama sağlayacağı önemli katkılara da değinen Vali Köşger, üretime dayalı faaliyetlerin yoğunlaşmasıyla Bingöl’ün kalkınmada önemli bir ivme yakalacağının altını çizdi.

Bingöl açısından bir diğer önemli avantajın termal kaynaklar olduğuna işaret eden Köşger; “Bu yıl 15 kilometrelik hat döşemesi yapılarak Kentpark Projesi bölgesinde suyu ulaştırmış olacağız. Bu proje kapsamında termal otel inşa edilecek. Projeye birçok önemli kuruluş rağbet gösteriyor. Burada doğru planlamayı yapmak durumundayız. Özellikle işletme anlamında iyi tercihler kullanılmalı. Ki, ilk düğmeyi yanlış iliklersek gerisi de yanlış olur. İşin başında doğru düğmeden başlamalıyız ki, bu proje bölgede öne çıkan bir cazibeye sahip olabilsin. Büyük ölçekli termal oteller yapmak için talepte bulunan firmalar var. Bunların hepsi değerlendiriliyor. İnşallah termal turizmde bölgenin parlayan yıldızı olma başarısı gösterilebilir”

“KAYAK MERKEZİ CAZİBEYİ ARTTIRACAK”

Bingöl’ün bir diğer avantajının da kayak merkezi olacağını dile getiren Vali Köşger; “Bu alanda profesyonel olan kimselerden edindiğimiz bilgide, Hesarek Kayak Merkezi önemli bir piste sahip. Birkaç yeni pist eklenmesi ve tesisleşmede yeni birkaç adım atılması durumunda özellikle bölgede önemli bir çekim merkezi olacaktır. Hem iş dünyası yatırımlarının artması, hem termal turizmin geliştirilmesi, hem de kış sezonunda kayak merkezinin öne çıkarılması, Bingöl’ümüze çok ciddi katkılar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Sütaş, termal kaynak yatırımları ve kayak merkezinin Bingöl’ü şahlandıracağına inandığını ifade eden Vali Köşger, üretim odaklı adımların atılmasının ve üniversitedeki öğrenci sayısının artmasının Bingöl’ü kısa sürede önemli bir noktaya taşıyacağını sözlerine ekledi.

ALİMOĞLU: “HİZMETLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER”

16 Şubat 2015 tarihinde atandığı Bingöl’de, bugüne kadar sunduğu hizmetlerden, ilin kalkınması için verdiği mücadeleden ötürü Vali Köşger’e teşekkür eden TÜMSİAD Bingöl Şube Başkanı Celal Hakan Alimoğlu; “Bingöllü gibi çabaladınız, şehrimiz için elinizden gelen gayreti sarf ettiniz. Bu nedenle teşekkür ediyoruz. Yeni görev yerinizde de başarılar diliyoruz. Yolunuz, bahtınız açık olsun” dedi. (Çapakçur Gazetesi)

Bingöl Sütaş Vali Yavuz Selim Köşger
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü