Reklamı Geç
Advert

Fehmioğlu: “Konunun takipçisi olacağız”

Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu ve Genç Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural ile birlikte Düşmalan Mezrası’nda oluşan toprak yarıklarının bulunduğu alanda incelemelerde bulundu. İlgili kurumların durumu incelediğini belirten Milletvekili Fehmioğlu, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Fehmioğlu: “Konunun takipçisi olacağız”

Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu ve Genç Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural ile birlikte Düşmalan Mezrası’nda oluşan toprak yarıklarının bulunduğu alanda incelemelerde bulundu. İlgili kurumların durumu incelediğini belirten Milletvekili Fehmioğlu, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Genç ilçesine bağlı Çaytepe köyü Düşmalan Mezrası’nda oluşan ve yaklaşık 2 kilometrelik alanı kapsayan obruklar, köylüleri tedirgin etmişti. Yaşanan gelişmelerin ardından AK Parti Milletvekili Enver Fehmioğlu, Kaymakam Hasan Hüseyin Vural, Genç Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan ile Bingöl İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekip ile birlikte olay yerinde incelemelerde bulundu. Düşmalan mezrasında köy sakinleri ile bir araya gelen Milletvekili Fehmioğlu ile Kaymakam Vural, burada köy Muhtarı Hatip Değişgeç’ten bilgi aldı.

AK Parti Milletvekili Enver Fehmioğlu, inceleme sonrası yaptığı açıklamalarda, bu işin takipçisi olacaklarını söyleyerek Düşmalan Mezrası Sakinlerine geçmiş olsun dileğinde bulundu. Fehmioğlu, “Burada HES barajı ve demir yolu deplase çalışması nedeniyle bir toprak kayması söz konusu. Bizlerde olayı yerinde görmek için Sayın Kaymakamımız ve heyetimizle geldik. İnşallah yakın zamanda teknik heyet gelir, çalışmalarını yaparlar. Tabii burada çok büyük bir yatırım var. Yap-İşlet-Devret modeli ile büyük bir baraj çalışması var. Tabii bu baraj çalışmasının gövdesi henüz oluşmadı. Daha yeni alt yapı çalışmaları yapılıyor. İnşallah teknik heyet gelir durumu yerinde inceler. Burada kayalığın olmaması nedeniyle toprağın kayması var. Bunun önlemi alınır. İnşallah bende Bingöl’ün milletvekili olarak bunu takip edeceğim. Bu benim görevim, benim bölgem. Biz burada tedbirleri alacağız İnşallah. Yarında başka teknik heyetimiz geliyor. Bu toprak kaymasından mütevellit daha değişik heyetler gelmişti önceden. Hem baraj şantiyenin teknik elemanları hem Devlet Su İşleri’nin teknik elemanları hem de AFAD’ın teknik elemanları bu incelemeleri yapıyor. Biz bu işin takipçisi olacağız. Ben buradan tüm Düşmalan Mezrası sakinlerine geçmiş olsun diyorum” diye konuştu.

“BÖLGE ESKİ BİR HEYELAN SAHASI”

Bingöl Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Avci, Genç ilçesine bağlı Çaytepe köyü Duşmalan mezrasında 2 kilometrelik alanda oluşan insan boyundaki toprak yarıklarına ilişkin yaptığı açıklamada, yarıklara heyelanın neden olduğunu söyledi. Bölgede yaptığı izlenimleri paylaşan Avci, “İlk izlenimlerimize göre yarılmaların meydana geldiği alanların eski bir heyelan sahası olmasıdır. Yani burası eski bir fosil heyelan sahası. Bu sahanın gerisinde bir fay hattı bulunmaktadır. Fay hattına bağlı olarak ta heyelanlı bölgenin gerisinde eğimin çok yüksek olduğu diklikler var. Aynı zamanda bu sahada fay hatları üzerinde oluşmuş göller var bu göller ilkbahar mevsiminde suyla doluyor, yaz ayı mevsimlerinde ise kuruyor. Bu senede kış ve ilkbahar mevsiminin çok yağışlı geçmesi oluşan bu göllerin su seviyesini çok artırdı. Buna bağlı olarak da yer altına sızan su miktarı artmış, su miktarının artması da heyelan adını verdiğimiz kütle hareketini meydana getirmiş. Tabi ki bu olayın meydana gelmesinde belirleyici olan faktör bölgenin doğal koşullarının bu oluşumlara son derece uygun olmasıdır” diye konuştu.

Bölgede yapımı devam eden demiryolu ve baraj çalışmalarının toprak yarıklarıyla ilgisinin olmadığını da iddia eden Avci, şunları söyledi:

“Köylülerden aldığımız bilgiler baraj inşaatı veyahut demiryolu tünellerinin açılması sırasında yapılan çalışmaların bu olaya neden olduğu şeklindeydi. Ama bizim yaptığımız incelemelere göre, bu olayın daha çok doğal nedenlerden kaynaklandığı şeklindedir. Yaptığımız ilk incelemelere göre bu kanaate vardık. Şunu da ifade etmekte fayda var, bu bölgenin heyelan ve kütle harekatı dediğimiz doğal olaylara son derece müsait olması nedeniyle yeni yollar yapılırken karayolu veya demiryolu güzergahları belirlenirken veyahut yeni yerleşim alanları tespit edilirken, muhakkak bu alanların kütle harekatı durumlarına maruz kalması önceden belirlenmelidir. Bu yapıldığı takdirde sağlıklı sonuçlar alınabilir. Ancak bunu yapmadan ve duyarlı alanları tespit etmeden bu adımları attığımız takdirde bu tip olayları yaşamamız kaçınılmaz oluyor.” (Gencin Sesi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü