Reklamı Geç
Advert

Yanık Ünitesi Talep Ediyoruz

Karlıova İlçesi’nde 8 yaşındaki çocuğun elektrikçarpması olayının ardından açıklamalarda bulunan Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan, Türkiye’de sadece 30 ilde yanık ünitesinin olduğunu, Bingöl’de bulunmadığını ve yetkililerden ünitenin açılmasını istedi.

Yanık Ünitesi Talep Ediyoruz

Karlıova İlçesi’nde 8 yaşındaki çocuğun elektrikçarpması olayının ardından açıklamalarda bulunan Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan, Türkiye’de sadece 30 ilde yanık ünitesinin olduğunu, Bingöl’de bulunmadığını ve yetkililerden ünitenin açılmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde Bingöl’ün Karlıova ilçesi Kızılçubuk köyünde babasıyla birlikte ot biçmeye giden 8 yaşındaki Efecan Özer, yüksek gerilim hattının yere sarkan elektrik tellerine dokununca ağır yaralanmıştı.

Olay hakkında açıklamalarda bulunan Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan, ağır yaralanan Efecan’ın üstüne yanındakilerin akıl edip toprak atmaları ile hayatının kurtarılmasının mucize olduğunu belirterek, yetkililere ‘yanık ünitesi’ konusunda çağrıda bulundu.

“KÖYDE ONARIMA BAŞLANDIĞINI ÖĞRENDİK”

Olayın ardından köyde onarıma başlandığını ifade eden Karaaslan, “haberi duyunca Köy muhtarı Mehmet Ali Sezer’i aradım. İki aydan beri bu durumun defalarca onarılmasını istediğini, çok üzgün olduğunu, yetkililerin ilgisizliğinden şikâyetçi olduğunu dile getirdi. Bunun üzerine AKSA şikâyet hattından bir yetkiliyle görüştüm. Bir başkasının daha canı yanmadan bu konunun çözümünü rica ettim. Ve Yetkili Tuba Hanım hemen faaliyete geçeceklerini dile getirdiler. Daha sonra muhtarımızdan yetkililerin köye ulaştığını, onarıma başlandığını öğrendim” dedi.

“EFECAN ERZURUM’A SEVK EDİLDİ”

Olayda ağır yaralanan Efecan’ın Bingöl’deki ilk müdahalesinin ardından Erzurum’a sevk edildiğini belirten Karaaslan, “Babası ve tarlada çalışmakta olan diğer kişilerin yardımıyla ağır yaralı olarak kurtulan Efecan’ın vücudunda büyük ölçüde yanıklar olduğundan acilen Karlıova Devlet Hastanesine oradan da Bingöl Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bingöl Devlet hastanesi Acil Ekibinin yoğun ilgisi ile karşılanmış olup, ancak 1‘nci ve 2’nci derece yanıkların tedavisini yapabildiği için ilk müdahalesi ve pansumanı yapıldıktan 4 saat sonra Uz. Dr. Levent Şahin tarafından Devlet Hastanemiz de Yanık Ünitesi bulunmadığından, buradan Erzurum Araştırma hastanesine sevk edildi” diye konuştu.

“EFECAN’IN DURUMU İYİYE GİDİYOR”

Minik Efecan’ın durumunun iyiye gittiğini belirten Karaaslan, “Yanık Ünitesinde tedavisini üstlenen Op.Dr.Kerem Yılmaz’la görüştüğümde ‘ilk geldiğinde böbrek yetmezliği had safhadaydı ve karaciğer enzimleri çok yüksekti. Tüm vücudunda olmak üzere yanık vardı ama boyun ve ayaklardaki yanıklar ileri derece yanıktı. Müşahade altına aldıktan sonra hayati tehlikeyi atlattı. Takibimiz altında. Merak etmeyin gittikçe iyiye doğru gidiyor’ dedi” diye konuştu.

“YETKİLİLERDEN YANIK ÜNİTESİ TALEP EDİYORUZ”

Türkiye’de sadece 30 ilde yanık ünitesinin olduğunu, Bingöl’de ise bulunmadığını ifade eden Karaaslan, yetkilere seslendi:

“Buradan bu konunun önemsenmesi ve destek verilmesini rica ediyoruz. İleri derece yanıkların tedavisi için çevre illerde bulunan Yanık Ünitelerinde de yatak sayısının çok yetersiz olduğunu görüyoruz. Türkiye de sadece 30 ilde mevcut. Bu konuda bizim Sağlık Bakanlığımızdan ve tüm yetkililerden isteğimiz var. Onlarca hayati tehlikesi olan yanıklar oluyor. Bingöl’e bir Yanık Ünitesi’nin yapılması ve de çevre illerdeki Yanık Ünitelerindeki yatak sayısının artırılması… Tüm bunları yaparken bu miniğin bizim çocuğumuz da olabilirdi düşüncesiyle hareket etmek, çözüme daha çabuk kavuşmasına yol açacaktır.” (Çapakçur Gazetesi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü