Reklamı Geç
Advert

Yabancı Uyruklu Öğrencilere 15 Temmuz’u Anlattılar

Bingöl Üniversitesi personelleri ve okulda öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında bilgilendirildi

Yabancı Uyruklu Öğrencilere 15 Temmuz’u Anlattılar

Bingöl Üniversitesi personelleri ve okulda öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında bilgilendirildi

15 Temmuz Darbe Girişiminin birinci yıl dönümü münasebetiyle Bingöl Üniversitesi, akademik ve idari personeli ile yabancı uyruklu öğrencilerine darbe girişimi hakkında bilgilendirme amaçlı bir toplantı gerçekleştirdi.

Bingöl Üniversitesi enstitüler binası konferans salonunda 10 Temmuz 2017 pazartesi günü gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak Bingöl Üniversitesi öğretim elemanı ve uluslararası ilişkiler uzmanı Yunus Emre Karaca katıldı. Etkinliğe ayrıca Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci, Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Başaran, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan ile akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde tarihe kara leke olarak geçen acı bir gece yaşadığını ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yürütülen darbe teşebbüsünde 249 vatandaşımızın şehit olduğunu, 2000’i aşkın vatandaşın da gazi olduğunu ifade eden Karaca, darbe girişiminin baş aktörü olan FETÖ’nün 1970’li yılların erken döneminde Gülen tarafından kurulduğunu, tarihsel süreç içerisinde özellikle ‘Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle beraber hızla gelişerek etkinlik alanını Kafkasya, Asya ve Balkanlara kadar yaydığını belirtti.

Günümüzde yaklaşık 160 ülkede eğitim, medya ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla faaliyetlerine devam eden örgütün tehlikeli yüzünün bu ülkelere gösterilmesi gerektiğini belirten Karaca,  FETÖ’nün sadece Türkiye için değil tüm dünya için bir tehdit olduğunu söyledi. Karaca “FETÖ ‘suigeneris’ bir terör örgütüdür. Örgüte katı bir sadakat ve bağlılık vardır. Gizlenme anahtar taktiktir. Örgüt elemanları amaca ulaşabilmek ve kimliklerini gizlemek için her türlü kılığa girmeyi mübah görmektedirler. Örgütle işbirliği yapmayı reddeden kişileri yıpratmak ve hedef almak için FETÖ ellerindeki medya kuruluşlarıyla kara propaganda yapmakta ve devletin içine sızdırdıkları elemanları ile de kumpaslar düzenlemektedirler” şeklinde konuştu.

Darbenin amacının aslında ülkeyi bir iç savaşa sürüklemek ve bu sayede yabancı bir işgale hazırlamak olduğunu belirten Karaca, darbe girişiminin halkın bir an bile tereddüt etmeden canı pahasına tankların ve mermilerin önünde durmasıyla başarısızlığa uğratıldığını ve bu felaketin fedakâr şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde aşıldığını söyledi.

Ayrıca, 15 Temmuz Darbe Girişiminin birinci yıl dönümü münasebetiyle Bingöl Üniversitesi enstitüleri bünyesinde bulunan yaklaşık 350 civarındaki mevcut ve mezun yabancı uyruklu öğrenci darbe girişimi hakkında e-posta yoluyla bilgilendirildi. (Çapakçur Gazetesi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü