Reklamı Geç
Advert

BÜ’lü Heyet, Kuzey Irak’ta Fuara Katıldı

Bingöl Üniversitesi’nden bir delegasyon, Kuzey Irak’ta düzenlenen fuara katıldı.

BÜ’lü Heyet, Kuzey Irak’ta Fuara Katıldı

Bingöl Üniversitesi’nden bir delegasyon, Kuzey Irak’ta düzenlenen fuara katıldı.

Bingöl Üniversitesi’nden bir delegasyon, Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak başkanlığında 8-9 Temmuz 2017 tarihlerinde Kuzey Irak’ta düzenlenen 5’inci Türkiye ve Kıbrıs Üniversiteleri Fuarı’na katıldı.

Heyet, bu süre içerisinde Erbil, Süleymaniye ve Salahaddin Üniversiteleri’ni de ziyaret etti. Ziyaret delegasyonunda Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Olgun, Fen Edebiyat Fakültesi Vekil Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çiftçi ve Yaşan Diller Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Zahir Ertekin yer aldı.

Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde düzenlenen “V. Türkiye ve Kıbrıs Üniversiteleri Fuarı”na katılan üniversite heyeti aynı zamanda Kuzey Irak üniversiteleri rektörleri eşliğinde Kuzey Irak Yüksek Eğitim Bakanlığı temsilcisi Dr. Jwan J. M. Sarif ile de görüştü.

Görüşmelerde özellikle üniversitemizde lisansüstü öğrenim hakkında karşılıklı görüş alış-verişinde bulunuldu. Ayrıca öğrenci değişim sürecinde karşılaşılan sorunlar ve sorunların çözümleri konusunda da neler yapılması gerektiği konuları konuşuldu ve öğrencilere neden üniversitemizi tercih etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmelerde bulunuldu. Çok sayıda kişinin ziyaret ettiği fuara üniversitemiz tarafından Türkçe, İngilizce, Arapça ve Goranice olmak üzere dört dilde basılan ve üniversitemizi tanıtan kitapçık ve Bingöl Üniversitesi’ni simgeleyen materyaller dağıtıldı.

Mayıs 2017’de Bingöl Üniversitesi ile Kuzey Irak’ta bulanan 13 üniversite arasında “Akademik Değişim İşbirliği” anlaşmaları imzalanmıştı

Bilindiği üzere 17-19 Mayıs 2017 tarihlerinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Üniversitelerin Üniversite-İşbirliğinden Beklentileri” sempozyumu esnasında yapılan çalıştaylarda; Bingöl Ünversitesi, Kuzey Irak’ta bulunan 13 üniversite ile “Akademik Değişim İşbirliği Anlaşmaları” ve “Mevlana Değişim Programı” kapsamında işbirliği protokolleri imzalamıştı.

Yapılan çalıştaylar sonucunda Bingöl Üniversitesi ile Süleymaniye Üniversitesi, Süleymaniye Politeknik Üniversitesi, Erbil Politeknik Üniversitesi, Salahadin Üniversitesi, Duhok Üniversitesi, DuhokPoliteknik Üniversitesi, Zakho Üniversitesi, Germiyan Üniversitesi, Halepçe Üniversitesi, Koya Üniversitesi, Soran Üniversitesi, Beşeri Bilimler Üniversitesi ve Heybet Sultan Teknik Enstitüsü arasında “Akademik Değişim İşbirliği Anlaşmaları” ve “Mevlana Değişim Programı”na yönelik yeni işbirliği protokolleri imzalamış ve var olan anlaşmalar güncellenmişti.

Yapılan anlaşmalarla özellikle önümüzdeki dönemlerde Kuzey Irak’tan lisansüstü öğrenim alanında Bingöl Üniversitesi’ne yönelimlerinin artacağı bekleniyor. (Çapakçur Gazetesi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü