Reklamı Geç
Advert

BELEDİYE, DOSTLARINA KUCAK AÇTI

Bingöl Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevinde kalan sokak hayvanları, deneyimli personelin sevgi ve ilgisiyle hayata tutunuyor.

BELEDİYE, DOSTLARINA KUCAK AÇTI

16 bin metrekarelik alana inşa edilen Bingöl Belediyesi Geçiçi Hayvan Bakımevinde görev yapan veteriner hekim ve uzman personel, sokak hayvanlarının hayata tutunması ve yeni sahiplerini bulabilmesi için çalışmalara devam ediyor.

Sokakta yaşayan hasta, yaralı, bakıma muhtaç ve küpeli olmayan kontrolsüz sokak hayvanlarını tespit ederek toplayan personel, barınağa getirilen hayvanların tedavilerini gerçekleştiriyor.

Karantina bölümü, hasta bakım bölümü, yavrulu anne bölümü, hayvan müşahede bölümü, hayvanların yiyeceklerinin hazırlandığı mutfak bölümü, muayene odası, ameliyat odası, işçi odası, duş, depo, veteriner hekim odası, idare odası ve yeşil alanlardan oluşan barınak, dostlar için sığınak oluyor.

“ONLAR İÇİN KAPSAMLI ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR”

Doğal yaşamda yaralı ve bitkin halde bulunan hayvanların bakımevinde koruma altına alınarak tedavi edildiğini belirten Belediye Başkanı Yücel Barakazi, çevre ve halk sağlığına yönelik koruyucu çalışmalara da katkıda bulunduklarını söyledi.

Bakımevine getirilen hayvanların işaretlenerek kayıt altına alındığını belirten Barakazi, “Personellerimizce sokaktan veya doğal yaşam alanlarından alınan hayvanlar, burada gerekli tedaviden geçiriliyor. Ön muayeneleri yapılan hayvanlar, daha sonra müşahade altına alınıyor. 10gün boyunca müşahade bölümünde tutulan hayvanlara kuduz aşıları yapılıyor. Ayrıca paraziter ilaç uygulamaları yapılan hayvanlar işaretlenerek kayıt altına alınıyor” dedi.

Ortak yaşam alanlarını paylaştığımız hayvanlara herkesin sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Barakazi, sahiplendirme programına da dikkat çekerek, “Bakımevimizde tedavi edilerek koruma altına alınan dostlarımız, sahiplendirme programı kapsamında yeni yuvalara kavuşuyor. Öte yandan kırsal kesimlerde yaralı veya bitkin halde bulunan dostlarımız da tedavi ve bakımları tamamlandıktan sonra tekrar doğaya bırakılıyor” diye konuştu.

“ÇOCUKLARA HAYVAN SEVGİSİ AŞILANMALI”

Hayvan bakımevinin haftanın 7 günü vatandaşların ziyaretlerine açık olduğunu vurgulayan Barakazi, şunları söyledi: “Ailelerden beklentimiz çocuklarıyla birlikte hayvan barınağını ziyaret etmeleri. Buraya getirilen çocuklara hayvan sevgisi aşılanırsa, hayvan sever bir nesil yetişir ve ortak yaşam alanını bölüştüğümüz dostlarımız, yaşama daha rahat tutunur. Hayvan barınağında kalan minik canların, Bingöl halkının sevgisine ve ilgisine çok ihtiyacı var.” (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü