Reklamı Geç
Advert

STK'lara ‘Hibe Çağrısı’ Toplantısı

Bingöl Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkezi tarafından, AB Bakanlığı’nın STK’lara yönelik başlatılan hibe programı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

STK'lara ‘Hibe Çağrısı’ Toplantısı

Avrupa Birliği Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Sivil Toplum Kuruluşlarına (STK) yönelik hibe programının başladığını duyurmuştu. Bingöl Valiliği AB proje Koordinasyon Merkezi tarafından, kentte bulunan STK’lara yönelik hibe programı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen toplantı hakkında Valilik tarafından yapılan açıklamada, 

Sivil toplum kuruluşları, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından ülkemizin AB üyeliği sürecinde en önemli aktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu önemin bir göstergesi olarak, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının 2014-2020 yıllarını kapsayan ikinci döneminde, “sivil toplum” ayrı bir öncelik alanı olarak kabul edilmiştir. Bu dönemde yaklaşık 190 milyon Avro tutarında kaynağın sivil toplumun ve sivil toplum diyaloğunun güçlendirilmesi için kullandırılması öngörülmektedir.

Bu kapsamda, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından STK’lara yönelik olarak uygulanacak olan “Yerel STK’lar Hibe Programı” ve " Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı" teklif çağrıları yayınlanmıştır.

Bingöl Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkezimiz tarafından ilimizde faaliyetlerde bulunan STK'larının,  aşağıda detayları verilen Sivil Toplum Sektörü, hibe programlarından azami ölçüde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 21 Temmuz 2017 tarihi saat 10:00'da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Teklif çağrılarına proje sunmak isteyen STK temsilcilerinin katılmış olduğu toplantı ile gerekli bilgilendirme yapılmış olup, başvuru sürecinde Merkezimiz olarak her türlü teknik destek sağlanacaktır.

Yerel STK’lar Hibe Programı ; Toplam bütçesi  1.750.000 Avro olan hibe programının amacı STK’ların kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi, lobicilik ve savunuculuk faaliyetlerinin desteklenmesi ve iletişim becerilerinin geliştirilmesidir.

Bu çerçevede STK’lar tarafından hazırlanacak projelere azami 60.000 Avro, asgari 40.000 Avro destek sağlanacaktır. Proje başvurularının 18 Ağustos 2017 tarihine kadar Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne yapılması gerekmektedir. 

Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı ; Program mali ve idari açıdan güçlü ve daha önce proje deneyimi olan sivil toplum kuruluşlarının geliştirecekleri ortaklıkları ve ağları desteklemektedir. Üç kuruluşun bir araya gelerek başvuruda bulunabilecekleri programda Üniversiteler ve Belediyeler proje ortağı olarak yer alabilmektedir.

Toplam bütçesi 2.500.000 Avro olan hibe programının amacı sivil toplum kuruluşlarını ve aktivistleri destekleyecek yasal ve finansal ortamı iyileştirmek, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve sivil toplum kuruluşlarının yönetsel ve kurumsal kapasitelerini geliştirmektir.

Bu çerçevede STK’lar tarafından hazırlanacak projelere asgari  250.000 Avro, azami 500.000 Avro destek sağlanacaktır. Proje başvurularının 6 Ekim 2017 tarihine kadar Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne yapılması gerekmektedir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü