Reklamı Geç
Advert

Engellilere ‘engelsiz bina’ yapılıyor

Bingöl Belediyesi Başkanı Yücel Barakazi, ‘Engelsiz Kent Bingöl’ projesi kapsamında engelli vatandaşlar için engelsiz bina yapılacağını söyledi.

Engellilere ‘engelsiz bina’ yapılıyor

Bingöl Belediyesi Başkanı Yücel Barakazi, ‘Engelsiz Kent Bingöl’ projesi kapsamında engelli vatandaşlar için engelsiz bina yapılacağını söyledi.

Bingöl Belediyesi Başkanı Barakazi, TRT GAP Diyarbakır Radyosunun ‘Yöremizden Programımız Bugün Şehrinizde Sizinle Birlikte’ programına canlı yayın konuğu oldu.

TRT GAP Diyarbakır Radyosu Müdürü Fatih Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan Barakazi, ‘Engelsiz Kent Bingöl’ projesi kapsamında engelli vatandaşların için sosyal donatı alanları, spor salonu, eğitim ve konferans salonlarından oluşan engelsiz bina yapılacağını söyledi.

Barakazi, “Yer tahsisi ve kaynak tahsisi yapıldı. 500 metrekarelik alan üzerine 5 kattan oluşan engelsiz bina inşa edeceğiz. Binamızın bu sene temelini atacağız İnşallah. Binanın tamamlanmasıyla bütün engelli vatandaşlarımızın ortak bir evi olacak” dedi.

Engelli vatandaşlara yönelik yapılan hizmetleri aktaran Barakazi, şehir içi taşımacılık yapan otobüslerin yenilenmesiyle birlikte toplu taşımadaki sorunların da ortadan kaldırılacağını vurguladı.

“Girişimci kadınlar yeni istihdam alanları açtı”

Kadınlara yönelik yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi aktaran Barakazi, KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen girişimcilik kurslarına katılan onlarca kadının sertifikalarını aldıktan sonra işyeri sahibi olduğunu söyledi.

Barakazi, “Kadın koordinasyon merkezimizde kadınlara değişik eğitimler verildi, birçok kurs düzenlendi. KOSGEB ve üniversite ile ortaklaşa düzenlediğimiz girişimcilik kurslarına katılan onlarca kadın, eğitimlerini tamamlayıp girişimci oldu. Ev kadınlarımız hem girişimci oldu hem de istihdam alanları yarattı. Bunlar Bingöl için ciddi bir kazanım oldu. Yine ev hanımlarımıza yönelik üniversitemizle ‘Anne Üniversitesi’ projesi hayata geçirdik, birçok konuda kadınlarımıza eğitim verildi. Yine kadın emek çarşımızla kadınlarımıza iş sahası açtık. Dün itibariyle faaliyete geçti. Burada bulunan büfeler kadınlara tahsis edildi. Kadınlarımız ürettikleri ürünleri burada satarak aile ekonomilerine katkıda bulunacak” diye konuştu.

Duyarlılık çağrısı

Kentin birçok noktasında parkları tahrip eden vatandaşlar ile kaldırım işgalinde bulunan esnafa duyarlılık çağrısında bulunan Barakazi, “Vatandaşlarımızın çoğunluğu park ve kaldırım işgallerinden mustarip. Biz tahrip edilen parklarımızı kısa süre sonra onaracağız. Yine bozulsa yine onarırız ama parklara bazı insanların verdiği hasar çok ileri boyutta. Kentin ortak kullanım alanları olan parklarımıza bütün vatandaşlarımızın sahip çıkması gerekiyor. Kaldırım işgalleri de fazlaca şikayet aldığımız konuların başında geliyor. Biz belediye olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz ama burada biraz da esnafımıza iş düşüyor. Tüm esnaflarımızı kaldırım işgali konusunda biraz daha duyarlı davranmalı. Bu hususta defalarca yaptığımız duyarlılık çağrısını bir kez daha yeniliyoruz” diye konuştu.

 Vatandaşlara, çöp dökme saatleri hususunda da çağrı yapan Barakazi, şunları söyledi: “Tüm cezai işlemlere ve uyarılara rağmen halen gündüz saatlerinde dışarıya çöp bırakan vatandaşlarımız var. Aslında bunlar göze battığı için şikâyetler oluşuyor. Vatandaşlarımızın çöp dökme saatlerine uymasını rica ediyoruz. Herkesin bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz. Herkes çöp dökme saatlerine uyarsa kentimiz daha temiz ve daha güzel görünüme kavuşacaktır. Şunu vurgulamak istiyorum genel itibariyle vatandaşlarımız bu kurala uyuyor, ben bu anlamda vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Doğalgaz çalışmalarından dolayı bozulan yolların da onarılacağını vurgulayan Barakazi, “Nimet külfete tabidir ilişkisi içerisinde bunu düşünmek lazım. Biraz zorluk çekeceğiz ama hem hizmet anlamında hem de hava temizliği anlamında daha kaliteli bir boyuta ulaşacağız. Bu yılki çalışmaların da tamamlanmasıyla Bingöl’ün büyük bir kısmına doğalgaz verilecek. Okullara ve kamu kurumlarına doğalgaz verilecek. Doğalgaz hizmeti genişledikçe hava kirliği de önlenecek. Yollarımızda oluşan tahribatlarda kısa sürede giderilecek” diye konuştu.

Program sonrası, GAP Diyarbakır Radyosu Müdürü Fatih Yılmaz tarafından Başkan Barakazi’ye radyo hediye edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü