Reklamı Geç
Advert

Kardeş Şehir Gümüşhane

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU’nun himayelerinde yürütülen ‘’Kardeş Şehirler Projesi’’ kapsamında ‘’Gümüşhane-Bingöl buluşması’’ gerçekleştirildi.

Kardeş Şehir Gümüşhane
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU’nun himayelerinde yürütülen ‘’Kardeş Şehirler Projesi’’ kapsamında ‘’Gümüşhane-Bingöl buluşması’’ gerçekleştirildi.
 
        Etkinlik kapsamında ilimizden giden 65 kişilik heyet ile Gümüşhane heyeti kent merkezinden Zafer Meydanına kadar ‘kardeşlik yürüyüşü’ yaptı.
 
        Yürüyüşün ardından 15 Temmuz Zafer Meydanında Bingöl ve Gümüşhane halk oyunları gösterileri sunuldu. Daha sonra Bingöllü heyetimiz sarkıt ve dikitleriyle ünlü Karaca Mağarasını ve Limni Gölü Tabiat Parkını gezdi.
 
        Etkinlik için akşam saatlerinde kente ulaşan Valimiz Sayın Ali MANTI, Gümüşhane Valisi Sayın Okay MEMİŞ tarafından davul zurnayla karşılandı. Sergilenen halk oyunları gösterilerinin ardından Gümüşhane gelenekleri arasında yer alan şiir ve türkülerin okunduğu ‘’Herfene gecesi’’ düzenlendi. Gecede iki kentin türküleri ve şiirleri okundu. Vali Memiş ve Vali Mantı, halk oyunları ekibiyle birlikte halay çekti.
 
        Yaptığı konuşmada Valimiz Sayın Ali MANTI, sıcak karşılamalarından dolayı Gümüşhane Valisi Sayın Okay MEMİŞ’e teşekkür etti.
 
        İki kent arasındaki birlikteliğin kuvvetlenerek devam ettiğini’ söyleyen MANTI‘Böylesi programlar şehirlerimiz arasında ülfet peyda eder. Güzel görmeyi ve güzel düşünmeyi sağlar. Aramızdaki dayanışma, kardeşlik ve iktisadi ilişkileri geliştirir ve pekiştirir. Çünkü her temas iz bırakır. Hiçbir temas boşuna değildir. İnşallah bu temaslarımız şehirlerimiz arasında güzel ilişkiler doğuracaktır. Allah, ülkemize birlik ve dirlik versin. Kardeşlik bağlarımızı kuvvetlendirsin. Bir ve beraber olursak bu ülkeyi hiç kimse yıkamaz. Biz de bu vesileyle birliğimizi ve beraberliğimizi pekiştiriyoruz.’ dedi.
 
        Bingöllü misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Gümüşhane Valisi Okay MEMİŞ İSE yaptığı konuşmada, '1997-1999 yılları arasında Bingöl'ün Genç ilçesinde Kaymakamlık yaptığını hatırlatarak, kendimi adeta Gençli, Bingöllü hissederim. doğu'nun kendine has zorlukları içinde Gençli kardeşlerimizle çok güzel gönül bağları kurduk. Belki de bu gönül köprüsünün tezahürü olarak da bugün İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU'nun önderliğinde iller arasında gönül köprüsü projesi geliştirildi. bizler de memnuniyetle bu projenin iöçinde yer aldık. Bize aslında fikir olarak söylendiğinde başka iller vardı ama biz Bingöl'ü hassaten istedik.
 
        ‘Bingöl Havaalanına kavuştu. İnşallah Gümüşhane de kendi havalimanına kavuşuyor. Yatırımlardan yavaş yavaş pay alan gelişmekte olan illeriz. Bu gönül köprüsü inşallah 2 vilayeti, yöneticileri ve sivil insanları birbirine daha çok kaynaştırır. Bu ülke 81 vilayetiyle bölünmez bir bütün. Bu bütünlük için mücadele ediyoruz. Bu mücadele de hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize de acil şifalar, uzun ömürler diliyorum’ şeklinde konuştu.
 
        Kardeş Şehirler Projesi Koordinatörü Ahmet KÜREKÇİ ise, ‘Trabzon-Mardin ile başlayan etkinliklerin Bingöl ile devam ettiğini’ söyledi.
 
Dostluk köprüsünün amacının illerin birbirini tanıması, kültürel faaliyetlerde bulunması, tarihi mekanların gezilmesi olduğuna’ işaret eden Kürekçi, ‘Bu amacımıza ulaşmış bulunuyoruz kardeşliğimiz pekişiyor. Ülkemizin hassas döneminde 80 milyon insanın teröre karşı bir ve beraber olduğunu bu proje ile birlikte daha da sağlamlaştırıyoruz. Gelen heyetteki herkesin duygusu aynı. Aynı coğrafya da yaşıyoruz ve birbirimize daha fazla kenetlenmemiz gerekiyor. Bu noktada her iki ilin birbirine yapacağı ziyaretlerle kardeşliğimiz çok daha güzel bir noktaya gelecektir’ dedi.
 
        15-18 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen ’Kardeş Şehirler Projesi’nin Bingöl ayağı 19-22 Eylül arasında yapılacaktır.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü