Reklamı Geç
Advert

Bilet fiyatlarına sosyal medya tepkisi

Bingöl’de bir havayolu şirketinin uçuş fiyatlarını yüksek tutması ve sefer sayısının az olması nedeniyle çileden çıkan vatandaşlar sosyal medyada Türkiye gündemine girerek seslerini duyurmaya çalıştılar.

Bilet fiyatlarına sosyal medya tepkisi

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın en önemli mecralarından olan Twitter’da #FiyatlaruçmasınBingöluçsun etiketiyle bir kampanya başlatıldı. Başlatılan kampanyaya öncülük eden isim ise Bingöllü sanatçı ve sosyal medya fenomeni Abdullah Caf oldu. İlk tweeti Caf’ın atmasıyla beraber kısa sürede binlerce Bingöllü tweet atmaya ve yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı. Bingöl’de tek bir havayolu şirketinin çalışması, bu tekelleşme karşısında ise fiyatların sürekli olarak çevre illere nazaran pahalı olması birçok vatandaş tarafından tepkiyle karşılanıyordu. Vatandaşların sosyal medya fenomeni Caf’a yine sosyal medya üzerinden mesajlar atıp bu durum hakkında şikayetçi olması üzerine kayıtsız kalmayan Caf böyle bir kampanya başlattı. Kampanya yetkililerin dikkatini çekti ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Resmi Twitter hesabından attığı mesajda kendilerinin fiyat konusunda bir şey yapamayacaklarını, söz konusu durumda insiyatifin şirkete ait olduğunu bildirdiler. Böylesi kısa sürede bir geri dönüş alınması sonucunda ise yapılan açıklamada, alternatif şirketlerin Bingöl’e gelmesi gerektiği bazı şirketlerin başvuru yaptığı ve onay beklediği, onca yıl süren çalışmalar neticesinde uluslararası düzeyde yapılan bir havalimanının sadece bir şirket için yapılmış olmayacağı ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Abdullah Caf ise kendisinin bir memleket sevdalısı olduğunu böyle bir konuya duyarsız kalamayacağını belirterek şu ifadeleri kullandı; “Bingöl’e aşık bir insanım değerlerime, gelenek, göreneklerime bağlı kalmaya ve elimden geldiğince yaşamaya gayret gösteriyorum. Bingöl halkına, hemşerilerime bir konuda kızgınım ‘’ insan sevdiğine kızarmış’’ misali… Haksızlığa uğradıkları herhangi bir konuda haklarını aramak yerine, kahvehane kürsülerinde, kafe masalarında, mutfak muhabbeti haline getirip konuyu o masada bırakıp dağılmaları. ‘’Dur Baxalım Ne Olacax’’ diyerek konulara nokta koymaları. Oysaki maruzatlarını gerekli mercilere ulaştırmaya çalışsalar belki bir ikinci vukuat gerçekleşmeyecek.

 Ben yaklaşık yedi yıldır İstanbul’da yaşıyorum ve yılda ortalama 5-6 kez Bingöl’e gidip geliyorum. 2013 yılında havalimanımız açılana kadar çevre illerden ulaşımımı sağlıyordum. Sonrasında her ne kadar uçak fiyatları pahalı da olsa artık Bingöl’den gelip gitmeye başladım. Fiyat pahalılığını da -son güne bıraktım ondandır’’ diye geçiştiriyordum. Ta ki bu ana kadar.

‘’Maymun gözünü açtı’’ diye bi söz var.

Havalimanı açıldıktan, bir kaç ay sonra seferlerin arttırılacağı haberi yapıldı. -Olmadı. Ve bu haber valilik sayfasından aralıklı olarak iki sefer yayınlandı.

Yaklaşık bir yıl sonra farklı firmaların geleceği söylendi. - Gelmedi. Ve habire ‘’yarın, öbür gün’’ vaadiyele ertelendi.

 Devletin uçuş fiyatlarına bir sınır getirileceği söylendi.

-Getirilmedi. Tabi eğer bu bahsedilen sınır 478 lira artı vergiler değilse.

 Edindiğim bilgilere göre özel bir hava yolları firması Bingöl Havalimanı keşfi yapıp her şeye ‘’olur’’ yanıtı verip sadece DHMİ’nin onay vermesi gerektiğini de bildirdi. -O onay mı gelmedi? Onay verilmesi gereken konu mu gitmedi? Orasına kadar inemedim. Ama o hava yolları firması da inmedi.

 Ben de bunlara dayanarak sesimizi duyurabileceğim bir alanda gayret göstermeye başladım. Sosyal medyanın da bugünkü şartlarda bu alanın en iyisi olduğunu bilerek, sahip olduğum kitleye güvenerek ve her zaman yapmaya çalıştığım işe Bingöl için bir şeyler yapmaya bir yenisini ekleyerek bu mağduriyeti twitter dan #FiyatlarUçmasınBingölUçsun hashtag’i ile duyurmaya çalıştım. Sağolsun destek verenler sayesinde TT listesinde gündemdeki olaylar sıralamasında 7. sıraya kadar yükseldik. Bu sıralama sesimizi tam anlamıyla duyurmaya yetmedi ama vatandaşlarımız ‘’ yav yazsax ne olacax sanki.’’ ya da ‘’ korxam biz buni yazdıx, onlarda fiyatlari indirecax’’ ya da ‘’zaten bi * olmer’’ dememiş olmasalardı en başta da belirttiğim gibi ‘’Dur Baxalım Ne Olacax’’ demeyip bir uğraş gösterselerdi belki de sesimizi tam anlamıyla duyurup bir şeyler elde edecektik.

 Atılan tweetlere cevaben DHMİ’nin resmi twitter hesabından cevap aldım. ‘’ Uçak bilet fiyatlarının belirlenmesi hususunda herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.’’ diye. Geri dönüş yaptıkları için kendilerine teşekkürlerimi ilettim.

Bingöl’e uçuş gerçekleştiren firma karşılaştığı talebi görmeyecek kadar kör olmasa gerek. Buna istinaden sefer sayılarının arttırılmasını. Farklı şehirlere sefer oluşturmasını. Gece seferlerinin de olması gerektiğini düşünerek ‘’ Sen Bingöl’ü Bir de Gece Gör’’ diyorum.

Farklı havayolu firmalarının gelmesi halinde bir rekabet oluşacağını ve bu rekabet sonucunda uçuş/uçuk fiyatların bu kadar olmayacağını düşünüyorum.

Ben Kendi Memleketimin Havalimanını Kullanarak Uçmak İstiyorum”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü