Reklamı Geç
Advert

İşkur İşgücü Piyasasının Rötgenini Çekiyor!!!

İŞKUR 81 ilde 90 bin 749 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti.

İşkur İşgücü Piyasasının Rötgenini Çekiyor!!!

İŞKUR 81 ilde 90 bin 749 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri Toptan ve Perakende Ticaret, İmalat ve İnşaat sektörlerinde yer almaktadır.  

Bingöl ilinde 20+ istihdamlı işyerlerinin 211’ i ziyaret edilerek açık işlerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu açık işlerin büyük çoğunluğu işverenler tarafından İŞKUR’a iletilmiştir. Türkiye genelinde açık iş oranı %2,7 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör %4,2 ile Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri olmuştur. Bingöl ilinde ise açık iş oranı % 0,2 olarak hesaplanmış ve Türkiye genelinin altında kalmıştır. Açık işi en çok olan işyerleri %12,5 oranı ile İmalat sektörü ve %7,3 ile İnşaat sektörüdür. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslek Beden İşçisi (Genel) dir. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması’ dır. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok Akraba-eş dost ve İŞKUR aracılığı ile aramaktadır. 

 Bingöl ilindeki araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %11,1’inde temininde güçlük çekilen meslek bulunmaktadır. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Sıvacı, Zihinsel Engelliler Öğretmeni ve İş Makineleri Operatörü meslekleridir.

Türkiye genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 6,4 oranında artmasını öngörmektedirler. Bu oran Bingöl ilinde %7,7 civarındadır. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler Diğer Hizmet Faaliyetleri, İnsan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri ve Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetlerdir. Makineci (Dikiş), İnşaat Mühendisi ve İnşaat İşçisi mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Ön Muhasebeci, Diş Protez İmalat İşçisi ve Tamircisi mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü