Reklamı Geç
Advert

Yabancı Düşmanlığı ve İslam Karşıtlığı

TRT World Forum: “Korkudan Medet Ummak: Yabancı Düşmanlığı ve İslam Karşıtlığının Siyasallaşması” yapıldı

Yabancı Düşmanlığı ve İslam Karşıtlığı

Birçok ülkeden yaklaşık dört yüz siyasetçi, iş adamı, akademisyen, aktivist ve gazeteciyi yoğun bir gündemle bir araya getiren TRT World Forum’un ikinci gününde İspanya eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Türkiye Cumhuriyet Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açılış konuşmaları ile başladı. Öğleden sonra gerçekleştirilen ve “Korkudan Medet Ummak: Yabancı Düşmanlığı ve İslam Karşıtlığının Siyasallaşması” başlıklı üçüncü oturumun moderatörlüğünü TRT World sunucularından Andrea Sanke gerçekleştirdi. Günün üçüncü oturumunda ise Brendan Cox (Kurucu, The Great Get Together), Ilyasah Al-Shabazz (Başkan, Malcolm X Vakfı), Farid Hafez (Öğretim Görevlisi, Salzburg Üniversitesi), Sayeeda Warsi (İngiltere’nin İlk Müslüman Kadın Bakanı), Maha Azzam (Mısır Devrim Konseyi Başkanı) söz aldı.

TRT World Forum’un ikinci gün üçüncü oturumu TRT World sunucularından Andrea Sanke’nin moderatörlüğünde başladı. Müslüman karşıtlığı konusunda konuşan Brendan Cox: “Nefretle ilgili tecrübelerim 17 yaşına kadar uzanıyor. Bosna’ya gitmiştim ve Srebrenitsa soykırımının mağdurları ile çalışmak için oradaydık. Orada her yıl faaliyetler gerçekleştiriyorduk. Toplumlar hızlıca bir anda entegre bir şekilde çalışırken, komşularının birbirlerini öldürebildiği bir topluma dönüşebiliyor. Bu beni ve diğer çalışmalarımı da derinden etkiledi. 2-3 yıl önce uluslararası çatışma alanlarında çalıştıktan sonra, şunu fark ettim: Avrupa siyasetinde temel bir şey olup bitiyordu ve bu temel bir uyarı sinyaliydi. Baktığınızda ABD’de Trump’a oy verenlerin yüzde 80’inin oy verme nedeni artan aşırı İslamcı faaliyetler. Aslında ABD’deki saldırılara baktığınızda aşırı sağdan kaynaklandığını görüyoruz. Burada bir zırh kullanıp insanları ötekileştiriyorlar ve bu insanlara içimizdeki düşman diyorlar. Tarihe baktığınızda daha önce Yahudiler düşman olarak görüldü. Artık birisinden korkmak çok kolay hale geldi. Ama yüz yüze geldiğinizde durum çok farklı.

Malcolm X Vakfı Başkanı Ilyasah Al-Shabazz ise şu şekilde konuştu: “1950’lerde Malcolm X’in yaşadığı dünyaya bakarsak Malcolm X 20’li yaşlarındaydı. Ben insan haklarını sizin bir kardeşiniz olarak talep ediyorum demişti. Malcolm‘un hikayesi yanlış anlatılıyor. Biz tırnak içerisinde düşmanların ağzından dinliyoruz. Hep birlikte bu hikâyeye sahip çıkmalıyız. 50 yıl sonra hala aynı zorluklarla baş etmeye çalışıyoruz. Çünkü bu sorunlar hala çözülmeyi bekliyor. 30 yıl önce 350 bin genç siyahi Müslüman parmaklıklar arkasındaydı. Çoğu da masumdu. Bugün ise 2,7 milyon genç hapiste. Topluma katılmalarına izin verilmiyor. Bugünkü zorluk ise eğitim müfredatının kapsayıcı olmaması. Müslümanların, kadınların, siyahilerin ABD’deki hikayesinin anlatılması önemli. Bu hikayeler müfredatta yer almalı. Bunu anlatmayı biz üstlenmeliyiz. Bu hikayeleri anlatmak için kitap yazıyorum.

Panelin bir diğer konuşmacısı Salzburg Üniversitesi Öğretim Görevlisi Farid Hafez ise şöyle konuştu: “İslamofobi dediğimiz zaman buna sanki çok yeni bir olguymuş gibi yaklaşıyoruz. Burada aslında yapısal bir sistem var. Gerçekten islamofobiye sömürgecilik gözlüğünden bakmayı tercih ediyorum. İslamafobi 11 Eylül sonrasında zirve yaptı. SSCB’nin dağılması ve Medeniyetler Çatışması teorisiyle birlikte bir zirve yaptı. Ancak biraz daha geriye gitmek lazım. Pek çok bilim adamı islamofobinin bugünkü yaşadığımız haliyle hatırlıyor. Aslına bakarsanız 1492’ye kadar gittiğini söyleyebiliriz. 1492’de ABD’nin sömürgeleştirilmesinden sonra zencilerin köleleştirilmesi, İber yarımadasının Müslüman ve Yahudilerden temizlenmesi gibi birçok örnek var. İşte tüm bunlar beyaz Hristiyan Avrupa hayaline sebep oldu. Yani islamofobinin kökeni oldukça eskiye giden bir fenomendir. Naif olmayalım, islamofobi Müslümanların ve İslam’ın yanlış yansıtılmasından kaynaklanmıyor. Jean Paul Sartre şöyle demişti: Eğer Yahudiler olmasaydı, Yahudi karşıtları mutlaka Yahudiliği icat ederdi. Gerçekten konu Müslümanlarla ilgili değil, hiçbir zaman siyahilerle ilgili olmadığı gibi. Konu iktidardaki kişilerin ne istediği ile ilgili.

 

TRT World Forum’da diğer panelist olan Sayeeda Warsi (İngiltere’nin İlk Müslüman Kadın Bakanı) şu şekilde konuştu: “Kişisel bir hikâye ile başlamak istiyorum. Kitabımın başlığı: ‘İçimizdeki Düşman.’ Bunu dememin sebebi hükümet için çalışırken bana söylenen bir şey oldu. 2013’te Londra sokaklarında bir cinayet oldu. Genç bir asker teröristlerce öldürüldü. Bir görev ekibi oluşturduk terörizm konusunda ve birisi dedi ki, “İngiltere’de terörizm konusuyla nasıl uğraşacağız Warsi? Düşman masada otururken…” Şunu demek istemişti her ne kadar benim dedelerim İngiliz-Hint ordusunda hizmet vermişse de 60 yıldır ülkede olmamıza rağmen o beyan şu anlama geliyordu: Sen buraya ait değilsin, biz sana güvenmiyoruz ve sen bu nedenle içimizdeki düşmansın. O kitabı kendimi iyileştirmek için yazdım. O hakaretin ne büyük bir saçmalık olduğunu kanıtladım.

Maha Azzam (Mısır Devrim Konseyi Başkanı): “Önümüzdeki zorluk bugün bence birtakım sebepler yüzünden arttı. Avrupa’daki ekonomik düzey nedeniyle, batı demokrasilerinde yeni nesil gençler ABD’deki yeni gençler kimliklerini ön plana koymak hevesindeler. Bu kimlikleri de sağ kanat politikalarda buluyorlar. Yeni değil hiçbiri. Uzun bir tarihtir bu. Ama sanıyorum beni burada ilgilendiren karşınızdaki zorluğu bireyler toplumlar ve devletler olarak nasıl halledeceğiz? Sanıyorum kişisel düzeyde İngiltere’de yaşadığım için hissediyorum ama Ortadoğu ve Mısır’ da olan bitene de bağlıyorum. Siyasi devlet demokrasilerde bile sınırlanıyor. İslamdan yüksek sesle bahsettiğinizde gençler geleceğin teröristleri olarak dışlanabilecek olmaları gerçeği belli toplumlar arasında, batıda artan bir şekilde aşırıcılık. Ancak bunun temeli sonuçta azınlıkların azınlığında yatıyor. Bunların çoğunluğu kanunlara uyan vatandaşlar, Avrupa başkentleri, ABD ve Kanada gibi ülkelerin vatandaşları. Batı da ve başka yerlerde eğitim sistemimizde bir kriz var. İnsanlar islam konusunda daha fazla bilgilendirilmeli. Ancak Siyasi liderlere veriyorum sorumluluğu. Çoğu zaman bir şekilde dine karşı değiliz dediler. Ancak sağ kanat politikalar, aşırı sağa doğru kaydılar. Oy kazanmak için devam ediyor. Çok tehlikeli bir denklem. Toplumlar arasındaki uyum azalırken istikrarsızlık ve güven ortaya çıkacak.”

Politikacılar yalan söylememeliler ama söylüyorlar. İslamofobiyi politik platformlarında satış unsur olarak kullanıyorlar. Nasıl durdurulur? Neden politikacılar dürüstlük yemini edip hizmet etmiyor?

Sayeeda Warsi politikacıların yalan söyleyerek islamofobiyi politik satış platformlarında satış unsuru olarak kullanmalarının nasıl durdurulacağı ve politikacıların neden dürüstlük yemini edip hizmet etmedikleri ile ilgili olarak şunları söyledi: “Politikacılar o yemini etmek durumunda kalsaydı yüzde 90’ı işi bırakmak durumunda olurdu. Kendilerini sürekli sorgulamalılar. İlkeler öncelik almalı. Nefret politikasını kullanıyorlar çünkü işe yarıyor. Trump gibi insanların ABD başkanı olmasına katkı sağlıyor. Ne yapmalıyız? Wikileaks uluslararası farkındalığa ulaştığında ilginçti. ABD ve İngiltere’de sorsanız buna bir ulusal güvenlik meselesi demezler. Baktığınızda Wikileaks; politikacıların yalan söylemesi ortaya çıktı. Böylece dünya anladık ki biz politikacıların söylediği, yaptığı şeyler değildi. Halkın önünde söylediklerimizle özel hayatımızdakiler farklıydı.

Brendan Cox: “Son 10 yıldır muhtemelen bir girişim oldu sadece İngiltere’de değil Fransa ve Almanya ve başka yerlerde. Bir grup popülist gittikçe daha iyi kaynaklara sahip oluyor. ABD seçimlerinde toplumlar birbirine düşürülmeye çalışıldı. Son dönemde büyük geçişler olmadı tavırlarda. Eskiden çok liberal olup daha agresif ya da muhafazakâr olmadılar. Olan şu: Zaten nefret dolu olanlar bu konuda bir şey yapabildiler. LePen’in Wilders’ın söylemlerine inandılar ve eyleme geçtiler. O nedenle büyük bir artış oldu. Hem halk desteğine hem de nefret suçlarına. Mesela İngiltere’de bu tip suçlar yüzde 29 arttı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü