Reklamı Geç
Advert

Barakazi, Trump’ın Kudüs kararını kınadı

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Barakazi, Trump’ın Kudüs kararını kınadı

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Barakazi, ABD Başkanı Donalt Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve İsrail’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı almasını kınadı.

Semavi dinler için kutsal bir mekân olan Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olarak tanınmasının kabul edilemez olduğunu belirten Barakazi, “ABD Başkanı Trump, Sadece Müslüman dünyasından değil, dünyanın her yerinden gelen uyarılara rağmen Kudüs hakkındaki açıklamasını yaptı. Kudüs’ün hukuki statüsünü değiştirecek, ihlal edecek bu açıklama, tüm dünyada yankı buldu ve farklı söylemlerle kınandı. İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik için kutsal bir mekân olan Kudüs’ün statüsüyle oynamaya çalışmak, tüm bölgede endişeye sevk etmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu durumu çok güzel özetledi; ‘Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır.  Kudüs’ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım, tüm İslam âleminde infiale sebep olacaktır, bu barış zeminini dinamitleyecek, bölgemizde yeni gerilimlerin, çatışmaların fitilini ateşleyecektir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği iç politik hesaplara kurban edilemez.’ Özellikle Müslüman coğrafyasında tepkiyle karşılanan bu karardan vazgeçilmeli ve Kudüs’e dokunulmamalıdır” diye konuştu.

Kudüs’ün, İslam âlemi için çok hassas bir konu olduğunu kaydeden Barakazi, “Açıklanan kararın ardından tüm gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Dünyanın her yerinde, her dinden vicdan ve akıl sahibi insanlar bu kararı meşru bulmamaktadır. Filistinli kardeşlerimiz her gün insanlık dışı muamelelere maruz kalırken, İsrail’e böyle imkan tanınmasının hukuki ve insani izahatı olamaz. Mescid-i Aksa başta  olmak üzere, Kudüs’ün bütün kutsal mekanlarının statüsüne saygı gösterilmesi gerekmektedir” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü