Reklamı Geç
Advert

Özsoy Cinsel İstismarı Meclise Taşıdı

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmak üzere, Bingöl’de yaşanan cinsel istismar olaylarını, hazırladığı önerge ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na taşıdı.

Özsoy Cinsel İstismarı Meclise Taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Bingöl’de yaşanan cinsel istismar olaylarını meclise taşıdı. Özsoy, TBMM’ye verdiği dilekçesinde, hazırladığı soruların Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı cevaplandırılmasını istedi.

Özsoy’un hazırladığı önergede, şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’de her yıl binlerce çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı bilinmektedir. Son olarak Bingöl’de, basına yansıdığı kadarıyla, tehdit ve şantaj yoluyla sistematik bir biçimde ve uzun zamandır devam eden 3 ayrı cinsel istismar olayı yaşanmıştır. Kamu görevlisi olan bazı güvenlik korucularının da bu istismar olaylarına karıştığı tespit edilmiştir. Konu hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz, çünkü açılan davaya yine gizlilik kararı getirilmiştir.

            Özellikle vurgulamak isterim ki, ilgili bakanlık daha önce bu hassas konu üzerinde yürüttüğümüz çalışmalara maalesef ciddiyetle yaklaşmamış; örneğin, 23.05.2017 tarih, 4645 sayılı ve Bingöl’de yaşanan cinsel istismarlara yönelik verdiğimiz soru önergemize Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı yedi aydır herhangi bir cevap verme zahmetinde bile bulunmamıştır. Onun için bu soru önergemizi sayın Başbakan’a sunma ihtiyacı hasıl olmuştur.

            Yine, 2013 yılında meydana gelen ve kamu görevlisi olan altı uzman çavuşun karıştığı bir cinsel istismar olayı Bingöl’de infial uyandırmıştı. Kurban 16 yaşında bir kız çocuğuydu. O zaman Bingöl milletvekili olan Sayın İdris Baluken hakkında bu istismar olayı üzerine yaptığı konuşma ve protestolar yüzünden “toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet etmekten” dava açılmıştı. Sayın Baluken hakkında fezleke hazırlayan savcı “FETO/PDY” ile ilişkisi olduğu gerekçesi ile 19 Temmuz 2016 tarihinde açığa alınmıştı. Altı uzman çavuş 1 ile 7 yıl arası değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Son zamanlarda iyice artan cinsel istismarların engellenmesi için hükûmetin acilen yasal ve idari tedbirler alması gerekmektedir. Biz de konunun yakından takipçisi olacağız.

            Bu bağlamda;

  1. Son on yılda Türkiye genelinde ve Bingöl yerelinde resmi makamlarca kaç cinsel istismar olayı tespit edilmiştir? Ciddi artış gösteren cinsel istismar olaylarının sebepleri hakkında hangi araştırmalar yapmakta, ne gibi önlemler almaktasınız?
  2. Türkiye genelinde ve Bingöl’de şu an devam eden kaç cinsel istismar davası vardır? Bunların kaçında gizlilik kararı verilmiştir?
  3. Bu cinsel istismar kurbanlarının kaçı çocuktur?
  4. Cinsel istismarda bulunduğu tespit edilen kaç kişi ceza almıştır? Verilen cezaların niteliği nedir? Bu cezaların caydırıcı olduğunu düşünüyor musunuz?
  5. Cinsel istismar mağdurları ve ailelerinin fiziki ve ruhsal durumunu iyileştirmek için yaptığınız somut çalışmalar nelerdir?
  6. Bingöl’de yaşanan son üç cinsel istismar olayıyla ilgili başlayan hukuki süreç ne aşamadadır?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü