Reklamı Geç
Advert

Vali MANTI Okul Ziyaretlerine Devam Etti

Vali Ali MANTI 2017-2018 yılı eğitim öğretim yılı münasebetiyle planlanan okul ziyaretlerine devam etti.

Vali MANTI Okul Ziyaretlerine Devam Etti

Özellikle öğrenciler ve öğrenci velileri adına okul aile birliği üyeleri ile görüşmenin hedeflendiği ziyaretlere Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi ziyaretleri ile devam edildi.

Okullarımızın hem fiziki açıdan hem de akademik başarı ve öğrenci davranışları açısından değerlendirildiği ziyaretlerde Valimiz Sayın Ali MANTI’ya Vali Yardımcısı Cevat GÜN ve İl Milli Eğitim Müdürü Kadri ENGİN eşlik ettiler.

Ziyaret kapsamında öncelikle Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaret edildi. Öncelikle Okul Müdürü Mehmet EMEN okul hakkında Vali MANTI’ya brifing verdi.

Ardından Konferans salonunda öğrenci, öğretmen ve okul aile birliği üyelerine bir konuşma yapan Vali MANTI öğrencilere ‘Gençlik ve Eğitim’ konularında tavsiyelerde bulundu ve şunları söyledi:

‘Bugün bizi böyle sıcak bir ortamda karşıladığı için okul müdürümüze teşekkür ediyorum. Öncelikle her şeyin temeli eğitimdir. Cahilden ne âlim, ne abit, ne zahit olur. Önemli olan bilgili ve erdemli bir toplum oluşturabilmemizdir. Bilgi de bilinçsiz olmaz. Bilinçsiz bilgi kötüye kullanılan şeytani bir bilgidir. Bizim bilgiyi bilinçli bir şekilde kullanmamız lazım. Kafamızı, yüreğimizi ve bileğimizi güzel şeylerle meşgul etmemiz lazım. Kafada ilim, yürekte İrfan, bilekte icraat olmalıdır. Onun için kendimizi bu sıralardan yetiştirmeye başlamamız lazım. Çünkü bizim memleketimizin en değerli ve kıymetli sermayesi insandır.

Bizim yeraltı kaynaklarımız yok başka ülkeler gibi coğrafi kazanımımızdan dolayı bir takım artılarımız yok. Bizim tek artımız çalışkan müteşebbis insan gücümüzdür. Bu insan gücünü harekete geçirebilmek için önce birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve dayanışmamızı geliştirmemiz lazım. Yıllardır bir takım güçler, toplumu birbirine kırdırarak, kategorize ederek, bölerek ve parçalayarak 40 veya 50 yıllık bir enerjimizi harcadılar, hala harcamaya devam ediyorlar. Terör örgütleri vasıtasıyla toplumu yönlendirmeye, bölmeye, parçalama çalışıyorlar. Son zamanlarda özellikle terör örgütleri eliyle yapamadıklarını uyuşturucu ve benzeri şeylerle yapmaya çalışıyorlar. Maalesef Türkiye’mizde son yıllarda uyuşturucu kullanımı git gide artmaya başladı. Buna acilen tedbir almamız lazım. Tedbir önce kişinin kendisinden başlar. Kişi kendisini düzeltmediği müddetçe kimse de o kişiyi düzeltemez. Hangi bahane olursa olsun hiçbir bahane arkasına sığınmadan önce Allah’ın bize vermiş olduğu hayatı şerefli bir şekilde yaşayıp şerefli bir şekilde bitirebilmek için, içini doldurmamız lazım. Öncelikle nefsimize, neslimize ve milletimize faydalı olabilmek için çalışmamız lazım.

Bu millet bir bütündür. Doğusuyla, Batısıyla Kuzeyiyle ve Güneyiyle birbirinden ayrılacak değildir. Zaten birbirlerine harmanlanmış tarihi, kültürü, coğrafyası ve dini bir olan bir toplumuz. Çocuklarımızın ailelerine de iş düşüyor. Her ailenin burada bir sorumluluğu var. Önemli olan o çocuğu hayata taşıyabilecek bazı unsurları, güçleri ve özellikleri çocuğa kazandırabilmemiz lazım. Bunları kazandırabilmek için çalışmamız lazım. Çocuğumuzun ne iş yapıp yapmadığını bilmemiz lazım. Özellikle de çocuklara büyük işler düşüyor. Bu dönemlerini çok verimli geçirmeleri lazım. Derler ya ihtiyarlıkta kullanacağın sermayeyi gençliğinde biriktir. Sermayemizi iyi biriktirmemiz lazım.

İlim Allah’ın insana verebileceği en büyük nimetlerden birisidir. Akıl, Allah’ın insana verdiği en büyük nimetlerden birisidir. İrade, yine Allah’ın insanlara verdiği en büyük nimetlerden birisidir. Öyleyse ilim, akıl ve irademizi kullanacağız. Hiç kimseye bizim inancımıza göre ipotekle akıl yoktur. Hiç kimse aklını bir başkasına kiraya veremez, Akıl kiralanmaz. Onun için aklımızı ve irademizi iyi kullanmamız lazım.

Başta okul müdürümüz olmak üzere tüm öğretmenlerimize, okul aile birliği üyelerimize siz değerli öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Eğitim-Öğretim hayatınızda başarılar diliyorum’ dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilerden soru alıp cevaplayan Vali MANTI öğrenciler ile sohbet etti.

İkinci olarak Atatürk Anadolu Lisesine geçildi. Öğretmenler, öğrenciler ve Okul Aile Birliği üyeleri ile buluşan Vali MANTI Konferans salonunda öğrencilere ‘Okul ve Toplum’ konularında tavsiyelerde bulundu ve şunları söyledi:

‘Öncelikle burada bulunan herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bizim ülke olarak tek kaynağımız, tek zenginliğimiz gençlerimiz, insanlarımız, çocuklarımız… Dünya ölçeğine baktığımız zaman dünya ortalamasının üzerinde bir genç nüfusa sahibiz. Genç nüfus, dünyanın en değerli, en kıymetli varlığıdır. Önemli olan bu genç nüfusumuzu düzgün bir şekilde kanalize edebilmektir. Türkiye ekonomisi genç nüfusumuzun etkileri ile dünya ekonomisinde belli yerlere geldi. İnanıyoruz ve ümit ediyoruz ki önümüzdeki gelecek 10 yılda Türkiye ekonomisi, nüfusu ve kalkınması ile gerekse dünyadaki bulunduğu konum itibariyle dünyada söz sahibi, söz söyleyen dominant ülkelerden olacağına inanıyorum.

Tarihimizden gelen bir tecrübemiz var. Sonradan cetvelle çizilmiş ülkelerden dünya literatürüne katacak pek fazla bir şey yok ama biz tarihe tecrübe katmış, tarihi yaşamış, tarih yazmış bir toplumun fertleri olarak inşallah önümüzdeki yıllar yine bu milletin, bu ülkenin tarihi olacak, buna inanıyorum. Onun için hepimizin ciddi çalışmalar yapması lazım. Bu günleri çok iyi değerlendirmemiz lazım. Bugünlerimizi değerlendiremezsek yarın ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz.

Özellikle son yıllarda sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla maalesef toplumumuz çok ciddi bir baskı altına girdi. Ülkemizde terör vasıtasıyla yapamadıkları bazı hainliklerini, oyunlarını sosyal medya üzerinden terör estirerek yapmaya çalışıyorlar. Yine son yıllarda ülkemizde sosyal belalardan bir tanesi uyuşturucu. Adını daha yeni yeni duyduğumuz çeşit çeşit uyuşturucular var. Bir de isimlerini sık sık değiştiriyorlar ki ilgi artsın. Bir isim artık böyle tamamen tanınır hale gelince başka bir isim adı altında başka içerikler çıkartmaya başlıyorlar. Maalesef bugün bazı ülkeler Türkiye’yi hedef ülke olarak seçiyor. Uyuşturucu üzerinden, terör üzerinden Türkiye’ye oyunlar oynuyor. Allah’a şükürler olsun başarılı olamadılar.

Biz doğusuyla batısıyla kuzeyiyle güneyiyle adına Türkiye denen bu ülkenin, gök kubbenin altında yaşıyoruz. Doğuda Kürt olur Karadeniz’de Laz olur, Gürcü olur. Ama bu milletin, bu ülkenin harcı, tarihi kültürü… Zaten insanlar kanla millet olmazlar, kültürle ve şuurla millet olurlar. Ülkemiz ile ilgili en önemli kitaplardan bir tanesinin yazarı Diyarbakırlı. Şu anda yaşayan en önemli Türk düşünür Diyarbakırlı Sezai Karakoç. Türkiye’de şu anda yaşayan en büyük efsane Sezai Karakoç’tur. Türkiye’nin tarihini, kültürünü ve geçmişini o kadar güzel tahlil etmiş ki önümüzdeki yüzyıllara ışık tutacak tahliller yapmıştır. Onun için biz millet olarak bir ve beraber topyekûn içeriden ve dışarıdan gelebilecek negatif unsurlara karşı dikkat etmemiz lazım. İnşallah bunu da ancak eğitim ile sağlayacağız. Özellikle bu uyuşturucu konusunda hepimiz hassas olalım. Ülkeye uygulanan yeni projelerden birisi uyuşturucudur. Adını hiç duymadığımız yeni uyuşturucu tipleri bir yerlerde imal edilip ülkemize sokularak gençlerimizi bu şekilde hayattan koparmak için yapılan bir projedir. Her şey öncelikle kişinin kendisinden sonra ailesinden başlar. Buna dikkat etmemiz lazım’ dedi

Burada öğrencilerle tek tek ilgilenen Vali MANTI, öğrencilerin günlük aktiviteleri ile ilgili olarak okul idarecilerinden bilgi aldı.

Son olarak Güzel Sanatlar Lisesi ziyaret edildi. Vali Ali MANTI, burada Resim ve Müzik sınıflarını gezdi, öğrencilerin resim ile ilgili çalışmalarını yerinde inceledi. Vali MANTI, Koro ve orkestra sınıfında öğrenciler tarafından küçük bir müzik gösterisiyle karşılandı. Koro halinde ‘Sabahın Seherinde’ parçasını seslendiren öğrencilerin ardından müzik öğretmeni Ümit SAV keman ile ‘Fikrimin İnce Gülü’ parçasını seslendirildi. Okul ziyaretleri programı müzik öğretmeni Bora ÇOBAN‘ın bağlama ile çaldığı bir parçayla son buldu.

Vali Ali MANTI, öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

Vali Ali MANTI’nın okul ziyaretleri program dâhilinde periyodik olarak devam edecektir.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü