Reklamı Geç
Advert

Güler: “Hiçbir Ürünümüz Pazarlanmıyor”

Bingöl Basını ile toplantı yapan AK Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler, “Bingöl’de hiçbir meyve, sebzemiz, cevizimiz, balımız pazarlanmıyor. Bingöl balıyla çok övünüyoruz, ama Siirt, Hakkâri’nin çok çok gerisindeyiz. Üretim açısından balımızla çok övünüyoruz ama sahada balımız yok” dedi.

Güler: “Hiçbir Ürünümüz Pazarlanmıyor”

Bingöl Basını ile toplantı yapan AK Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler, “Bingöl’de hiçbir meyve, sebzemiz, cevizimiz, balımız pazarlanmıyor. Bingöl balıyla çok övünüyoruz, ama Siirt, Hakkâri’nin çok çok gerisindeyiz. Üretim açısından balımızla çok övünüyoruz ama sahada balımız yok” dedi.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler, Bingöl basını ile toplantıda buluştu. Burada açıklamalarda bulunan Güler, “Sizlerle beraber çalışacağız. Gazetelerin ve gazetecilerin eleştirileri bizim için yol haritası olacak. Halkın nabzını en iyi tutan, sorunları dile getiren gazetecilerdir. Dolayısıyla genelde sizlerle beraber hareket etme ve istişare etme taraftarıyız. Kapımızda, gönlümüzde her zaman sizlere açıktır. Geçen hafta sonu bir kongremiz oldu. Bu kongremize ilgi gösteren, destek veren tüm Bingöl halkına teşekkür ediyoruz. Teveccühün karşılığı bize mükâfat olarak geri dönecektir.  Mükâfatın 2 türlüsü vardır manevi mükâfatı Allah’tan bekleriz, maddi mükafatı da Cumhurbaşkanımızdan bekliyoruz” dedi.

“AK PARTİ HİZMET PARTİSİDİR”

AK Parti’nin hizmet partisi olduğunu vurgulayan Güler, “Buda Sayın Cumhurbaşkanımızın Bingöl’e verdiği değerin, önemin göstergesidir. AK Parti hizmet partisidir. AK Partinin hizmetleriyle, cumhuriyet döneminin hizmetleri belki eş değer değil, daha da fazladır.  Şu da bir gerçektir AK Partinin 15 yıllık serüveninde Bingöl’de yaptığı hizmetler, cumhuriyet tarihiyle eş değerdir. Yol, köprü, üniversite, havaalanı, hastane, köy yolları, İŞGEM, SÜTAŞ gibi önemli hizmetler yapıldı.  SÜTAŞ’ta artık şüpheden, zandan çıktı artık. SÜTAŞ’ı neden çok önemsiyoruz? Çünkü SÜTAŞ bizim ilimizin geleceğine, ekonomisine inşallah neşter vuracaktır.  Hepimizi Bingöl’üyüz ve memleketimizde işsizlik çok fazla. Genç bir nesil’e sahibiz ve genç neslimizin de çoğu işsiz kalıyor. Devlet herkesi üniversiteli yaptı ama bu sefer iş alanları daraldı. Eskiden üniversiteli olan direk işe giriyordu, şimdi üniversitede para etmiyor. Çünkü aynı alanda çok fazla mezun var. dolayısıyla işsizlik gittikçe yükseliyor. Bunun da tek çözümü ticarettir, üretmektir, çalışmaktır” diye konuştu.

Güler’in açıklamasından satırbaşları şöyle:

“KURUMLARA YERLEŞTİRECEĞİMİZ ELEMANLA İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM BULAMAYIZ”

“Biz burada İŞKUR’la hastaneye yerleştireceğimiz elemanla, postaneye yerleştireceğimiz elemanla, güvenlikçiyle Bingöl’ün işsizlik sorununa çözüm bulamayız. Bingöl’e üniversite kurulduktan sonra nasıl Cafe sektörü geliştiyse, yarın SÜTAŞ açıldığında da millet birleşir, kooperatifleşir, şirketleşir ve her tarafta bu işe insanlar dört elle sarılır. Bu da istihdamı artırır, üretimi artırır, dışarıdan ilimize para getirir.”

“BİNGÖL’ÜN EN BÜYÜK HANDİKAPI PARAMIZIN DIŞARI GİTMESİDİR”

“Devletin Bingöl’e göndermiş olduğu maaşlar, buraya gönderilen hizmet paraları bir hafta, 10 gün Bingöl çarşısında dolaşıyor ve daha sonra bir rüzgarla paketlenip tekrar dışarı gidiyor. Çünkü her şeyimizi dışarıdan alıyoruz. Kendi malımıza hiç para vermiyoruz, hiçbir şeyimiz yok, her şeyi dışarıdan aldığımız için elimizdeki para 1 hafta veya 10 gün sonra dışarı gidiyor. Paramızın büyük bir kısmı küresel marketler zinciri yüzünden dışarıya gidiyor. Biz onlar buraya gelmesin, onları istemiyoruz anlamında söylemiyoruz. Bunlara karşı gardımız yok, bunlara karşı tedbirimiz yok. Dolayısıyla gelen para, Bingöl çarşısında kalmıyor.  Büyük marketler, büyük şirketlerin buradaki bayileri buradaki paraları toplayıp götürüyorlar. Dolayısıyla Bingöl’ün parası, Bingöl’de kalmıyor. Bingöl kendi yumurtasına, yoğurduna, elbisesine, ayakkabısına para vermiyor. Ötekileştirelim, ayrıştıralım anlamında söylemiyoruz. Paramız dışarı gidiyor. Bu da memleketimizdeki işsizliği, ekonomik dar boğazı çözmüyor. Paramız içeride dönse, bu kadar büyük sorunlarla karşılaşmayız. Birazda sorunu kendimizde arayalım.”

“ÇALIŞKAN BİR TOPLUMDAN, TEMBEL BİR TOPLUMA DÖNÜŞTÜK”

“Çalışkan bir toplumdan, tembel bir topluma dönüştük. Çok tembel olmuşuz, çalışmıyoruz, üretmiyoruz. Rahatlığa alışmışız, rahat yemek, rahat giyinmek, rahat uyumak, rahat, ev, rahat araba. Peki bu güzelde bu bize kalacak mı, bunu idame ettirebilecekmiyiz? İşte bu sorun. Hepimiz bugün, yarın bankalardan krediler çekerek, kartlara yüklenerek, devletten, ondan, bundan bir şeyler alarak, maaşla geçiniyoruz. Bu rahat hayat devam ediyor ama, arkamızdan gelen bir dalga var. Genç bir nesil var ve sürekli işsiz kalıyor. Bu dalga, bu genç nesli ve hepimizi boğacak. Bu böyle devam etmez ki.”

“SİYASET KURUMLARA ADAM YERLEŞTİRMEKLE BUNU ÇÖZEMEZ”

“Siyaset kurumlara, oraya buraya adam yerleştirmekle bu sorunu çözemez. Bu işi sen, ben çözeceğiz. Sen 50 liranı, ben de 70 liramı getireceğim birleştirerek, biz yumurta için Kayseri’ye para göndermeyeceğiz. Kendi yumurtamıza para verelim.  Elazığ’dan, Diyarbakır’dan, Mersin’den yoğurt alıp yemeyeceğiz. Köydeki insanlar bile şehirden yumurta, ekmek, yoğurt satın alıyor. Hepimiz köy çocuğuyuz. Bingöl köylerden müteşekkil bir şehirdir. Bingöl’ün geçmişi çok uzun boylu değildir. Çok fazla göç almış bir şehirde değiliz. Kendi köylerimizden göç alarak şehir olmuşuz. Göç alma sebebimiz de yok. Coğrafi yapı itibariyle büyük bir araziye sahip bir il değiliz. Şanlıurfa’daki sosyal tesis, Bingöl şehir merkezi kadar büyük bir alandır. Olan arazilerde müthiş bir betonarmeyle bitmiş duruma geldi. Bingöl beli bir alana sıkışmış durumda. Bingöl Genç arasındaki arazilere de binalar yapıldı ve araziler yok oldu. Üniversitemizde dar bir alana sıkıştı. Üniversitenin etrafı açık olsaydı, 50 yıl daha giderdi. Arazi fukarası bir iliz.

Bugün Çapakçur köprüsünü açtık, bir nefes alıyoruz. Ancak, yeni bir yol, yeni bir köprü daha açmazsak, ileride yine tıkanırız, nefes alamaz duruma geliriz. 20 yıl sonra yeni nesil, bir çözüm bulmak zorundadır.  Yoksa o köprüde tıkanırlar. Caddeler aynı cadde, yollar aynı yollar. Geçmişte her köyde bir minibüs vardı, şimdi her evde 3 araba var. Yani genişletilmiş bir cadde sistemimizde yok. Onun için bir çözüm bulmamız lazım. Yeni bir Bingöl, önünü açabileceğimiz bir Bingöl, tabi bu bizim alanımız değil. Belediyelerin, uzmanların alanıdır.”

“BİNGÖL HALKIYLA KUCAKLAŞMAYA HAZIRIZ”

“AK Parti Bingöl İl Teşkilatı olarak sizlerin ve Bingöllülerin huzurunda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, Bingöl halkıyla kucaklaşmaya hazırız, Bingöl halkının sorunları bizim sorunlarımızdır. Biz halkımızın hizmetindeyiz. Geçmiş teşkilatlara, belediye başkanlarına, görev yapmış herkese teşekkür ediyoruz. Çünkü geçmişteki arkadaşlarımız bu kadar güzel hizmet yapmamış olsaydılar, bugün burada olmazdık, Bingöl bu kadar hizmet almazdı. Güç hizmete bağlıdır. Bingöl güçlü olacak ki, Bingöl’e hizmet gelsin. Bu partinin temel taşı, Bingöl halkıdır. Bingöl halkına müteşekkiliz. Bu kadar taciz altında olmamıza rağmen, duruşumuzu bozmadık, birlik ve beraberliğimizi bozmadık. AK Partiye sahip çıkmışız, AK Parti hizmet partisidir, ötekileştirmiyor. AK Parti herkesin partisidir. AK Partinin hedefi, her kesimden, her fikirden, her dinden insanı bir çatı altında birleştirmektir.”

“HİÇBİR ÜRÜNÜMÜZ PAZARLANMIYOR”

“Bingöl’de hiçbir meyve, sebzemiz, cevizimiz, balımız pazarlanmıyor. Bingöl balıyla çok övünüyoruz, ama Siirt, Hakkari’nin çok çok gerisindeyiz. Üretim açısından balımızla çok övünüyoruz ama sahada balımız yok. Bingöl’e bakın, bir de Siirt’e, Hakkari’ye bakın. Onlar bizden daha fazla üretim yapıyorlar. Maalesef çok üretken bir il değiliz. Coğrafyamız hayvan coğrafyasıdır. Bizim uçan ve yürüyen hayvana yatırım yapmamız lazım. Kas gücüyle mücadele dönemi bitmiştir, beyin gücüyle mücadele dönemi başlamıştır.” (Çapakçur Gazetesi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü