Reklamı Geç
Advert

SIFIR ATIK PROJESİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayesinde gerçekleştirilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması ile ilgili olarak Valilik toplantı salonunda toplantı yapıldı.

SIFIR ATIK PROJESİ

Valimiz Sayın Ali MANTI başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet BEKTAŞ, Rektör Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK, Vali Yardımcısı Cevat GÜN ve kurum amirleri katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada Vali MANTI şunları söyledi: ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayesinde gerçekleştirilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması ile ilgili olarak toplanmış bulunuyoruz. Proje kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, STK’larda, toplumun geniş kesimlerinde bir hassasiyet ve davranış değişikliği gözetlenmektedir. İnşallah konuyla ilgili olarak ilimizde geniş kapsamlı bir çalışma, program, kampanya yapmayı hedefliyoruz. Bu sayede farklı kazanımlar elde etmeyi umuyoruz. Hem maddi hem de manevi kazanımlar olacaktır bunlar. Bizler bu projeye en üst düzeyde katılmayı ve katkı sunmayı hedefliyoruz. Tüm kurumlardan ve çalışanlarımızdan, Bingöllü hemşehrilerimizden konuyla ilgili  azami hassasiyet bekliyorum. Şimdiden yapacağınız işlerle ilgili olarak başarılar diliyorum. Proje ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun’ dedi.

Daha sonra proje ile ilgili olarak yapılan bilgilendirmede şu bilgiler paylaşıldı:

Eylül 2017’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir toplantı ile kamuoyuna tanıtımı yapılan proje, ‘Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefi doğrultusunda bir sıfır atık yönetimi’ hedeflemektedir. Yine bu proje ile ağaç kesiminin önlenmesi, sera gazı salınımın azaltılması ve cevher kullanımın engellenmesi hedeflenmektedir.

Bu kapsamda hazırlanan eylem planı üzerinden şimdiye kadar yapılan uygulamalar ile 58 ton kağıt, 14 ton plastik, 3 ton cam, 1,5 ton metal olmak üzere yaklaşık 77 ton değerlendirilebilir atık toplanarak ekonomiye kazandırıldığı ayrıca, sebze, meyve ve bahçe atıkları gibi organik atıklardan elde edilen kompostun ise okulların yeşil alanlarında kullanıldığı belirtildi.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü