Reklamı Geç
Advert

‘Şehir ve Gençlik’ Paneli Yapıldı

Bingöl Üniversitesi R.T.ERDOĞAN Kongre Merkezinde ‘Şehir ve Gençlik’ konulu panel yapıldı.

‘Şehir ve Gençlik’ Paneli Yapıldı

Valimiz Sayın Ali MANTI’nın panelist olarak katıldığı programın diğer panelisti Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ moderatörü ise Rektör Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK oldu.

Panele Vali Ali MANTI’nın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet BEKTAŞ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hakan OLGUN ve Hasan ÇİFTÇİ, Genel Sekreter Prof. Dr. Abdullah TAŞKESEN, İl Milli Eğitim Müdürü Kadri ENGİN, İl Emniyet Müdürü Metin AKAY, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin yoğun bir katılım ile ilgi gösterdikleri panelde ilk olarak Valimiz Sayın Ali MANTI konuştu. Üniversitede ve öğrencilerle birlikte olmaktan duyduğu heyecanı ve memnuniyeti ifade eden Vali MANTI şunları söyledi:

‘Kıymetli hazirun, değerli öğrencilerimiz

Öncelikle böyle anlamlı ve güzel bir programa bizleri davet ettiği için sayın Rektör hocama ve ekibine teşekkür ediyorum.

Doğrusu bizim sürekli içinde bulunduğumuz ve sürekli temasta halinde olduğumuz grubumuz halk. Halkımızın da önemli bir kısmı genç. Gençlerimizin de ciddi bir kısmı üniversitede şu an. Dolasıyla iç içe halkalar gibi sürekli birbirini etkileyen ve birbirinden etkilenen gruplarla bir aradayız. Öncelikle siz ülkemizin geleceğisiniz. İnşallah Rektör hocamın dediği gibi bir süre sonra bizim bulunduğumuz yerlerde belki daha iyi yerlerde sizler olacaksınız.

Bingöl Üniversitemiz hızla gelişiyor. Yeni kurulmasına rağmen gerek öğretim kadrosuyla, gerek yönetim kadrosuyla hızla gelişen, önemli başarılara imza atan bir üniversite. Çok kısa bir sürede öğrenci sayısı 16.000’lere ulaşan bir üniversitemiz var. Tabi bu gurur duyulacak bir gelişme. İnşallah bundan sonra daha güzel bir şekilde, daha farklı konulardaki çalışmalarla ilerleyeceğine inanıyorum.

Coğrafya itibariyle zor bir bölgede yaşadığımızı ve bu bölgenin son derece pahalı topraklar olduğunu, burada yaşamanın bedelinin ağır olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ağır ve pahalı topraklarda kendimizi idare edebilme ve geleceğimize güvenle bakabilmek için en önemli şart gençlerimizi bilinçlendirmek, onlara tarih şuuru verebilmek ve gelecekteki tehlikeleri ya da tehditleri görebilmekten geçiyor. Mazi, hal ve istikbal dengesini çok iyi kurmamız lazım. Mazisini bilmeyen topluluklar istikbale güvenle bakamazlar. Bizler de nerden geliyoruz, neredeyiz ve nereye gidiyoruz. Bu durakları çok iyi bilmemiz lazım. Çok iyi tahlil etmemiz lazım. Özellikle dünyadaki bütün ideolojik akımlar gençler üzerinden, gençlerin  enerjileri ve tasavvurları üzerinden plan ve programlarını yaparlar. Genelde de topluma hakim olmak istiyorlarsa gençlere hakim olmayı tercih ederler. Dolasıyla dünyada ideolojik akımların gençleri çok iyi kullandığı, bu konuda çok iyi strateji yürüttüğü hepimizin malumu .

Bizlere düşen bir coğrafyada yaşayabilmenin millet olarak var olabilmenin kıymetini bilerek ülkemize ve milletimize oynanabilecek ve kurulabilecek oyun ve tezgahları iyi teşhis edebilmemiz lazım. En önemli şeyler kendi aramızdaki iletişimi, karşılıklı anlayışı, istikrarı, dayanışma ve kardeşliği iyi tutmamız lazım. Aramızdaki bu bizi biz yapan değerlerimizi sıkı tutarsak inanıyoruz ki bünyemize nifak giremez. Mikropların girmemesi için bünyeyi kuvvetlendirmek lazım. Tarih şuurunu vermek lazım. Bayrak şuurunu vermek lazım, inanç şuurunu vermek lazım. Üzerinde yaşadığımız toprağın ve bu topraklara ait insanın değerlerini, milletimizi millet yapan değerleri gençlere vermemiz lazım.

Bunun için sadece gençlerin çalışması yetmiyor. Vücuttaki bütün organlar misali hepimizin, topyekün millet olarak üzerimize düşen görevi tam zamanında ve yerinde yapmamız lazım. Yapmamız gerekeni zamanında yapmamız lazım. Bazen zamanında yapılmayan şeyler negatif unsura da dönüşebiliyor. Şimdi sizlerin elinde çok ciddi sermaye olarak gençliğiniz var.

Hepinize hayat boyu başarılar diliyorum’ dedi.  

İkinci panelist olarak konuşan Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ ise şu hususlara dikkat çekti:

Şehirler medeniyetin tezahür ettiği alanlardır. Hem şehir hem de gençlik dinamik kavramlardır. Birikimler şehirde ve gençler tarafından harekete geçirilir. Dini ve siyasi hareketler şehirlerden başlamış, taşıyıcı unsur olarak da gençler değerlendirilmiştir. Güç şehirde temerküz eder. Her hareketin ve düşüncenin gençliğe ihtiyacı vardır. 15 Temmuz hain darbe yeşebbüsünü püskürten temel güçlerden biri gençlik idi. Yine Afrin’e operasyona gidenler ve orada şehit olanlar da gençlerimizdir.

Panelin son panelisti ve moderatörü Rektör Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK ise öğrencilere hitaben şu hususların altını çizdi:

‘Toplumun dinamik kesimi gençlerdir… Gençliği iyi yetiştirmeliyiz. Gençliğe daha fazla zaman ayırmalıyız. Gençlik için yaşam alanlarını daha kaliteli kılmalıyız. Gençler geleceğimizin mirası ve sermayesidir… Özellikle zaman ve gençlik iyi değerlendirilmelidir. Esas olan ömrün iyi değerlendirilmesidir’.

 

Program öğrencilerin farklı konularda panelistlere yönelttikleri soru ve cevap faslı ile sona erdi.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü