Reklamı Geç
Advert

RENÇBER için nefesler tutuldu

Vatandaşlar tarafından merakla beklenen RENÇBER tiyatrosunda çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, önceki gün sosyal medyada paylaşılan oyunun afişleri yoğun ilgi gördü. Oyun 1-2 ve 3 Mart’ta izleyici karşısına çıkacak.

RENÇBER için nefesler tutuldu

Bingöllü sanatçı Rençber Aziz’in sevilen dört parçasının tiyatro sahnesinde canlandırılacağı “RENÇBER gönül gözü gören bir adamın hikâyesi” isimli tiyatro oyunu henüz sahnelenmeden büyük ilgi görmeye başladı. Rençber tiyatrosunda çalışmalar tüm hızla devam ederken, oyun afişleri de önceki gün görücüye çıktı. Oyuncuların ve Yönetmenin sosyal medya hesaplarından yaptıkları afiş paylaşımları vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Binlerce kişinin yorum yapıp beğendiği afişleri profesyonelliği ve oyunun kalitesini gösterdiği belirtildi.

1 Mart tarihinde Galası yapılacak olan oyun, 2-3 Mart tarihlerinde Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde 4 perde şeklinde sahnelenecek. Oyun birçok noktada ilk olma özelliği taşıyor. İlk kez Bingöl içinde, Bingöllü kalemler tarafından yazılmış bir oyun olan RENÇBER oyunu, aynı zamanda Bingöl’ün çok önemli bir değeri olan Rençber Aziz’in de ilk kez sahnede hayat bulacağı bir yapım olacak. Oyuncu ekibi, dekoru ve kostümleri ile de diğer tiyatro gösterilerinden ayrılan RENÇBER oyunu, afişleri ile de adeta profesyonel bir yapım havası veriyor.

“Amaç Rençber’i tanıtmak ve sanata katkı sunmak”

Tiyatro oyunun Yönetmeni ve Rençber’i sahnede canlandıracak olan Abdullah Caf, bu oyunun çeşitli misyonları yüklendiğini belirterek, “Bu oyunda esas amaç Rençber Aziz’i tanıtmak gibi görünse de çok çeşitli misyonları üstlenmiş bir oyun bu. Sanata katkı vermek, daha da önemlisi şehrin gelişimine sanatla katkı vermek öncelikli hedeflerimizden. Çok sevdiğim bir söz vardır; ‘Bir şehrin gelişimini ölçmek istiyorsanız, oradaki sanata bakınız’ bu sözde çok şey ifade ediliyor. Sanat toplumun oksijenidir. İnsanlar birey olarak her ne kadar yaşasa da toplumsal olarak bu karmaşık yaşamda nefes almanın yolu sanatsal faaliyetlerden geçiyor. Biz de bu oyunla toplumumuza bir nefes getirmek istedik. Çok emek harcadık. Çok uzun süredir çalışıyoruz. Her ayrıntısına kadar üzerinde detaylı çalışmalar yaptık ve ortaya bu oyunu koyduk. Umuyoruz ki seyircilerimiz de oyunu beğenir” ifadelerini kullandı.

“Kör olan Rençber değil bizleriz”

Rençber Aziz’i tanıdıkça hayranlık duyduğunu ifade eden tiyatro oyuncusu Özlem Karakaya, “Rençber Aziz’i daha önceden tanıyordum, fakat  kendisine dair pek bir bilgim yoktu . Artık daha iyi anlıyor ve tanıyorum. Rençber’i tanıdıkça, kendisine dair yeni şeyler öğrendikçe günden güne daha çok seviyor ve hayran kalıyorum. Karakteri ve kişiliğiyle kendinden ödün vermeyen Rençber’in hayatını konu alan birkaç parçasını sahneye taşıp sizlere sunacağız. Rençber’i daha yakından tanıyıp kendisine hayran kalacağınız bir oyun. Oyununu izledikten sonra hayata bakış açınızın değişeceğinden  eminim keza  benim provalar sırasında öyle oldu . Provalar sırasında şu düşünceye sahip oldum “Kör olan Rençber değil bizleriz. “ Evet, öyle. Asıl kör olan bizlermişiz. 1-2-3 Mart’ta Rençber’i en iyi şekilde sizlere sunacağız, çok emek verdik uzun süreli çalışmalar aldık. Emeğimizin karşılığını en iyi şekilde vereceğinizden şüphem yok. 1-2 ve 3 Mart’ta görüşmek üzere “şeklinde konuştu.

“Böyle büyük projenin bir parçası olmak gurur verici”

Oyunda Rençber’in Almanya’daki en yakın dostlarından Ramazan’ı canlandıracak olan Erol Demirci, projede yer almaktan dolayı duyduğu gururu ifade ederek şu sözleri söyledi, “Öncelikle böylesi büyük projenin bir parçası olmak gurur verici. Rençber Aziz Bingöl’ün tarihinde derin izler bırakmış büyük bir ozan, büyük bir sanatçı olmanın yanı sıra vermiş olduğu mesajlar ve duruşu ile de geleceğe ışık tutmuştur. Kendimi çok şanslı hissediyorum çünkü yıllardır onun parçalarıyla büyüdük ve şimdi de yaşam felsefesi ile vücut bulmuş eserlerini sahneye taşımak için Abdullah Caf’ın yazdığı, derlediği ve yönettiği tiyatro gösterisi ile Bingöl halkının Rençber’e olan özlemi bir nebze de olsa gidermeye çalışacağız. Uzun süredir çalışmalarımız devam etmektedir alınan her provada kimi zaman hüzünlendik, kimi zaman kahkahalara boğulduk.  Ramazan’ı anlamak, onun Rençber’deki yerini bilmek ve onu oynamak benim için ayrı bir heyecan, ayrı bir hüzün. Brawo parçasın aslında kim için yazıldığını bilmek ve Rençber’i bu denli yaralayan Ramazan’ı oynamak, oynarken Rençber’i anlamak. Yani kısacası Rençber’i “gönül gözü gören bir adamın hikâyesini merak edenleri geçmişe götürmeye geldik. Emeği geçen yönetmen Abdullah Caf ve oyuncu arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Gözleri görmeyip dünyamızı renklendiren bir adamın hikayesi”

Rençber Aziz’e hayranlığının oyunla birlikte arttığını ifade eden oyuncu Akif Demir, “Rençber Aziz’i tanıyordum. Beğendiğim parçaları da vardı. Fakat bu oyunla birlikte onun yaşamını, insanlara ve dünyaya bakışını öğrendim. Dünyayı tek renk gören adımın hikâyesi bu ve o renk karamsarlığın simgesi olduğu halde Aziz'in dünyasında karamsarlığa yer yoktu... Rençber’in tüm özeti bu cümleyle ifade edilebilir. Kendisi görmemesine rağmen dünyamızı renklendiren, hayat görüşümüze farklı bir boyut kazandıran bir sanatçı. Onun hikayesinde rol olmak ise gurur verici. Tüm Bingöl halkının kendinden izler bulacağı bu oyuna gelmesini umut ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum “dedi.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü