Reklamı Geç
Advert

‘Konferans: ‘Mehmet Akif ve Çanakkale Ruhu’

Vali Ali MANTI, Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde ‘Mehmet Akif ve Çanakkale Ruhu‘ konulu konferansa katıldı.

‘Konferans: ‘Mehmet Akif ve Çanakkale Ruhu’

Konferansa Vali MANTI'nın yanı sıra Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet BEKTAŞ, Bingöl Üniversitesi Rektörü İbrahim ÇAPAK, kurum amirleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Hikmet KARAMAN verdiği konferansta şunları söyledi:

‘Sayın Valim Sayın, Belediye Başkanım, Sayın Başsavcım Değerli Rektörüm, kıymetli misafirler ve sevgili öğrencilerimiz.

Sözlerime başlarken hepinizi saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. ‘Mehmet Akif ve Çanakkale Ruhu’ isimli konuşmamıza başlamadan önce başta Çanakkale Şehitleri olmak üzere 15 Temmuz Hain darbe kalkışmasından Fırat Kalkanı ve Zeytindalı Harekatında ülkemizin sınırları içerisindeki terörle mücadele eden şehit olan vatandaşlarımıza, güvenlik güçlerimize, Allahtan rahmet, acılı ailelerine ve milletimize başsağlığı , yaralılara da acil şifalar diliyorum. Allah Çanakkale Savaşlarını ve 15 Temmuzları bir daha bu millete yaşatmasın.

Değerli Konuklar dün 18 Mart’tı ve ülke olarak doğusundan batısına, kuzeyinden, güneyine varıncaya kadar ülkemizin her tarafında Çanakkale Zaferinin 103.Yıl dönümünü kutladık. Ancak bu noktada hemen şunu söyleyeyim ki ne Mehmet Akif ERSOY, İstiklal Marşımızı yazdı, bir yarışma açıldı,ödülü almadı gibi bilinen klişe sözlerle ifade edilip geçiştirebilecek kişidir. Ne de Çanakkale Zaferi birkaç törenle sadece dostlar alışverişte görsün diye kutlanacak ve geçiştirilecek bir zaferdir.

Mehmet Akif ERSOY’U ve Çanakkale savaşlarını hem üniversitelerimiz hem Milli Eğitim Bakanlığımız her açıdan inceleyerek ortaya koymalı ve gençliğimize özellikle bunlar ifade etmelidir. Mehmet Akif ERSOY’U yeni nesil gerçekten yeterince tanımıyor ama siz öğrencilerimiz yakından tanımalısınız.

Mehmet Akif ERSOY memleketin meselelerini dert edinmiş, sıkıntılardan kurtulması için kafa yormuş, batıdan doğuya kadar, Arap Coğrafyasına kadar her tarafı karış karış gezmiş, sadece milleti ve vatanı için uğraşmış aynı zamanda sözü ile yaşamı ile adam gibi adam olmuş bir kişidir.

Topluma yön veren şahsiyetleri, düşünürleri anlatırken onların yetiştiği sosyo-kültürel ve siyasi ortamı da iyi bilmek iyi tahlil etmek iyi analiz etmek gerekir. Çünkü hem fikir adamı hem düşünce adamı esasında kendi toplumunun adamıdır. Dolasıyla Mehmet Akif Ersoy da içinde yaşadığı şartların, toplumun, kültürün ve medeniyetin adamıdır. Onun için Akif’e bu açıdan bakmamız gerekiyor’ dedi.

Konferans soru ve cevap faslı ile tamamlandı.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü