Reklamı Geç
Advert

Barakazi: “Nevruz, yeni başlangıçların bayramıdır”

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi; “Sadece Türkiye'de değil, büyük ve geniş bir coğrafyada coşkusuyla kutlanan ve birçok kültürün ortak değeri olan Nevruz, yeni başlangıçların, umudun, kardeşliğin ve dayanışmanın bayramıdır.”

Barakazi: “Nevruz, yeni başlangıçların bayramıdır”

Başkan Barakazi, 21 Mart Dünya Nevruz Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı. Baharın müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı’nın Orta Asya’dan Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada coşkuyla kutlandığını belirten Barakazi, bu geleneğin birçok topluluk tarafından canlı olarak günümüze kadar yaşatıldığını ifade etti.

Barakazi “Orta Doğu’dan Orta Asya’ya, Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlanarak coşkuyla karşılandığı bir gündür. Hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin filizlendiği bu topraklarda, asırlar boyunca farklı inançlara, dillere, etnik köken ve kültürlere sahip insanlar bir arada, huzur içinde yaşamıştır. Ülkemiz böylesine zengin kültürü bünyesinde barındıran eşsiz bir coğrafyadır. Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz, ülkemizin en büyük zenginlik kaynağıdır” ifadelerine yer verdi.

Nevruz Bayramının kuşaktan kuşağa aktarılarak bugünlere kadar yaşatılan önemli kültürel değerlerden biri olduğunu ifade eden Barakazi, “Nevruz; tabiatın uyanmasının, canlıların yeniden hayat bulmasının, insan ve hayvan rızkının verileceğinin müjdeleyicisidir. Paylaşımcı ve birleştirici yönleriyle insanların kaynaşmasını sağlayan nevruz, tabiatın yeniden canlanmasıyla rızkın, hayatın, sevginin bahşedileceğini haber vermektedir. Binlerce yıldır sevinçte, tasada birlikte hareket eden, omuz omuza vererek büyük zorlukların üstesinden gelen milletimiz, birlik ve beraberlik gücünün ne kadar önemli olduğunu tarihin her döneminde göstermiştir.  Bu düşüncelerle baharın, bolluğun ve bereketin bayramı Nevruz’un milletimizle birlikte dünyadaki tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü