Reklamı Geç
Advert

Otobüsçüler iflasın eşiğinde

Bingöl Otobüsçüler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Mehmet Aydın, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının, yetki belgeleri dışında yolcu taşımacılığı yapan VİP taksiler yüzünden iflasın eşiğine geldiklerini söyledi.

Otobüsçüler iflasın eşiğinde

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının yolcu sayısı gün geçtikçe azalıyor. Yolcu sayılarının düşmesini VİP taksi firmalarının, grup taşımacılığı yerine bireysel taşımacılık yapmasına bağlayan Bingöl Otobüsçüler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Mehmet Aydın, VİP firmalarına verilen yolcu taşıma belgesinin grup taşımacılığı yapmaları için verildiğini ama bu firmalarının kendilerine verilen belgenin dışında, bireysel yolcu taşıdığını söyledi.

‘Elazığ firması Bingöl’den yolcu alıyor’

Aynı zamanda Özlem Bingöl Seyahat firmasının sahibi olan Mehmet Aydın, yıldan yıla firmalarında çalışan personel sayısının düştüğünü, bazı günler her saat başı yapmaları gereken otobüs seferlerini yolcu olmadığından dolayı iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Aydın ‘ Elazığ VİP firması bile Bingöl’de çalışması yasal değilken, Bingöl firmasıymış gibi Dörtyol’da hatta Valilik binasının karşısına araçlarını park edip saat başı sefer düzenliyor. VİP firmalarına verilen yetki belgeleri grup taşımacılığı yapmaları için geçerli, grup taşımacılığı yapmak ise turist veya öğrenci kafilesi taşıyabilirsiniz demektir. VİP firmaları ise grup taşımacılığı yerine mahalle aralarına girip yolcuları evlerinin önünden alıyor. Bu durumun denetlenmesi ve bir çare bulunması için yetkili mercilere yaptığımız başvurular bir sonuç getirmedi. Herkesin gözü önünde iflasın eşiğine geldik.’ Dedi.

‘Belediye ve diğer kurumlar ile yaptığımız görüşmeler sonuçsuz kaldı.’

Mehmet Aydın, VİP firmalarının yolcu alacakları ve bırakacakları alanın belirlenmesi ve bu firmaların işyeri açma ruhsatları konularında Bingöl Belediyesi ile yaptıkları görüşmelerin sonuçsuz kaldığını söyledi. Aydın ‘ konunun çözümü için Belediye, Emniyet, Valilik ve İl Trafik Komisyonuna yazdık hatta yüz yüze görüşmelerimiz oldu ancak kurumlar sürekli sorumluluğun kendilerinde olmadıklarını söylüyor ve sorunun çözümü için kimse adım atmıyor.’ Dedi.

‘Yetkililer inanmıyorsa gizli yolcu gibi denetlesin’

Aydın, ‘ yetkili kurumlara sürekli olarak söylediklerimize inanmıyorsanız, arayın bu firmalara rezervasyon yapın, hatta gizli yolcu gibi denetleyin, göreceksiniz ki VİP firmaları ile seyahat edenler çoğu zaman bir birini tanımıyor bile ve gitmek istediğiniz adresi söyleyin yine sizi terminal yerine, yasa dışı olduğu halde istediğiniz yere bırakacaklardır.’ Dedi.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü