Reklamı Geç
Advert

Panel: 'Modern Çağda Gençliğin İnanç Sorunları'

Vali Ali MANTI, Bingöl Üniversitesi ve İl Müftülüğünce Üniversite Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ‘Modern Çağda Gençliğin İnanç Sorunları’ konulu panele katıldı.

Panel: 'Modern Çağda Gençliğin İnanç Sorunları'
Vali Ali MANTI, Bingöl Üniversitesi ve İl Müftülüğünce Üniversite Kongre Merkezinde gerçekleştirilen  ‘Modern Çağda Gençliğin İnanç Sorunları’ konulu panele katıldı.

                Program Rektör Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK ve Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ’nin açılış ve selamlama konuşmaları ile başladı.

                Selamlama konuşması içim kürsüye arz edilen Vali MANTI ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

                ‘Öncelikle hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Üniversitenin güzel programlarından dolayı Rektör Hocam ve ekibini tebrik ediyorum. İnşallah bu güzel faaliyetlerin devam edeceğine inanıyorum. konumuz gençlik olduğu için Bu vesile ile bazı paylaşımlarda bulunmak istiyorum.

                Önemli olan gençliğimiz ve geleceğimiz ile ilgili bir planlamaya sahip olmamızdır. Her bireyin kendisine ait dünya görüşü ve yaşam tarzı vardır. Önemli olan inandığımız değerleri estesize ederek hayatımıza uygulamaktır. Eğer inandığımız değerleri hayatımıza uygulayamazsak sadece meşgul olmuş oluruz.

                Sosyal medya ile beraber bilgi kirliliği ve okuma alışkanlığının azalışını üzüntüyle takip ediyoruz. Sanal âlemde dolaşımda olan bilgi maalesef dil ve kalp birlikteliğini sağlamıyor. Çünkü önemli olan inandığımız değerleri hayatımıza ne kadar intikal ettirdiğimizdir. Bunları ne kadar yaşıyoruz, pratikte hangi seviyedeyiz bunlara odaklanmamız lazım.

                Önemli olan insanların demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve adalet gibi kavramlar konusunda doğru yerde durmalarıdır. Tarafsız olmamız lazım. Sadece kendimize adalet, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve fikir özgürlüğü yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Yüce rabbimizin yarattığı ve biricik olan bütün insanlara bu konularda cömert olmamız lazım. Aksi takdirde cimrilik ve hasetlikle bir yere varamayız. Bu kavramlar 1000 ‘li yıllarda ortaya konmuş. Uğruna hala mücadele edilen kavramlar. Bunlar basit kavramlar değil. Ümit ediyorum ve inanıyorum ki herkesin herkese saygı duyduğu ve herkesin birbirinin hakkına riayet ettiği bir toplumda dinine ve rengine bakmaksızın herkes daha mutlu ve huzurlu olacaktır. Bu toplumu birlik ve beraberliğimiz, kültürel, manevi ve tarihi değerlerimiz ile inşa edeceğimize inanıyorum. Bu vesileyle hocalarımıza teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.’

Moderatörlüğünü Prof.Dr Hakan OLGUN’un yaptığı panele Prof.Dr. Şinasi GÜNDÜZ, Prof. Dr. Mahfuz SÖYLEMEZ ve Doç. Dr. Mehmet ALICI panelist olarak katıldı.
‘Gençliğin sorunları aslında bütün toplumun sorunlarıdır’ diyen Olgun sözü panelistlere bıraktı.

İlk panelist Prof.Dr. GÜNDÜZ, ‘Bir İnanç Sapması Olarak Deizm: Tanrı Var Ama Uzakta’ başlıklı sunumunu yaptı.

                Prof.Dr. GÜNDÜZ sunumunda şu konulara dikkat çekti.

                ‘Deizm tarih öncesine uzanan bir anlayıştır. Tanrı’nın müdahil olmadığı bir evren tasavvuruna dayanır. Oysa islam’da’ her an bir işte olan ve müdahil Allah’ inancı vardır.

                Deizm vahyin reddi denektir, buna göre dinler de insan uydurmasıdır.

                Deizm insanlık için bir tehlikedir. Buna dönük çalışmalar yapılmalıdır.

                Deizm üç husustan beslenir:

                1-Problemli din anlayışı 2-Dini değerlerin itibarsızlaştırılması 3-sosyal alandan dini görünürlüğün dışlanması yani sekülerleşme’.

İkinci panelist Doç. Dr. Mehmet ALICI, ‘Yeni Çağ Manevi Akımları ve Gençlik: Yoga, Reiki ve Meditasyon’ başlıklı sunumunu yaptı.

 
Kapitalizmin din duygusunu baskıladığını, süreç içinde modern akımların ortaya çıktığını vurgulayan ALICI, iki dini akım olarak Yoga ve Reiki ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

                Son panelist Prof.Dr.Mahfuz SÖYLEMEZ, ‘Genç Sahabeler: Asr-ı Saadet’ten Genç Şahsiyet Örnekleri’  konulu sunumunu yaptı.

                Prof.Dr. SÖYLEMEZ şu başlıklara dikkat çekti:

                ‘Peygambere inananların yüzde 65’i gençlerden oluşuyordu’.

                ‘Peygamber İslam devrimini gençlerle yapmıştır’.

                ‘Peygamber terbiye ettiği gençliğe vasat ve makul yaşam kodlarını öğretti’.

                ‘Peygamber gençliği kurmaya çalıştığı devletin kritik görevlerine getirdi’.

                ‘Peygamber din ve dünyayı dengelemiş, yüzü nihai olarak ahirete dönük bir gençlik yetiştirmiştir’.

                Program soru-cevap faslı ile sona erdi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü