Reklamı Geç
Advert

Galericilere Yetki Belgesi

Bingöl S.S. Yapı Konut Kooperatif Galericiler Başkanı Cezayir Ulukan, yapılan düzenlemeyle galericilerin artık yetki belgesi alacağını ve belgesi olmayanların araç satamayacağını söyledi.

Galericilere Yetki Belgesi

Dün itibariyle Yetki Belgesi almak için başvuruda bulunduklarını ifade eden Ulukan, “Yaklaşık bir yıl önce Çalışma ve Sosyal Politikalar Başkanlığı tarafından galericileri daha yetkili kılmak ve daha geniş alanda çalışmak için mesleki yeterlilik belgesi verilmesi kararlaştırıldı. Bugün Kanas Bilgisayar Özel Eğitim Firması Türk Ak Myk’dan Serdar Bey isimli bir arkadaş yetki alarak bugün Bingöl’e geldi. Biz de bu işi arkadaşlarımızı çağırarak bize verilen formları doldurduk. Bu formlardan sonra belgeyi alabilmek için aynı firmadan bir ekip görevlendirilecek ve kameralar karşısında bir eğitime tabi tutulacağız. Bu aşamadan sonra sınavı geçen arkadaşlarımız Sanayi Ticaret İl Müdürlüğüne başvurup yetki belgesi alacağız. Yetki Belgesi ile Mesleki yeterlilik belgesi arasındaki fark ise şöyle. Mesleki Yeterlilik belgesi ile faal olarak çalışan arkadaşlar oto alım satımı yapabilmekteler. Ancak bundan böyle yetki belgesi olmadan Mesleki Yeterlilik Belgesi de bir anlam ifade etmeyecek” dedi.

“Araç Satıp Vergi Ödememe Tarihe Karışacak”

Birçok kişinin araçları dışardan alıp sattığını, internetten, sağdan soldan satış yapıp vergi ödemediğini söylemeyen Ulukan, “Araç satıp vergi vermeme dönemi tarihe karışacak. Galerici arkadaşlarımız eleman çalıştırıyor, kira ödüyor, vergi ödüyorlar. Öbür yanda başka işlerle meşgul olup galericiliği yan iş olarak yapanlar var. Devletimiz de bizim haklarımızı korumak için bize bu hakları veriyor.  Eğer bir şahıs ailesi adına araç alım satımı yapıyorsa 3 hakkı olacak yılda. Ama bundan fazlasını noter kabul etmeyecek. Satılan araç başına 500 TL vergi ödeyecekler. Ama dileyenler galerici arkadaşlara komisyon ödeyip onların belgeleri ile satış yapabilecekler. Öyle internette bir şahıstan araba alıp mağduriyet yaşama devri sona erecek” diye konuştu.

Yetki Belgesi’nin sınavı geçenler tarafından 600 TL ücretle alınabileceğini ifade eden Ulukan, “İlk sınavda başarılı olmayan ikinci üçüncü kez sınava katılma hakkına sahip olacak. İlk etapta yeterlilik belgesi ardından yetki belgesi alabilecekler. Yetki Belgesi almaya hak kazananlar 600 TL bir ücretle belgelerini alabilecek” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü