Reklamı Geç
Advert

Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler

Bingöl İl Müftülüğünce, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle ‘Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ temalı program gerçekleştirildi.

Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler
Bingöl İl Müftülüğünce, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle ‘Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ temalı program gerçekleştirildi.

        Hacılar Camii bahçesinde düzenlenen programa Valimiz Sayın Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, Vali Yardımcısı Yusuf Gemici, AK Parti eski milletvekili Abdurrahman Anık, AK Parti İl Başkanı M.Hanefi Güler, kurum amirleri, müftülük personeli, STK temsilcileri ve vatandaşlarımız katıldı.

        Program Hz. Osman Camii İmam-Hatip’i Sadullah Turan tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

        Açış ve selamlama konuşmasını yapan İl Müftüsü Muharrem Genç konuşmasında ‘Camiler, mezar taşları, kitabeler medeniyetimizin tapularıdır’ dedi.

        Daha sonra kürsüye teşrifleri arz edilen Vali Mantı ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

        ‘Dün, dünyaya adalet, merhamet ve şefkat dağıtan bir milletin evlatlarıyız biz. İnşallah yarınlarda da dünya adaleti ve merhameti bizlerden görecek ve öğrenecektir. Bu potansiyele sahibiz. Bazı problemler ve hatalarla da yüzleşmekten korkmamalıyız. Dinin ruhuna uygun konuşmalı ve davranmalıyız. Dürüstlük, emniyet içinde olma, iftira atma, ayıpları araştırma gibi konularda dinin söylemine kulak vermeliyiz.

        Gerçek bir birlik ve beraberlik sahih inanç esasları üzerine kurulur ancak. Ülkemizi el ele vererek zararlı ve fitne ehli kimselerden korumalıyız. Sıkıntıları aşacağımıza inancımız tamdır.

        İslam’ı cami ve evlere hapsedip sakağı, caddeyi başka zararlı fikirlere terk etmek yanlıştır. Camide hangi temizlik, duruluk, saflık ve iyi niyet içinde isek dışarıda da aynı duygu ve düşünceler içinde olmalıyız. Müslüman, kişiliğini cami içi ve cami dışı şeklinde ikiye ayırmamalıdır.

        Camide de sokakta da dinimizin yüceliklerini temsil edebilmeliyiz. Sahte ilahlardan ve kullara kulluktan uzak duralım. Kölelerin özgürlüğünden medet ummayalım. İbadetimizi ve bağlılığımızı sadece yüce rabbimize sunalım. Allah dışında kimseye secde etmeyelim ve yardım dilemeyelim.

        Allah bizleri onurlu ve özgür yarattı. Onur ve özgürlüğümüzden asla taviz vermeyelim. Karakterimiz ve kişiliğimiz onur ve özgürlük ile ayakta kalır ancak. Aklımızı kullanalım. Emanet akılla veya emanete verilmiş akılla hakiki adreslere varamayız. Bizlere verilen emanete bihakkın sahip çıkalım. Olayları ve gelişmeleri geniş ve kuşatıcı bir bilinçle, sarsılmaz bir ahlak ve inançla karşılayalım. Samimi ve ihlaslı davranırsak rabbimiz bizlere katından nice ödüller ve başarılar ihsan edecektir inşallah. ‘

        ‘Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ temalı konferansında ise Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Zeki Sayar ise ‘ilk mescid olan kuba Mescidinin işlevleri’ne dikkat çekerek şunları söyledi:

        ‘Peygamber Efendimiz (as) Kuba mescidinin temellerini takva ile atmıştır. Dinimizde insan biriciktir ve değerlidir. İnsanı inşa etmek esastır. Hakkı ve hakikati bilen insanlar yetiştirmeliyiz. Hz. Ömer gibi büyük insanlar bu mescidlerde, resulün rahle-i tedrisatından geçerek yetişmişlerdir. Bizlere birer numune-i timsal olan sahabe-i kiram da yine bu mesciddeki eğitimlerin eseridirler.

        Bizler de aynı duygu ve sorumlukla mescidlerimizi inşa etmeli ve fonksiyonel kılmalıyız.’

        Program, İl Müftülüğü Korosunca okunan ilahiler, Hacılar Camii İmam-Hatip’i Alaaddin Bucuka’nın paylaştığı anıları ve Ulu Cami İmam-Hatip’i Mücahit Çelik’in yaptığı dua ile tamamlandı.
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü