Reklamı Geç
Advert

Suudi prensten hayır işlerine 32 milyar dolar

Suudi Arabistan Prensi Velid bin Talal, 32 milyar dolarlık şahsi servetinin tamamını hayır işlerine bağışladığını açıkladı. Kuracağı vakıf, prens öldükten sonra da devam edecek.

Suudi prensten hayır işlerine 32 milyar dolar

Mirasını hayır işlerine bırakan Suudi Arabistan Prensi Velid bin Talal bu sayede gençlerin ve kadınların daha güçlü olduğu bir toplum, afetlere karşı hazır kurumlar ve daha hoşgörülü bir dünyaya köprü kurmak istediğini söyledi.

Bağışın planlı ve programlı bir biçimde projelere ayrılacağını belirten prens, harcamalara hiçbir sınır koymayacağını söyledi.

Kaynakların harcamasını üstlenecek bir komiteye başkanlık edeceğini söyleyen Prens Velid, ölümünden sonra da bu bütçenin insani projelere harcanmaya devam edeceğini ifade etti.

Şimdiye kadar 3,5 milyar doları hayır işlerine açıklayan Prens Velid, Microsoft kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda’nın kurduğu vakıftan ilham aldığını söyledi.

Krallığın yatırımları

Suudi Arabistan kraliyet ailesinin sahip olduğu Krallık Holdingi, medya yatırımlarının yanı sıra Avrupa’daki Disney Parkı’ndan Citigroup bünyesindeki Four Seasons otellerine kadar pek çok alanda yatırım sahibi.

Kızıldeniz kıyısındaki Cidde kentinde dünyanın en uzun kulesini inşa ettiren Prens Velid, 2015 başında Bahreyn’de Arap yanlısı bir televizyon kanalı kurdu ancak Bahreyn hükümeti kanalı kapattırdı.

Prens geçen hafta da Fransa ile ülkesi arasında 400 milyon dolarlık ortak yatırım fonuna imza attı. 

Kaynak: AFP

Suudi Arabistan Prensi Velid bin Talal hayır miras 3.5 milyar dolar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü