Reklamı Geç
Advert
O Kürsüler Halkın
Hasan BERDİBEK

O Kürsüler Halkın

İlk kez yazı yazacağım bingölhaber.com’u açıkçası önceden pek takip etme fırsatı bulamadığım için şöyle bir sitede gezinmek istedim. Sonuçta yazı yazacağım yerde yapılan haberlerin ne ağırlıkta olduğu, hangi taraflara yakın olduğunu bilip yazılarımı ona göre yazmam gerekiyordu(!). Ama mutlu olduğumu söyleyebilirim çünkü halkın tarafında olduğumuzu gördüm. Bunun en açık örneği de sitede yer alan halkın kürsüsü bölümü ve orada halkın gerçekten baskı altında olmadan duygularını ifade etme şansı bulmasıydı. Büyük keyifle oturup izlemeye başladığım, yer yer  mizahla karşılaştığım bu röportajların sonunda şöyle bir düşününce halkımız adına canımın yandığını söyleyebilirim. Halkımız her ne kadar iktidar taraftarı olsa da gerçekten mevcut hizmetlerden daha doğrusu hizmetsizlikten son derece şikayetçi. Bu sokak röportajlarını başlıklar altında ele alıp kritiğini yapmak ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonrasında eminim şöyle bir açıp sizlerde izlersiniz. Röportajların içeriğinde sorulan soruları tek tek ele alıp değerlendirmeye başlayalım;

1-      ‘’Mevcut milletvekillerinden memnun musunuz?’’ diye sorulan halkımızın çoğu hayır ya da Cevdet Yılmaz ve İdris Baluken’den memnunuz cevabı verdiler. Bunun akabinde seçimlerde adayınız var mı diye sorulunca da %80-90 hayır dediler. İnsanlar memnun oldukları kişilerin dahi yeniden aday olmasını istemediler.   Bakandan memnunlar çünkü Bingöl’ün bir bakanı var. Bakanımız var. Bakanların uğramadığı bir şehirden bakan çıkmış olması insanlar için yetiyor ama hizmet konusunda bakanın şehre kattığı şeylerin olduğuna inanan kişi sayısı çok az. Bu biraz da Zaza insanın karşıdaki algıya verdiği önemi gösteriyor. Bingöl’den bakan çıktı övüntüsü insanların kullandıkları ve hoşlarına giden bir durum fakat bakanın Bingöl’den çıktığı için bir vefa göstermemesi son derece acı verici bir olay.

2-      ‘’Adaylarınızdan beklentileriniz nelerdir?’’ sorusu ise son derece basit bir soru olmasına rağmen alınan cevaplar gerçekten elzem verici. İnsanlar hizmetsiz kala kala artık beklentilerini yitirmiş durumda. Yol, su, elektrik, havaalanı, üniversite o kadar geç gelmiş ki insanlar bunları istemekten artık başka beklentiler edinememişler.  Genel olarak hizmet istiyoruz diyorlar. Ama hizmetlerin neler olduğundan bihaberler. Örneğin gençlerin uyuşturucu batağında olduğu bir şehir olduğumuzu dile getiren yok. Gençlere artık gerçekten imkanlar sağlanmasını dile getiren yok. O kadar yoksul ve yoksun bırakılmış ki halk ekonomik beklentiler dışında sosyal bir beklentimiz yok. Gençler için meydanlar, sosyal tesisler, uyuşturucuyla mücadele merkezleri, bir şehir tiyatrosu, bir kütüphane bunların yokluğunu dile getirecek insanlar yok çünkü ekonomik olarak o kadar yoksun bırakılmışız ki her zaman önceliğimiz maddi yönlere kaymış vaziyette. Neyse yine konudan kopmadan devam edelim. Halkın en çok dile getirdiği konulardan biri de halkla iç içe halkla birleşmiş ve halkın yanında olan yöneticiler istemeleri. Sokakta spor elbisesiyle dolaşan vekiller istiyorlar, kahvede beraber maç izledikleri, Cuma vakti dışında da yanlarında saf tutabilecek, arabasına atlayıp taziye ve hasta ziyaretine yalnız gidecek, araba kullanırken görebilecekleri, akşam evde otururken vekilimiz şu saatte burada olacak diye gelen mesaj yerine, o numaralardan birini çevirip hal hatır soran, bakkala gidip kendisine yiyecek alan, manavdan sebze, fırından kendisine sıcak ekmek alabilen vekiller istiyorlar. Muhtarların, encümenlerin,danışmanların, parti yöneticilerinin vekillik taslayacağı yerde, vekillerin muhtarlar gibi halkın içinde olacağı idareciler istiyorlar. Hatta telefonla oyun oynayan gerekirse facede oyun isteği gönderecek vekiller istiyorlar. Twitterda şarkı paylaşan komik söz paylaşan vekiller istiyorlar. Yani kendileri gibi bir vekil istiyorlar. Kendilerine vekil olacak, vekaletlerini, temsiliyet haklarını kendileriymiş gibi rahatça verebilecekleri insanlar istiyorlar. Halk gerçekten halk gibi olanı istiyor. Şu an kravat takmadan kazak giyip sokağa çıksa insanların tanımayacağı idarecilerimiz var. Bu ne kadar ayıp onu da yeni idareciler düşünsün.  

3-      Sağlık hizmetlerinden memnun musunuz? Sorusu ise halkın en memnun gözüktüğü durum gibi olsa da insanlar her memnunuz cümlesinden sonra ‘’ama’’ ile başlayan yeni bir cümle kurdular. Sağlık hizmetleri eskiye göre daha iyi ama hala dışa bağımlıyız. Eskiden iyi olsa da doktorlar yetersiz izdiham oluyor. Eskiden daha iyi olsa da ilgi alaka eksikliği var. Dişim ağrıyor diyorum randevu diyorlar diyen de varJ. Ne kadar iyileştirseler de dışarıya göre  hala bir ilçe düzeyinde sağlık hizmeti alıyoruz diyen de var.

 

Evet dostlar sokakta halka kendini ifade imkanı verildiği zaman sandıktan çıkan oyların aslında buradaki idarecilere değil doğrudan ülke geneli idareye verildiğini anlamak çok da zor değil.  İnsanlar  beklentisiz bırakılmış, günümüz şartlarında olması gereken hizmetlerden faydalanamadıklarını ifade etmekteler.

 

türk porn

Son olarak şuradan samimiyetimle ifade etmeliyim ki; Bir önceki seçimlerde ergenlik çağındaydım ve siyasete ayıracak zamanım yoktu. Önceki seçimlerde öğrenciydim ve siyasetle işim olmamalıydı(!)J. Ama bu seçimlerde tanımasa da aynı havayı soluduğu, aynı kültürü paylaştığı insanların hayatında en ufak bir farkındalık yaratmak için mücadele etmekten çekinmeyen, halkın taraftarı olan ve siyasette halkı söz sahibi yapmak için susmayacak bir sade vatandaş olacağım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü