Reklamı Geç
Advert
EĞER ADAM OLSAYDIK
Hasan BERDİBEK

EĞER ADAM OLSAYDIK

 

                                                     Eğer ADAM Olsaydık

 

Haddim olmadan başlayacağım yazımda ‘’olanı’’ değil ‘’olması gerenleri’’ anlatacağım. Zaten varoluşumuzdaki temel amaç da olmamız gerekene ulaşmaktır aslında. Şimdi buraya ne kadar yaklaşabilmişiz onu ele alacağız. Konumuz aslında çok açık ‘’Adamlık’’ olan bir şey midir? Yoksa ulaşmaya çalıştığımız bir şey mi? Hani dillerde sakız olan, hani google’a yazınca binlerce özlü sözü çıkan, hani kopyalayıp kopyalayıp yapıştırdığımız, babalarımızdan değil de dizi karakterlerinden öğrenmeye çalıştığımız adamlık  aslında nedir? Ve kimlerde bulunur?

Bu soruları kadınlara soracak olursak, hele hele şu günlerde alacağımız cevaplar çok nettir. Kimsede! Sözlükte adam erkek kişi, birinin sözünü dinleyen, nazını çeken kişi olarak geçerken, ‘’adamlık’’ ne ara bu kadar geniş bir kavram oldu acaba? Bu kavramı dolduracak niteliklere sahip olan insan sayısı neden bu kadar az? Tüm bu soruların cevabını bilmiyorum tabii ki çünkü ‘’adamlığı’’  sizlere öğretecek kadar hadsiz değilim. Sizlere adam olmanın gerekliliğini anlatmaya çalışacağım ve bunu birkaç veri ile destekleyeceğim.

Eğer adam olmuş olsaydık; son 10 yılda 100 bin kadın tecavüze uğramazdı.

Eğer adam olmuş olsaydık; 100 bin fidanın hayallerini, umutlarını karanlığa gömmez, gelecekten beklentilerini sapıkça zevklere meze yapmazdık.

Eğer adam olmuş olsaydık; Binlerce çocuğu annesiz, binlerce anne babayı evlatsız, binlercesini kardeşsiz koymazdık.

Eğer adam olmuş olsaydık; Güzel bakan gözlerin ferini söndürmez, belki yarın bizlere insanlığı öğretecek nesilleri kurutmazdık.

Eğer adam olsaydık;  Bingöl’de 8 kişi 16 yaşındaki kıza tecavüz edip tahliye olmazdı.

Eğer adam olsaydık;  N.Ç ye tecavüz edenlere en alt sınırdan ceza verilmez ve mahkeme 8 yıl sürmezdi. Hepsi şu an sokakta, birileri onlara adam diyor.

Eğer adam olsaydık;  Birbirimize ‘’ adamın dibi’’ hakaretini iltifat gibi dilimize dolamazdık. Ama maalesef haklıyız hepimiz ‘’adamın dibi’’yiz. Gün gelir adamlığa yükseliriz belki. Fakat o günler gelene dek kaç bin can yanacak, kaç bin ocak sönecek, kaç bin hayal yok edilecek bilemeyiz.

Ve eğer adam olsaydık;  Özgecan yarın okula gidecekti…

 

Belki gün gelir adamlığı bile öğrenebiliriz. Basit olsa da lafta çok zordur adam gibi adam olmak da. Tıpkı adamlığın henüz herkes tarafından bilinen ama keşfedilmemiş gerçeğini bildiğimiz gibi. Cennet gibidir adamlık, melekler gibidir. Henüz gören yok, ama herkes bilir. Bilmekle adam olunmuyor işte. Önce yalana yalanla karşılık vermemeyi öğreneceğiz, sonra kin tutmayı bırakacağız. Herşeyimizi kaybettiğimizde dahi sinirimize hakim olmayı becerebilirsek, herkesle arkadaş olup, kendimiz olmayı başarabilirsek adamlığa yaklaşırız belki. Çevremizi büyük ya da küçük görmeden, krallara soytarılık edip arkadan kral gibi davranmadan yaşamayı başardığımızda yaklaşırız adamlığa. O kadar çok kullandık ki cennet annelerin ayağı altındadır hadisini artık sıradan bir sözmüş gibi tesirini hissedemiyor katılaşmış yüreklerimiz. Annelerimizi de bacılarımızı da dilimize sakız etmeden yaşamayı öğrenmeliyiz. Ve en önemlisi olamasak da ‘’adamlığı’’ çocuklarımıza öğretmeliyiz. İlk okullarda çocuklara nelerin cinsel saldırı olduğunu öğretmeliyiz.  Onlara uzanan her elin merhamet eli olmadığını öğretmeliyiz. 

Ana avrat sövmeyi  5 yaşında öğrenen çocuk sex kelimesini duyunca kızarıyorsa toplumun cidden artık kendini sorgulaması gerekiyor. Temelden her şeyi anlatabilirsek gerçekten temiz, adam olmuş, bilinçli nesiller yetiştirebiliriz.  Tecavüzcü Coşkun ve Nuri Alço’ya sempatiyle yaklaşan, annesi tecavüze uğradı diye Emrah’la dalga geçen bir nesil gelmesin artık. Sırf Allah kadın olarak yarattı diye insanların yaşam hakları ellerinden alındığında ses çıkaran bir nesil oluşturalım. Birisi tecavüze uğradığında idam, İdama mahkum edildiğinde ise yaşam hakkını savunan bir nesil yerine, ne istediğini bilen bir nesil gelsin artık. Biz sokaklarda büyüyen son jenerasyon olsak bile bazı tabuları hala içten içe yaşayan bir nesiliz.  Bizde olmamış bir nesiliz. Olması gerektiği gibi bir nesil yetiştirmek için mücadele etmek en az torpil yapmak sevaptır herhalde.

Devlete dokundurmasak olmaz değil mi? Evet son yıllarda Aile ve Sosyal Güvenlik bakanlığının kurulmuş olması gerçekten son derece ciddi bir adımdır. Bakanlığın çalışmaları da teorik olarak son derece etkilidir. Fakat artık bu çalışmaların pratikte yarar sağlaması gerekmektedir. Bir önceki yıla göre azalma gösteren tecavüz vakaları, şiddet olayları, taciz,cinsel istismar olaylarını görmeye başladığımızda bu çalışmaların verimliliğine inanabiliriz. Kürtaj yasak veya değil son derece tartışılabilir bir olay. Fakat sen çıkıp da neden çocuk ölsün, tecavüze uğrayan anası ölsün dersen işte orada yanılgıya düşersin. Derler ki neden tecavüz eden ölmüyor? Neden tecavüze teşvik eden ölmüyor? Neden 13 yaşındaki çocukta rıza arayan zihniyet ölmüyor.

Buradan söylemek istediğim son şey ; Eğer ki adam olmak istiyorsak bu idamla olmaz. Bu ancak ve ancak tecavüzü özendiren zihniyetin idamıyla olur. Bu ancak, sapık düşüncelerimizin idamıyla olur. Bu ancak hayvani düşüncelerin idamıyla olur. Kötü zihniyetlerin, sapık düşüncelerin idamı ise ancak ve ancak eğitimle mümkündür. Ahlaki eğitimle mümkündür. Bilimsel eğitimle mümkündür. Dini eğitimle mümkündür. Aile eğitimiyle mümkündür. Popüler kültürün kötü yanlarını cımbızlamayı öğretmekle mümkündür. ‘’ Adamlık’’  boy ölçüsüyle değil, zihnin ve kalbin temizliğiyle ölçülür. Ve altını çizerek söylüyorum ki ne kalp temizliği ne de adamlık lafla olacak şeyler değil. Güzel bir lafla adam olunmaz. Güzel bir hareketle de adam olunmaz. Adamlık  güzel sözü ve güzel hareketi bir yaşam tarzı olarak öğrendiğimizde olur.

GAZETECİ / YAZAR
Hasan Berdibek

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Onur bozan     2015-02-16 tebrikler yazarımm
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü