Reklamı Geç
Advert
GENÇLER NEDEN SİYASETTEN KAÇIYOR
Hasan BERDİBEK

GENÇLER NEDEN SİYASETTEN KAÇIYOR

Gençlerin siyasetten bu kadar kopuk olmasının sebepleri nelerdir peki? Gençler neden partileşmiyor acaba? Partiler bu soruları kendilerine soracaklar mı yoksa tabandan gençler yetiştirmeyerek git gide çürüyen yaşlanan ve tükenmeye mahkum olan tabanlarla mı yola devam edecekler? Tabi bu onların bileceği bir iş sonuçta. Biz gençlerin neden partilerden uzak durduğunu, neden her iki gençten birisinin politikayı konuşmayı dahi denemediğini tespit etmeye çalışacağız. Maddeler halinde ifade etmek gerekirse gençlerin partilerden uzak durmasının sebepleri şöyledir;

1-     Parti söylemlerinin aslında gençlere bir şey verecek derinlikte olmaması, söylemlerin pek de farklılık göstermemesi, hemen her partinin tek bir odak üzerinden ilerlemesi. Yani birisi Türk ötekisi Kürt milliyetçiliğine kaymaktan çekinmez bazıları dini ve mazlum edebiyatını duygu sömürüsünü de katarak kullanır, bir diğeri artık globalleşen dünyanın isteklerine ayak uyduramaz. Ve tümü de yeni dünya gençlerine bir şey vaad edemez.

 

2-     Baktığımız zaman 550 milletvekilinin hemen hepsi aynılar. Aynı kıyafeti giyerler, aynı yerlerde yemek yerler, aynı insanlarla gezerler, aynı sözcükleri kullanırlar. Gençleri özendirecekleri ya da gençlerin onlarda kendilerini bulabilecekleri pek bir şey sunamıyorlar. Sadece aradan zaman zaman sıyrılan bir iki tane vekil her zaman oluyor.

 

3-     Katılımcı demokrasi dediğimiz olayı partiler kendi teşkilatlarında dahi kullanmıyorlar. Gençlere fikir soran yok. Düşüncelerini çıkıp mecliste ifade etsin diye gönderdiğin adamı bir daha göremiyorsun. O senin değil sadece yukarılardan emir verenlerin isteğine göre hareket edip el kaldırıyor veya indiriyor. Bunu gören genç neden o partilere gitsin.

 

4-     Ayrıca partilerde gençlik kolları gibi bir uygulama var olması ne kadar da saçma bir şey. Bu uygulama da gençleri frenliyor çünkü peşinen yükselebileceğin son nokta gençlik kolları başkanlığı. Peki o gençler neden bir MK üyesi olamıyor ya da neden bir toplantıya katılmıyor da sağda solda oyalanıyor. Gençlerin tek işi pankart tutmak, stand açmak ya da broşür dağıtmak mıdır? Madem partisine aşık bu hizmet adamları neden ellerinde partilerinin pankartlarını taşımıyorlar? Böylesine samimiyetsizlikler bilinçaltında gençleri partilere yönelme konusunda frenlemektedir.

 

5-     Madem gençlik kolları var, madem kadın kolları var o halde neden yaşlı kolları ve erkek kolları yok? Kadınları ve gençleri olabildiğince memleket meselelerinden uzak tutan bu zihniyetlerin ayakçılığına neden soyunsun ki gençler?

 

6-     Partiler gençlik kollarında ancak küçük Recep Tayyip Erdoğanlar, küçük Selahattin Demirtaşlar, küçük Deniz Baykallar, küçük Devlet Bahçeliler, küçük Erbakanlar ya da küçük Demireller yetiştiriyorlar. Gençlik kollarında oturup liderlerini dinliyorlar ve liderlerinin söylediklerini birbirlerine tekrar anlatıyorlar. Sorgulama yok. Kayıtsız şartsız kabul etmeler var. Kendin olmana izin verilmeyen yerlere nasıl gider global dünyada yaşamaya alışmış olan gençler? Yaşlılar kendileri gibi olsun istiyorlar oysa zamanı gelip bırakıp gitmeyi bilseler çok daha farklı olacak her şey.

 

7-     Milletvekili dediğimiz adamlar milletin kendinin aynası olarak seçip ülkenin meclisine gönderdiği kişiler. Ama onlar orada birbirleriyle kavga ediyorlar yok sen bana sataştın özür dile yok o buna bağırdı küstüm ben. Yok komisyon toplantısını terk ettim. Ülke yönetmek bu işin neresinde? Gençler kime neye bakıp da feyz alacak? Benim partimden öneri geldiyse okumadan evet. Muhalif partiden geldiyse direkt hayır. Çocuklara parasız eğitim gelsin, çalışmayanlara sağlık sigortası verilsin diye evrensel bir öneriye hayır diyebilir mi insan? Gençlerin önünde örnek olmadığı için %96sı partilere üye değiller.

 

8-     Tabi 80’lerin darbe dönemi sağ-sol çatışmalarının içinde bulunmuş olan aileler de çocuklara sürekli bir siyasetten, partilerden uzak dur diyorlar. Devletin zamanında uyguladığı baskı ve sindirme politikaları günümüzde hala sistematik devam eden gençleri susturma çabaları da gençlerin partileşmesi önündeki engellerden.

 

9-     Partilerde gençleri teşkilatlarına kazandırmakla yükümlü kişiler sadece liderlerinin söylemlerini kullanarak gençlere yaklaşıp kendilerine çekmeye çalışıyorlar. Kendilerine katılmayanları ise, ahlaksız,apolitik,bilinçsiz,kafe gençliği vs. diye yaftalıyorlar. Oysa o kafe gençliği dedikleri dünyayı oturdukları yerden sadece kendi gözleriyle takip ediyorlar. Liderlerinin sözleri yerine çeşit çeşit okudukları kitaplardan faydalanıyorlar.

 

10-  Son olarak bu gençlik gayet bilinçli ve farkında. Aslında çoğu politik fakat kendilerine hitap eden parti göremiyorlar. Siyasetin kirli olduğunun farkındalar. Siyasi partilerin tüm teşkilatlarındaki üyelerinin yüzde 80%i rant peşinde. Çoğu menfaat peşinde. Dava falan yok. Davanın peşinde cidden azımsanmayacak bir kitle var ve onlar da parti için uzaktan ama gerçekten çalışan insanlar. Yoksa açıp baktığımızda hangi partinin tüzüğü ve söylemi kötü gelir bir insana? Peki şimdi soralım iktidara geldiğinde hangi parti daha iyisini yapsa da bir ihaleyi, içerisinde rant olan bir işi farklı görüşteki kişilere verebilir? Hangi Akpli Chpliye hangi Bdpli Mhpliye, Hangi Bbpli Bdpliye daha iyi yapacağından emin olsa bile bir işi teslim eder? İşte umutsuz gibi görünse de gelecekte farklılaşacağına inandığımız bu kirli siyaset var oldukça gençler partilerden uzak kaçacaktır. Ya tüm ihtiyarlar tek seferde bırakacak, ya ölmelerini bekleyecez bir gecede ya da gençler kendi sivil oluşumlarını oluşturup, güçlendirip partilerde fikir ve düşüncelerini dikte ede ede bu siyasete yeni bir nefes katacaklar.

 

 

Not: Çok uzun oldu ama o kadar çok şey var ki söylenmesi gereken. Okuyan arkadaşlar haklarını helal etsinler.


GAZETECİ / YAZAR : Hasan BERDİBEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü