Reklamı Geç
Advert
ADAYLIK DA EMEK İSTER HA?
Hasan BERDİBEK

ADAYLIK DA EMEK İSTER HA?

Bu işi ciddiye alacaksınız efendiler! Bizler artık koyun sürülerinden ibaret değiliz. Unuttunuz mu iktidarınız hepimiz gidebilelim diye bir sürü üniversiteler açtı. E tüm dünyadan haberdar olabildiğimiz bir sosyal medya kavramı hayatımızın odak noktasına oturdu. Doğal olarak bizi idare edecek adamları seçme noktasında artık daha fazla fikir sahibiyiz. Herkesin niyetini anlayacak kadar çok siyasetçi görebiliyoruz internette televizyonda. Sonra şehrimizde bir sürü gazete var artık, yazıyorlar kim hangi ihaleyi aldı, kim nereden istifa etti nereye atanacak. Biz tüm bunlardan haberdarız ve insanlarla bunları konuşuyoruz sokaklarda. Memleketini başı üstünde taşıyanı da partisini ve genel başkanını öve öve kaf dağına çıkartanları da görebiliyoruz artık. İlk tavsiyem şudur ki; tepedekileri yüceltmek yerine sizleri başına getirecek milleti yüceltin biraz. Sadece iktidar adayları mı peki? Hayır. Muhalefet partisinden aday olanlara da seslenelim; sizler de sadece ideolojik ya da sadece bir kesime hitap eden söylemlerle insanlardan oy istemeyin. Sırf iktidara yüklenme üzerine kurmayın stratejinizi, iktidarın yanlışlıklarına bulduğunuz çözümlerle çıkın insanların karşısına. Sırf bedel ödedi diye, dağ da ya da askerde şehit verdi diye aday çıkarmak yerine memleketin sorunlarına hakim insanları aday olarak belirleyin. Milliyetçilik karşıtı doğan yapıların giderek milliyetçi bir hal almasının önüne geçin. Sadece Türklerin, ya da sadece Kürtlerin ya da sadece Alevilerin sorunlarıyla değil tüm memleketin sorunlarına yönelik çözümlemelerinizle çıkın karşımıza. Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi tüm ülkenin oylarına talip olabilecek bir kampanyanın mimarları olmaya çalışın. Peki o işler nasıl oluyor bir göz atalım mı?
Öncelikle kendisine bir strateji belirleyen aday sayısı kaç? Kendisine bir hedef kitle belirleyen aday sayısı kaç? Stratejilerini yönetip hayat geçirecek bir ekibi olan aday sayısı kaç? Toplumun beklentilerini, bu beklentilere verilecek cevapları tespit eden aday sayısı kaç? Kendisine oy verenleri hesaba katarak seçim çalışmasında bulunan aday sayısı kaç? Lütfen efendiler siz eğer adam akıllı bir stratejiyle insanları ikna ederseniz Ankara’dan gelip sizi götürürler. Öyle Ankara’da kapıları aşındırıp referans peşinde koşmaya hiç gerek yok. Referansı millet olan bağımsız da olsa hizmet etme şansını elde eder. Ki bağımsız adaylığına gerek kalmadan o referans için peşinde koştukları kapısını çalmaya başlar. Anlayacağınız yanlış yöntemlerle yanlış yerlerde olta sallıyorsunuz. Buyrun gelin aramıza.
Öncelikle gidin ve bir hedef kitle seçin, bir strateji belirleyin. Bir ekip kurup gerekli fizibilite çalışmalarını yapın. İnsanların beklentilerine çözüm üretip bunları şimdiden hayata geçireceğinize dair garantiler verin insanlara. Sahip olduğunuz ve diğerlerinden sizi ayrıştıran özelliklerinizi ön plana çıkarın. Tabi hitabetim güçlü diye dolaşıp lafları gevelemeyin, gençleri hedef kitle belirleyip yaşlılarla gezmeyin. Yoksulları ziyarete lüks araçlarla gitmeyin. Bilenlere danışmadan kıyafetinizi seçmeyin, saçınızı kesmeyin. Hafta sonu kravat takmayın, gezeceğiniz yerleri belirli bölgelerle sınırlandırmayın. Lüks kafe ve restoranlardaki fotoğraflarınızı paylaşmayın ki ulaşılabilir olduğunuzu bilsin millet. Sonuçta sizlere oy verecek kesimin %80’i o kafeye gitmeyecek. Arkadaki küçük kahvede poz verin ki bizden olduğunuzu hissedelim. Play-station ve internet kafelere girin ki gençler ve ilk kez oy verecek kitleye ulaşabilin. Tabi bunun yanında geçmiş seçim sonuçlarına hakim olun, bölgenin ileri gelenlerini tespit edip ona göre hareket edin. Gittiğiniz sokakta dahi herkesin en çok saygı duyduğu esnafı önceden tespit etmiş olun yani. Bu küçük ayrıntılar hepsi bir araya geldiğinde koca bir kitle yapıyor işte.
Rakiplerinizi iyi tanıyın. Onların zayıf yönlerini iyi bilin ve konuşmalarınızda isim vermeden bu zayıf yönlerin bir adayda olmaması gerektiğini ön plana çıkarın. Ve birkaç aday hariç hiçbir adayda olmayan o önemli noktayı söyleyelim. Slogan. Evet adayların bir çoğunun kendisine has, kendi özelliklerini ön plana çıkaran, akılda kalıcı sloganları yok. Bazı adayların çok iyi sloganları var ama ötekilerinin hiçbirinin sloganı yok maalesef. İnsanların o sözcükleri duyunca ilk aklına gelecek kişi olmaya çalışmalı adaylar.
Tabi seçmenleri her zaman tüm stratejilerinin en üst noktasına koymalılar. Konuşma metinlerini önceden hazırlayıp öyle çıkmalılar karşımıza. Gerekirse oturup seçmenlere mektuplar yazıp bunları göndermeliler. Bunların birçoğu adaylık sürecinde olan şeyler olsa da aday adayıyken bunları yapmak kamuoyu oluşturma noktasında çok büyük yarar sağlar adaylara.
Sadece adayken değil aday adayıyken de kapımı çalsınlar istiyorum. Belki de o partiye onun için oy vereceğim belki de o kadar çok konuşacağım ki yarın kahvede ve sokakta parti mecbur onu aday gösterecek. Onun için adayın seçmene şimdiden yakınlık kurması lazım. Evlere gitmeli. İnsanlarla birebir görüşmeli, kalem götürmeli giderken ya da ne bileyim broşürleri kendisi elleriyle vermeli insanlara. Ben bu akşam evimde çay içmek isteyen aday adayına artık bağımsız da olsa mecbur çalışacağım çünkü benim kapımı sırf vatandaşım diye çalan bir adam benim gözümde iyi bir adamdır. Beni yönetecek adamın da iyi olması gerekir zaten.
Bu dönemde en önemli şey şüphesiz medyadır. Düzenli olarak medyaya demeçler, basın bildirileri ve basın bültenleri vermeli. Sosyal medyayı ise cebinden veya ekibinden düzenli olarak takip etmelidir. Mesela bir değişiklik yapıp ev halini de paylaşmalıdır instagramda. Ya da gençlerle bir selfie çekip facebookta paylaşmalıdır. Evet azizim siyaset insana bir çok şeyi yaptırabilir ama günümüz toplumunda insanların beklentisi de değişiyor artık. Eğer cumhurbaşkanı selfie çekiyorsa aday adayı da çekmelidir. Hatta dörtyola wi-fi vaadi de en büyük vaattir şimdiden isteyen alsın bu vaadi kullansın
Bu aday adayının yapması gerekenler üzerine genç toplumun beklentileri için bir çeşit tavsiye mektubuydu. Tabi eğer aday olurlarsa o zaman adaylara tavsiye yerine beklentilerimizi sıralayan çok uzun bir mektup yazacağız ve bu sefer altında yüzlerce gencin imzasını taşıyan bir mektup olacak. Şimdiden bunun haberini de veriyorum ki adaylar cidden talepkar bir gençliğin, kanaatkar bir ihtiyarlıktan daha zor kazanılacağını anlasınlar… Anlasınlar ki gençliğe yönelip global dünyanın kaderini belirleyecek olanlardan istesinler görevi..


Gazeteci/ Yazar : Hasan BERDİBEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü