Reklamı Geç
Advert
                     SEÇİM 2015  1
Hasan BERDİBEK

SEÇİM 2015 1

Gereksiz bir aday belirleme sürecinin ardından partiler adaylarını açıkladı. Tabi yine bizleri ters köşe yapmayı başardıklarını söylemek durumundayım. Herkes şaşkındı listeler açıklandığında ve nedense bu kez şaşırtıcı ve sürpriz olan isim Akpnin birinci sıra adayı Şebnem Koçakelçi’ydi. Memleketin neredeyse %90’ı ilk kez duydukları bu isim karşısında ne tepki vereceğini şaşırdı. Herkes birbirine şu soruyu sordu; Kim bu kadın? Tek bilinen İstanbul il teşkilatında bir görevi olduğu, ve Bingöllü merhum bir iş adamının kızı olduğu. Bizlerde merak edip google’a sorduk ama özgeçmişi google’da olmayan nadir insanlardan biri olsa gerek kendisi. Ya da öncesinde titiz bir çalışmayla sitelerden hakkındaki bilgiler kaldırılmış birisi. İki gün geçmiş olmasına rağmen hala kamuoyu kulaktan dolma bilgiler hariç özgeçmişini öğrenmiş değil. Yerel gazeteler ise adayları tanıtırken açık sözlülükle ellerinde özgeçmişine dair bir bilgi olmadığını ifade etmekten zerre utanç duymamışlar. Aday adaylarından para yerken, partiyle içli-dışlı olmakta herhangi bir sorun görmeyen gazeteciler tenezzül edip de partiye bu adayın özgeçmişi hakkında bir telefon etme zahmetine de katlanmamışlar sanırım.

Peki  halkın temsil hakkını teslim edeceği bir kişiyi tanımaması nasıl bir mantıkla izah edilebilir? Hangi eğitim ve başarılarına dayanarak, Bingöl’e ne gibi hizmetlerde bulunacağını düşünerek aday gösterildiğini açıklaması gerekmez miydi? Bingöl’ün eksikliklerini, sosyo-ekonomik yapısını, halkın beklentilerini, toplumun yaşam biçimini ne kadar benimsediği meçhul birisini aday olarak millete sunmalarının ardında ne gibi sebepler yatmaktadır? Yoksa Batman’da olduğu gibi birkaç gün içinde kendisini de tepkiler üzerine adaylıktan alıp milletin gönlünü hoş edecek bir adayla bir seçim manevrası mı yapacaklar göreceğiz. Belki de kendisi gelen tepkiler üzerine Mehmet Emin Ekmen gibi adaylıktan çekilip şehrin gerçekten hak eden birine temsil hakkı tanınması gerektiğini mi açıklayacak göreceğiz. Her ne kadar tanımasak da belki de o kadar erdemlidir. Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki tek kadın adayın  Bingöl’de ve kentle organik bağı olmayan bir kişi olarak gösterilmesi ve hiçbir sebep sunulmaması da bu teorimi biraz güçlendirmekle beraber Bingöl’ün o kadar da deneme tahtası olmadığını görme ümidimden kaynaklanmaktadır.

Diğer iki adaysa herkesin hoş karşıladıkları, bölgelerinde ve Bingöl çevresinde sevilen ve sayılan kişiliklerdir. Yanlış anlaşılmamak ve objektiflik açısından diğer adaylar hakkında fazla yorumda bulunmanın doğru olmadığını ve zaten halkımızın diğer adaylar hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünüyorum. Sadece Akp listesinin ters çevrilip sondan başa doğru bir sıralamayla halka sunulduğunda bu kadar tepki olur muydu onu bir düşünsünler.

Bir ricam da şu an evlerinde ve aile meclislerinde yakınlarının aday gösterilmesinden ötürü oturup şahsi çıkarlarını tartışanlara  olsun. Lütfen şahsi çıkarlarınızı, torpil ve kayırılma ümitlerinizi bir taraflara kaldırın ve vekil adaylarına koşulsuz destek olun. Sonrasında ise ne isteyecekseniz kendinize değil memleketinize isteyin. Çünkü aile temsilcisi değil, şehrin temsilcisini seçiyoruz. Aileden 10 kişi çocuğuna iş isteyeceğine, başka 10 ailenin de çocuğunu düşünüp fabrika talep edin. Artık toplumsal düşünüp toplum için bir şeyler isteyelim lütfen.

Hdp ise İdris Baluken’i Diyarakır’dan aday göstererek Bingöl’den 1 vekil çıkarmanın dahi garanti olmadığını gösterdi. Ya da meşhur  ‘’Elazığ’ın ibadeti, Bingöl’ün siyaseti belli olmaz’’ deyimini kulak ardı etmeyerek, ülke siyasetinde sıyrılan bir isim olan İdris Baluken’i en garanti konumdan aday gösterdi. Tabi Hdp’nin adayları hakkında da pek bir bilgimiz olduğu söylenemez ama aday adayları arasında daha iddialı isimleri gösterebilirlerdi. En azından Av. Erdal Aydemir her kesim tarafından sevilen bir şahsiyetti ve özellikle afatlar mahallesinden ciddi bir oyu partiye getirme imkanı vardı. Tabi Amerka’da akademisyenlik yapacak kadar üst seviyede olan birisinin aday gösterilmesi çok güzel bir durum olsa da, bizim kıstaslarımız arasında Amerika’da akademisyenliğin ne kadar yeri var o da ayrı bir muamma. Adaylığı açıklandığı sürede ülke sınırları içerisinde dahi bulunmayışı ve henüz 2 ay kalmışken seçimlere,  bu süre zarfında ne kadar sağlıklı bir kampanya yürütebilecek onu da en iyi kendisi bilir. Kendisi siyaset alanında akademisyen olacak yeterlilikte ama iki aylık bir sürede şehrin sorunlarını ne kadar tespit edecek, ne tür projeler üretecek,bölge insanına nasıl yaklaşacak çok merak ediyorum. Bu kadar kısa bir sürede kendisini tanıtıp benimsetmesi de oldukça zor olacaktır.

 Partilere, aday seçimlerinde yaptıkları yanlışlıkları ifade etmek bizlerin bu şehir halkı adına görevimizdir. Akp 2 doğru 1 yanlışı götürür sanıyor. Hdp ise 1 doğru 2 yanlışı götürüyor sanıyor fakat Bingöl insanını bu kadar da hiçe saymak neyin nesi oluyor onu anlamış değilim. Birisi ‘’gaz alma’’ adına temayüller,anketler yapıyor fakat buralardan halkın ve kendi seçmeninin talep ettiği adayları son sıralarda ya da hiç göstermiyor. Diğeri ise halkın zorlukla benimsediği bir adayı götürüp başka şehirden aday gösteriyor. Halkın seçim yapma hakkını dahi elinden alıyorlar çünkü halkın fikri çok farklı. Halk istediği adayları aylardır son derece açık ve net bir şekilde ifade etmiştir. Ama Ankara’da oturan efendiler kendi hesaplarını yapmaktalar. Üstelik bu şehrin milleti onların gözünde koşulsuz şartsız oy veren, hiçbir şekilde itiraz etmeyen, eldekiyle yetinebilen, haksızlığa sessiz kalan bir porte çizdiği için yine bunlardan sorumlu olan biziz.

Son olarak seçilme imkanı bulamayan diğer aday adaylarına söylemek istiyorum ki; adaylar açıklandıktan sonra parti hakkında atıp tutmanız son derece samimiyetsiz geliyor. Yalancı çobandan bir farkınız yok inanın. Bu kez doğru söyleseniz de artık çok geç. Davamız ve partimiz diye ortalıklarda dolaşırken neden bu halka doğruları söylemediniz? Çocuklar gibi kandırıldınız farkındayız biz de ama siz de kanmasaydınız. Gidip Ankara’larda referans peşinde koşacağınıza bir iki proje yapıp milletin peşinde dolaşsaydınız. Hepiniz nerdeyse varlıklı kişilersiniz, memleket sevdanız böyle büyükken bu memlekete ne gibi faydalarınız oldu acaba? Sadece zenginliğinizi arttırmak için iktidarın peşinde olursanız sonunuzda böyle komedi olur işte. Ama bir gün gelecek bu şehir gözünü açıp her şeyin hesabını tek tek soracak emin olun. Cesur Bingöl diye uyutup milleti sindirdiniz. Darbeye karşı gelmiş, sonrasında da hiçbir şeye karşı gelmemiş bir toplum yarattınız. Saçmalıklarınızı üzerinde denediğiniz bir deneme tahtası yaptınız kendinize bu şehri. Ama bilin ki efendiler! Hesabı sorulacak hepsinin. O masa başında geleceğini ipotek ettiğiniz halk bir gün şamarı çarpacak suratınıza ve inanıyorum ki ömrüm bunu görmeye yetecek…

türk porn
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
erkan     2015-04-10 Her zaman böyle ol
Esma     2015-04-10 Tespitler çok doğru.Bu anlamlı yazı için teşekkür ediyorum emeğine yüreğine sağlık. umuyorum ki toplum olarak artık bazı şeylerin farkında olup ona göre karar vereceğiz ve fakat Akp nin elimizi kolumuzu bağlayan bizleri ''el mahkum'' fikrine iten, Hdp nin üzerinde düşünmemize bile olanak vermeyen seçimi bize nasıl bir seçme hakkı verecek bilmiyorum ve çok kararsızım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü