Reklamı Geç
Advert
Ey Şehr-i Mürai
Hasan BERDİBEK

Ey Şehr-i Mürai

1 Mayıs işçi bayramı geldi ve geçti. Tabi bayramında çalışan, ezilen yine işçiler oldu. Ben şimdi hiç işçi haklarına falan girip de ‘’nankörlük’’ etmeyeyim. Başefendi kadro isteyenlere nankör dedi ya bizi de şimdi nankör falan sanırsınız hiç olmaz. Gerçi siz nankör değil de kendinizden sansanız o zaman kendimi daha da kötü hissederim. Şimdi durduk yere bu adam neden giydirmeye başladı diyeceksiniz,ama sözüm üzerine alınanlara olacak. Sözüm bu şehirde tüm değerleri maddi olarak ölçenlere olacak. Sözüm erdem, haysiyet gibi kavramları paranın dibinde unutanlara olacak. Peki nedir sözüm? Hazırsanız başlıyorum efendiler.

Malumunuz geçtiğimiz hafta 2 tane emekçi arkadaşımız Toki'nin inşaatından düşerek can verdiler. Gerçi kaçınızın konu hakkında malumatı var onu da bilemeyeceğim. Bu arada şehir dışında olduğum için benim de pek malumatım yoktu. Bu da benim ayıbım tabi ki. Sonuçta çoğu haberi sosyal medyadan takip eder olduk fakat son dönemlerde ölümlere bu kadar duyarlı olan insanlarımızdan kimse sosyal medyada bu ölümler hakkında bir açıklama yapma gereği duymamış, kimse üzüntüsünü belli etmemiş. Bu benim için bahane olamaz. Ben kendi adıma işçi kardeşlerimizden helallik istiyorum. Neyse yerel gazetelerimizi açıp baktım, konu hakkında hepsinde aynı haber yer alıyor, birkaç cümleyle sınırlı, düşüp ölmüşler biri ağır yaralı kaldırılmış diğeri aynı gün ölmüş falan yazmışlar. Hepsine baktım bir tane yerel gazete hariç hiçbiri öteki işçinin akıbeti hakkında bir bilgi vermemiş. Valilik,belediye, çevre şehircilik gibi konuyla ilgili olan kurumlardan herhangi birisi de bir açıklama yapma gereği duymamış. Yerel gazetelerde yazı yazan köşe yazarı arkadaşlarımızdan herhangi birisi de konuyu gündeme getirmek adına kalemine sarılma gereği duymamış. Peki tüm bunlara sebep nedir?

İşte bu iki emekçinin ihmalkarlıktan dolayı öldüğü bir ortamda herkesin sessiz kalması şunu gösteriyor ki, fakir öldüğünde kimsenin canı yanmıyor. Acıma duygumuzu dahi parayla ölçer olduk. Ünlü bir işadamı öldüğü zaman köşe yazılarında ağıtlar yakanlar sessiz. Taziyesini karşılamak için havaalanına giden binler sessiz. Ölümler hakkında soruşturma açması gerekenler sessiz. Sebep ne peki? O işçiler fakirdiler. Alın teriyle, bilek gücüyle çalışıp evine ekmek götüren adamın canının hiçbir değeri yok çünkü gözümüzde.  Peki o adamlar veya çok zengin birisi olsun taziyeye gidip başsağlığında bulunmak, ihmalkarlık sonucu ölen adamın hakkı için bir tepkide bulunmak bizlere nasıl maddi bir getiri sağlayacak ki?

Bu şehir kirli bir şehir. Bu şehir menfaatçi bir şehir. Bu şehir erdem, haysiyet yoksunu bir şehir. Bu şehirde alim diye dolanan adamlar, hoca diye gezinenler dahi zenginin taziyesine koşarak gider acı acı okur. Fakir taziyesine ya gitmez ya da gitse oturmaz kalkar. Bu şehirde zengin öldüğünde zenginler ve fakirler koşa koşa taziyeye gider, fakirler öldüğünde ise tanıdıkları ve sadece fakirler taziyeye gider. Bu şehirde dolandırıcı da olsa cebinde para olan adama hürmet edilir, fakat namuslu, haysiyetli, asil, dürüst ve insan da olsa cebinde para olmayan adama selam cimrice verilir. Bu şehir için söylenecek eski bir söz var çok hoşuma giden ''mürai'' kısaca iki yüzlü ama merak edenler baksın çok daha fazla anlamı var. Hepiniz gerçekleri çok iyi biliyorsunuz. Fakat hepiniz bir gün bir yerlerde menfaatiniz çakışır umuduyla susmayı tercih ediyorsunuz. İhmalkarlıktan dolayı hayatını kaybeden iki emekçi kardeşimizi rahmetle anıyorum ve haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır sözünü hatırlatmak istiyorum. Tabi haksızlık karşısında konuşanın nankör, susanın ise Müslüman sayıldığı bir ülkede bu şehrin değerlerini en önden kaybetmesini de pek yadırgamıyorum. Haydi şimdi herkes dürüstçe vicdanıyla 47 saniye bir muhabbet etsin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Esma     2015-05-04 Fakir öldüğünde kimsenin canı yanmıyor.. ne acı.. yüreğine,kalemine sağlık.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü