Reklamı Geç
Advert
İnsanlığımızın Muhasebesi Ve Seçimlerin Arefesi
Hasan BERDİBEK

İnsanlığımızın Muhasebesi Ve Seçimlerin Arefesi

Kısa bir süreliğine suskun kalmak istedim. Seçim ağzı olur olmaz laflar edip de çevremden tepki görmekten çekindim belki de. Hatta korktum diyebilirim. Sindirildim biraz da ama vicdanım bunca suskunluğu kaldıracak kadar onursuzlaşmamış demek ki. Çok okuyanım ya da dinleyenim yok. Toplumu yönlendirecek bir gücüm de yok belki ama işte yine de rahatsız olanlar olacaktır yazdıklarımdan. Çünkü memlekette onursuzluğu kendine görev edilmiş bir sürü insan var. Onursuzlukla sadakati birbirine karıştıranlar var.  Köpekleri diğer hayvanlardan farklı kılan en önemli özellikleri sadakattir ama insanlara sirayet etmiş hali onursuzluktur. Onun önüne kemik atınca peşinden gelir ve buna sadakat denir. Ama bu hareketin insana sirayet etmiş hali kesinlikle onursuzluktur. Ve topluma hızla yayılan bu onursuzluk geleceğin karanlık olduğunu gösteriyor. Şeref,haysiyet,onur gibi kavramları sadece internette kopyalayıp yapıştıran fakat hayatlarında uygulamaya koymayı bilmeyen bir nesilden nasıl bir gelecek çıkacak doğrusu merakla bekliyorum. Hayatlarını, düşüncelerini, ideolojilerini, dünya ve insan hakkındaki görüşlerini bilmedikleri yazarların en okkalı sözcüklerini kopyalayıp yapıştırarak kendilerini dünyayı kurtarmış hissedenlerin bit gibi yayıldığı bir toplum haline geliyoruz da farkında değiliz. Kitap okumak yerine özlü söz okuyan fakat o sözün edildiği cümlenin başını, sonunu ve anlamını asla merak etmeyen bir insan topluluğu var ortalıkta. Durum cidden vahim ama farkında olmamakta inat ediyoruz. Yıldönümü olduğunda Soma diye profilini karartanlar, Soma’da felaketi yaşayan insanların akıbeti hakkında fikir sahibi değiller. Ambulans kirlenmesin diyen işçi için ağlayanlar, hala işçileri görünce yüzünü ekşitenLerle aynı kişiler. Çünkü onlar zengin ya da ünlü biri öldüğünde üzülüp Bingöl’de 2 işçi inşaattan düşüp öldüğünde sessiz kalanlar aynı kişiler. Çünkü onlar Bingöl’de yerleri temizleyen temizlik işçisinin gözünün içine baka baka elindeki çekirdeği çitleyenle, yere çöp atanla, yere sümkürenle aynı kişiler. Çünkü onlar greve giden yüzlerce işçi varken Survivorda ünlülerin aç kalmasına üzülenlerle aynı kişiler. Bu cümle uzar gider, daha şimdiden insanlığımızın boyunu aştı utançlarımız, onun için vicdansızlığımızla baş başa kalalım bu noktada.

Gelelim hafta içi güzel memleketimizdeki saçmalıkları izlemeye. Öylesine güzel bir şehir ki burası, 8 tane uzman çavuşun tecavüzüne maruz kalan çocuğun rızası var denilerek nerdeyse suçlu bulunduğu bir mahkemenin sonuçlandığı haftada kimselerden bir ses çıkmazken, Mısır’da idama mahkum edilen Mursi için sokaklara döküldük. Mursi ya da Mısır sizin sesinizi duymayacak belki ama o çocuğun ailesi arkasında bir şehrin desteğini hissedebilecekti. Burdan idam yanlısı olduğumu mu çıkaracaksınız? Kesinlikle idama karşıyım ve Mursi’ye yapılan haksızlığın tepkiyle karşılanmasını da kutlarım fakat kendi şehrinde tecavüz mağduru bir çocuğa sahip çıkamıyorsan, Mısır’ın idama mahkum edilen liderine de sahip çıkamazsın. İnşaattan düşüp hayatını kaybeden iki tane emekçi arkadaşına sahip çıkamıyorsan kusura bakma ama sen hayatını kopyala-yapıştıra çevirmişsin. Sadece gördüğünden etkilenerek yaptığın şeylerle varsın, içi boş ama gösteriş için yapılmış eylemlerle bir yere varamayacağını anla artık. O kızın da, o işçilerin de, onların ailelerinin de günahları ve veballeri bizlerin boynunadır.

Neyse sevgili hemşerilerim kendimi de katarak bizlere giydirdikten sonra, biraz da seçim öncesi partilerin ve siyasilerin hakkında atıp tutalım. Seçime 3 hafta kalmış ama cidden bu kadar sönük bir seçim görmedim ben bu memlekette. Seçim Akp ve Hdp arasında geçiyor. Fakat tabloda biraz farklılıklar var bu seçim. Eskiden Akp mitinglerinde Akp’ye oy verecek tüm seçmenler mitinge gider ve gövde gösterisi yaparlardı, Hdp seçmeni ise mitinglere pek gitmez, (biraz da fişlenme korkusuyla) ama sandıkta rengini belli ederdi. Bu seçimde ise Akp seçmeni mitinge pek rağbet göstermedi, Hdp seçmeni ise tümüyle meydana inip gövde gösterisi yaptı. Miting sonrası ise Akp ciddi bir atılım göstererek çalışmalarına hız verdi fakat Hdp anlamsız bir rahatlıkla hareket etmekte. Hdp’nin çok ince birkaç dokunuşu olsa da Akp’nin kendisinden beklenmeyecek derecede kapsamlı ve hızlı bir çalışması göze battı. Çünkü Hdp mitingi öncesinde uyuyan bir Akp vardı ve Hdp kendi elleriyle onları uyandırdı. Hdp standart seçim çalışmalarından farklı olarak artık daha profesyonel ve planlı çalışmalar içerisinde, hatta eski Akp tarzı seçim çalışmalarını dahi kullanmaktan imtina etmeyen bir pozisyondayken Akp kendi içerisindeki saçmalıklarla boğuşmasına rağmen çalışmalarını ara vermeden devam etmekte. Hdp parti olarak çalışmalarını sürdürürken Akp ise tek bir adayın resmen itmesiyle çalışmalarını yapmakta. Partimiz davamız diye ortalıkta dolaşıp nutuk atan Akpli aday adaylarının birçoğu sırra kadem basmış ve ortalıkta yoklar. Kendileri için çalıştıklarını ve bu millet için hiçbir projeleri olmadığını buradan anlamış oluyoruz. Partileri ve davaları ortada hala ama kendileri yok. Seçim çalışmalarında ne sesleri ne solukları çıkmıyor. Aday adayı olup sonradan ortadan kaybolanlara da giydirdikten sonra yavaş yavaş yazımı bitiriyorum.

Bu seçimde kazananı belirleyecek olan temel etken kararsız oylardır. Geçtiğimiz dönemlerde hayal kırıklığına uğramış ve beklentileri boşa çıkmış olan, sandığa gitmekte tereddüt eden bu kitleyi sandığa götürecek itici bir güç, doping etkisi yaratacak bir hareket partileri avantajlı konuma getirecektir. Bir tarafta burjuva hayatı yaşayan solcularla, diğer tarafta burjuva olma hayalleriyle tutuşan çorbacılarla seçim kazanılmayacağını iyice anlaması gerekir partilerin. Bir tarafta yaşlılarla ve sadakatli gençlerle( ilk paragrafta bahsettiğim sadakatlilerden!) diğer tarafta sadece gençlerle bu memlekette seçim kazanılmayacağını anlamaları gerekir partilerin. Kuyumcuya karanfil verip, lüks lokantacıda menfaatçilere yemek vermekle de seçim kazanılmaz. Pisliğinizi temizleyen işçilere karanfil verin, çöpçü diye ikinci defa dönüp bakmadığınız adama yemek verin. Bayraklarınızı asmak için elektrik direğine çıkıp hayatını kaybeden Kazım abenin ailesine ziyarette bulunun. Evet reklam her şeydir fakat insanlığın da seçim kazandırdığı görülmüştür. Daha fazla konuşmayayım ben, dikkat çekiyorum sonra. Ama seçimler biter o zaman tekrardan ve daha gür bir şekilde konuşacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
muhittin     2015-05-21 Hasanım çok güzel olmuş yüreğine sağlık
Esma     2015-05-20 senin Allahına kurban! eline, yüreğine, kalemine, fikrine sağlık.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü