Reklamı Geç
Advert
Meyve Veren Ağacı Taşlamasa Mıydık?
Hasan BERDİBEK

Meyve Veren Ağacı Taşlamasa Mıydık?

İyisi ve kötüsüyle 3 ay süren seçim maratonu sona erdi. Beraberinde hüzün,mutluluk,mağlubiyet,zafer, kırgınlıklar getirdi. Ölümler oldu canlar gitti.  Şimdi ben de kendi şahsım adına Bingöl seçimlerinin ufak da olsa bir analizini yapacağım. Gerçi seçim maratonu devam ederken, partilerin ve adayların propaganda sürecinde de gayet yazıp çizebilirdim fakat kendi ailemden bir aday bulunması taraflı ve yandaş görünürüm diye yazmama engel oldu.  Şimdi şapkaları önümüze bırakıp biraz da biz konuşalım.

 

Bingöl’de seçim dönemi son derece hızlı başladı. Tarihte hiç olmadığı kadar hizmet sevdalısı çıktı ortaya. Partileri ve davaları uğruna aday adaylığını açıklayan, projelerden bahsedenler, Ankara’dan sözler alanlardan geçilmiyordu ortalık. Diğer tarafta ise Hdp’ye de son derece fazla bir adaylık başvurusu vardı ve gerçekten orda da bir dava bir yoldaşlık duygusu vardı. Adaylıklar açıklandı. İki taraf için de sürpriz adaylar konuldu. Fakat Akp’nin sürpriz üzerine sürpriz yapması gerçekten şaşırtmıştı insanları. En büyük sürpriz ise Feyzi Berdibek’e 3. Sıradan adaylık verilmesiydi.  Çünkü onun önünde adaylık verilenlerden habersizdi memleket. Kimse tanımıyor, ne olduklarını bilmiyordu. Hatta gazeteler adayları tanıtırken, Şebnem Koçakelçi için adayın özgeçmişi hakkında bilgi bulunmamaktadır diye yazı yazmıştılar.  Feyzi Berdibek için bağımsız aday olsa kesin çıkar yorumları yapılırken 3. Sıradan adaylık verilmesi de partinin Bingöl için can simidi olarak Feyzi Berdibek’i gördüğünü gösteriyordu.

 

Peki Akp’nin çökmüş bir teşkilatlanmayla, stratejisiz, planlamasız bir seçim çalışmasıyla seçime girmesinin hesabını kim verecekti? Şehirde genç nüfus oranı bu kadar çokken. Oy verecek genç sayısı bu kadar artmışken, rakip partilerin genç potansiyeli kendi tabanı haline getiren bir strateji izlediğini yıllardır gören Akp gençlik adına ne tür çalışmalarda bulundu? Gençlik kolları hangi etkinliklerle mahalle gençleriyle buluşup onlardan olduğunu gösterdi? Gençlik kolları üniversite ve lise gençleriyle ne tür etkinliklerde bulunarak iletişim sağlama çabasında gösterdi? Üç beş çocuk gençlik kolları diye, sanırsın valiyle yardımcıları olmuşlar. Takım elbise giyip sokakta yürürken sağa sola bakmamalar falan. Lan oğlum gençlik kollarısın la sen. Bi kot pantolon bi tişört bişey giy biraz rahat ol len. Sen gençsin yaşlıları taklit etme yerine gençler gibi ol da diğer gençler kendinden sansın seni. Saçma sapan kafelerde, rantçı adamlara ayakçılık yaparak, sigara çay parasına sağa sola giden üç beş adamdan gençlik kolları mı olur? Akp belediyesi gençlere neler verdi yıllardır bu seçimde? Yaşlıları parti önünde sabahtan akşama çay içen, kadın kolları şebnem ‘’hanımla’’ çay, kahvaltı partilerine giden, gençlik kolları üç beş kuruş, bi iki ayak işi peşinde koşan, teşkilatı bitmiş bir partinin seçimden zaferle çıkması Bingöl’de zaten mümkün değildi. Feyzi Berdibek tek başına, ne kadın ne gençlik ne de teşkilatın desteği olmadan ancak 2 tane vekil gönderebildi meclise.  Feyzi Berdibek sabah 7 gece 12 durmadan çalışırken diğer adayları oralarda pek gören olmuyordu. Partimiz ve davamız diye adaylık başvurusu yapan 40 kişi ise sırra kadem bastılar resmen. Rant meselesi değilse olay, seçim dönemi gelip davana hizmet etsene. Aksine ailelerine oy verdirtmediler bu aday adayları. Bir daha bu milletin yüzüne nasıl bakacaklar onu da merak etmiyor değilim. İki adaysa maşallah çalışmaktan öldüler!. Onlar da belli bir kesim gibi çaya gelip gidiyordu. Birisi benimki zaten garanti diyordu, ötekisi çay partilerinde seçim konuşmayalım yhaaa diyordu. Peki cidden kaybeden Feyzi Berdibek mi oldu sizce?

 

Emin olun kaybeden uzun adam olmadı. Nerde görülmüş meyve veren ağacın taşlanmadığı? Hangi topluluk bugüne dek iyilikleri cezasız bırakmış? Evet onun da hataları olabilir ama bizlerin yaptığı yanlıştı. Hata doğrusunu öğrenmek için bir ders çıkarmaya yarar. Fakat yanlış, doğrusunu bildiğin halde tersini yapmaktır. Bu seçimde Uzun Adam’ı yalnız adam olarak bıraktık. Peki o dönüp ne dedi biliyor musunuz? Ben Bingöllü hemşehrilerime her zaman kapısını açan Feyzi Baba’yım yine dedi. İstifasını açıkladığı zaman, altı çizilecek bir cümle sarfetti. ‘’Kimse benden başkasının hakkını gasp etmemi beklemesin’’ Bu cümle içindeki sözcükleri okuyabilen insan ne çok şeyi anlar aslında. Ben bu memleketin iradesine müdahale etmem, bu memleketin çocuğunun hakkını gasp etmem. Bu yüzden ben Feyzi Baba oldum dedi. Kalkıp adliyeye gitmek yerine tek rakibini ilk kutlayan oldu. Sırtından vurulduğunu hissetmişti belki ama dimdik ayaktaydı. Ünlü imparator ve kumandan Julius Caesar ya da bildiğiniz SEZAR şöyle demiş’’ Zaferlerin babaları çoktur,lakin mağlubiyetlerin hemen hemen hiç yoktur.’’ İşte Feyzi Berdibek mağlubiyete rağmen Feyzi Baba olarak kaldı. Umarım bir 10 yıl daha onu aramaz bu memleket. Umarım Ankara’da başı sıkışanın aramaya yüzü olur. Ama emin olun sizin aramaya yüzünüz tutmasa bile o başı dik şekilde telefonun öteki ucunda olacaktır. Belki seçimin galibi olmadı ama bu seçimde mağlup da olmayan tek kişi yine Feyzi Berdibek’ti. Tek başına 2 vekil gönderdi ve buna başarısızlık dedi. İşte bu da alçakgönüllülüktür. Başarısız olduk derken diğer iki adayın yerin dibine girmesi gerekirdi. O sözleri başarısız oldunuz diye kullansaydı buna kim itiraz edebilirdi? Benden bu kadar, teşkilatsız,adaysız bir partiye tek başıma 2 vekil çıkarabildim dese kim itiraz edebilir? Ben olmasam 1 taneyi zor çıkarırdınız dese kim itiraz edebilir? Hdp’de olsa 3-0 Hdp alırdı dese kim itiraz edebilir.

 

Neyse arkadaşlar bir seçim daha atlattık ve kazasız belasız da geçti diyemeyeceğim bir seçim oldu. HDP büyük bir zaferle seçimlerin yegane galibi olmuştur. Gençliğe yıllardır verdiği değeri bu kez oy olarak geri aldı. Rakipleri yaşlılarla seçim kazanacağını sanarken Hdp artık yeni dünyanın gençlere ait olduğu bilinciyle hareket etti. Milliyetçiliği geri plana itip somut vaatlerle seçmen karşısına çıktı. Daha akılcı ve stratejik bir yol haritasıyla sonuna kadar hak ettiği zaferi elde etti. Şimdi ülkenin vahim bir duruma geldiğinden şikayet edenler şunu bilsinler ki ben 8 haziran sabahı ne hastane ne tüp kuyruğuna girmedim. Ha belki milyon dolarla oynayanlar biraz etkilendiler de ama emin olun ki ekmek tüp sırası geri gelmeyecek. Yani koalisyon olsa bile önceki koalisyonlar gibi olmayacak. Yine de azınlık da olsa ülke çıkarı için istikrar için akp iktidarı kabul edilebilir bir şey. Sonuçta her şeyin hayırlısı Allah’tan. Mevlam neylerse güzel eyler.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kırdki     2015-06-28 Hala iktidar yalakaligi mi yapiyorsun sayin yazar. Bir kemik fazla dussun hesabi yanlis bir hesaptir. Akp Bingolde ne yapti da senin akraban ne yapacakti. Insan onurlu bir yasam icin mucadele etmeli. Kimlik din dil ekoloji vs vs. Sen ise hala makarna ve komur hesabindasin.
anonymous Yazıda kömür ve makarna yok. Sen Berdibek soyadını görünce direk olarak yazara saldırmışsın da. Bilmen gereken tek şey yazar arkadaşımız hiçbir zaman kemik ya da kömür peşinde koşmamış aksine bunların karşısında olmuş bir arkadaşımız. Hdpnin seçim başarısını da yıllardır gençlere yatırım yapmasına bağlamış. Onur meselesine gelince de emin ol onun onurunu ağzına alamayacak kadar aşağılıksındır sen. Bu memleket için iyi şeyler düşünen bir insan için ettiğin laflar senin kişiliksizliğindir. Kırdkı
Onur bozan     2015-06-09 Başarılı bi yazı olmasıyla beraber acı vede gerçekleri her yönüyle kaleme alınmış bi yazı teşekkür ederiz HASAN BERDİBEK
Onur bozan     2015-06-09 Başarılı bi yazı olmasıyla beraber acı vede gerçekleri her yönüyle kaleme alınmış bi yazı teşekkür ederiz HASAN BERDİBEK
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü