Reklamı Geç
Advert
Belediyemizden Bir Hizmet Daha (!)
Hasan BERDİBEK

Belediyemizden Bir Hizmet Daha (!)

Geçtiğimiz günlerde pek sevgili belediyemiz son 15 ay değerlendirmesi adı altında yapılan icraatlardan bahsetme gereği duymuş. Yalnız bahsedilecek icraat olmadığından olsa gerek genel olarak projelerden, düşündükleri, planladıkları ve istedikleri şeylerden bahsetmişler. Şimdi çok tuhaf gelecek ama ben onların icraatlarını onlardan çok daha iyi bir şekilde ifade edeceğim. 

-Öncelikle belediyemiz yeni göreve başladığında başkan bey ortalığa esip gürlemiş ve kaldırım işgaline son vereceğim demişti. Birkaç  gün zabıtaları gönderdi esnafı uyardı ve geldiğimiz nokta kaldırım işgali kesmemiş olmalı, artık yollara kadar işgal var. Peki  belediyenin  bu noktadaki  tutumu ne biliyor musunuz? Ramazan ayında kaldırımda insanların pek sıkışık yürümediği saatte iftarlık çiğköfte tezgahını devirmek. Ve aynı günün akşamında bize yürüyecek kaldırım olmaması da belediyenin gücünün ancak garibana yettiğinin bir göstergesi. Belediyenin encümeni,başkanı ya da zabıta amiri eşlerini alıp bir akşam çarşıda yürümeye çalışsınlar da eminim anlayacaklardır. Öyle zenginlerin iftar yemeklerine arabayla gidip kendileri için ayrılmış park yerlerine araç bırakmakla halk içine girilmiş olunmuyor maalesef.

- Belediye icraatlarından bahsederken İnönü mahallesi toki kentsel dönüşüm projesini de kendi icraatı olarak göstermiş. E madem öyle, bu proje kötü dediğimiz zaman eski belediye başkanı bu şekilde vermiş diyen de siz değil misiniz? Tabi icraat yok ya, kötü de olsa üstlenmek lazım. Tıpkı alt yapı ve üst yapıyı da kendi icraatlarına ekledikleri gibi. Muz belediyesi de gelse o üst yapı ve altyapı bitecekti.

-Şimdi sizlere komik gelecek bir şeyden bahsedeceğim. Belediyenin 15 aylık değerlendirmesinde 162 milyon lira borçla devralınmış , 17 milyonluk kredi çekilmiş sonra yapılan ödemelerle borç  166 milyona düşürülmüş deniyor. Yani aldıklarından bu yana borç artmış bunu anlıyoruz ama borç ödenmiş deniyor. Belediyenin geliri ise yine alınan 32 milyon krediyle 115 milyon olmuş deniyor. İşin komik tarafı bu işte. 32 milyon kredi borç hanesine yazılmıyor, gelir hanesine eklenerek bahsediliyor.. İşin acı yanı ise bu toplantıda bulunan hiçbir arkadaş; başkanım  kredi gelir değil gider değil midir demiyor. Borç olarak 166 milyona eklenmesi gerekmez mi demiyor. Pek anlamam ben ekonomiden falan ama yalnız kredi denen şey sonradan ödemeniz gereken bir şeydir. Ve yine bildiğim kadarıyla sonradan ödenecek şey borçtur. Tabi eğer bi dahaki dönem nasıl olsa biz olmayacağız o yüzden ödemeyeceğiz diye düşünmemişlerse.

-Belediyenin kendi sitesinde 2014 yılı icraatlarımız diye bir slayt hazırlanmış. Ve icraatlar arasında yer alan cümle aynen şu; Kentsel yapılaşmanın çarpıklaşmasının önüne geçilmek istenmiştir. Allah aşkına istemek ne zamandan beri icraat oluyor? Bingöl dünya kenti olsun istiyoruz demek bir icraat mıdır yani? Yine Selçuklu mimarisiyle yaptığımız semt konağı kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapacak demişler. Henüz yapmamış tabi. Ama yapacak olmasını icraat olarak belirtmişler. Oysa biz aylar önce orada yapılanları gazetelerde okuduk. Nasıl uyuşturucu yuvası olduğunu, hatta fuhuş yapıldığını yerel gazetelerde gördük. Kültürel faaliyetlere ev sahipliği böyle mi yapılıyor?

-Projesi kabul edilen canlı hayvan pazarını icraat diye anlatıyorlar. Ama henüz yapılmayan bir şey icraat değildir bunu birilerinin  söylemesi gerekiyor. Çapakçur vadisi projesi de aynı şekilde somut bir adım atılmıyorsa icraat değildir. Hükümet caddesi orta refüje halı saha halısı döşenmesi bir icraattır. Kaldırım işgalini geçip yol işgaline başlamak bir icraattır. Zabıta sayısı beş katına çıkarılıp, sokaktaki sandalye sayısı beş katına çıkarılıyorsa bu icraatır. Zabıta sayısı arttırılıp buna paralel olarak dilenci sayısını arttırmak da bir icraattır. Şehrin kütüphanesini yıkıp sonradan bir kahveye eş kitaplık bir dolap bırakmak icraattır.  Proje ekibi kurup maaş ödeyip proje üretememek bir icraattır. Köprü ihalesini yapıp ihaleye başlamamak bir icraattır. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Belediyenin iftar çadırı, dörtyolda ağaçlara astığı ev fenerler, bir de e-belediye uygulamasını hayata geçirmiş olması son derece olumlu projelerdir.

- Burada amacımız belediyeyi karalamak değil aylardır milletin sokakta konuştuğu, şikayetçi olduğu konuları dile getirmektir. Öyle  planlar,projelerle şehrin güzelleşmeyeceğini, somut adımlar atılması gerektiğini ifade etmektir. Lafa değil icraata bakmamız gerektiğini bizlere söyleyenler zaten kendileri değil mi? Ki belediyenin yeri, içler acısı hali, kapısının önü gibi durumlardan da bahsetmedim çünkü henüz bir binaları yok. Ki 15 ayda bir bina dikilmemesi de zaten sorumsuzluğun yeterince açık olduğunu gösteriyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü