Reklamı Geç
Advert
SAYGIN DURUŞ NEDİR?
Hasan BERDİBEK

SAYGIN DURUŞ NEDİR?

Hayatımda ilk kez karşılaştığım bir kavram bu saygın duruş. Google’a yazdım ama herhangi bir manası veya literatürde geçtiği bir yere rastlayamadım. Vardır belki de ama ben bulamadım. İşin acı tarafı ise rastladığım yer idi. Ben bu saygın duruş ifadesine; 14 yaşında bir kıza kafasına taşla vurup bayıltarak tecavüz eden bir adamın mahkemede gösterdiği saygın duruştan ötürü aldığı indirimden ötürü rastladım. Evet normal karşıladınız değil mi? Gencecik bir kıza, onun hayallerine, geleceğine, umutlarına tecavüz eden adi bir pisliğin mahkemede gösterdiği duruşa saygın duruş diyerek indirim vermişler. Tabi yoğun gündem içerisine kim konuşacak bunları? Hem 8 Mart’a çok var daha.

Bilmeyenler için öncelikle olaydan biraz bahsetmekte faya görüyorum. 2012 senesinde D.Bakırda 14 yaşındaki bir kıza kafasına taşla vurup bayılttıktan sonra kızı hamile bırakan şahsiyetsiz, DNA raporlarıyla ispat edildiği halde ilişkiye girmediğini iddia etmiş. Hiç bir zaman suçunu kabul etmemiş, herhangi bir pişmanlık ifadesi kullanmamış ama mahkemede hakim karşısında ceketini ilikleyip sakalını kestiği için 43.5 yıldan yargılandığı mahkemede 11 yıl 8 ay ceza almış. Üstelik bu indirimin içinde ‘’saygın duruş’’ yanına heyet raporuna göre mağdurenin ruh sağlığı bozulmadığı için de indirim verilmiş. İğrenç olsa da hukukumuz diyor ki; Eğer tecavüz sonrası bir kız kafayı yememişse, ailesi onu dışlamamışsa, toplum içine çıkıyorsa biz bu kızın hayatını mahveden adama indirim yapalım o kadar da kötü etmemiş. Tecavüz ettikten sonra doğramamışsa bu iyi hal mi oluyor? TDK iyinin ya da kötünün tanımını yeniden yapsın o halde.

Nedir bu ülkenin sorunu? Nedir bu hukukun sorunu? Daha önce ‘’tahrik indirimi’’ diye bir indirim de yapmışlardı bunlar. Tayt giyen, mini etek giyen kıza tecavüz edene daha az ceza vermişlerdi. Hatta tecavüz edip bakireliğini alamadığı için ödül olarak indirim alan bile olmuştu bu ülkede. Evet evet bakireliği bozulmadığı için tecavüz eden indirim almıştı.  Herkes eğri oturup doğru konuşsun. Dininiz de insanlığınız da var ise bunlara kayıtsız kalabilmek mümkün değildir. Kadına karşı yapılan şiddet ve tecavüzde iyi hal falan mümkün değildir. Cani olanın en iyi hali ölü halidir. Ya da ölene dek bir daha güneşi görmeme halidir. Hayat söndürüp de bir daha sokağa çıkamasın kimse…

Bu ülkenin en büyük sorunu aslında kadındır. Annelere, kardeşlere, cenneti ayaklarının altında tutanlara yapılan bunca zulüm ve haksızlığa ses çıkarmak bir yana ortaklık eden bir zihniyetin egemen olduğu toplumda vicdan yoktur. Vicdanını yitiren toplumda ‘’saygın duruş’’ olsa bile saygı yoktur. Vicdan ve saygı yok ise eğer kişi hakkı da, kul hakkı da toplum hakkı da rahatça yenilir. Ataerkil toplumda anneye saygıyı engelleyen ilk mekanizma babadır. Anneyi bastıran, çocuğu önünde ezen yine babadır. Çocuk kadına saygı duymadan büyüdüğü zaman ancak ‘’saygın duruş’’ sahibi oluyor işte.

Kadınlar! Siz susmayın bari. Susmayın derken artık dillere kendinizi pelesenk ettiğiniz korku dolu söylenmelerle değil, eylemlerle susmayın. Erkek evlatlarınıza babaya saygıyı öğretirken anneye ve kız kardeşe de saygıyı öğretin. Erkek daha çocukken güçlü olduğunu düşünüp kızlara vurmaya başladığında; -oğlum vurma o kızdır, ‘’onu günahtır’’ gibi söylemler yerine bir kıza el kaldırmayı en kötü bir biçimde ifade etmeyi deneyin. Kızlarınızı her zaman koruyun. Kadınları güçlü olan toplumlar her zaman ileriye daha hızlı ilerlemiştir. Haklarınızın bilicine varın. Bilmeyenlere anlatın. Bu söylediklerim erkeklere savaş açın demek değildir. Herkes iliyor ki elmanın iki yarısı olarak yaratıldık. Hatta doğruya gelirse kurtlu tarafı bizdik.. Biraz daha organiktik belki ama sonuçta defolu olan bizdik. Aile hayatına dikkat etmeli, çocuk eğitiminde kadına değer vermeliyiz. İdarecilerimize baskı yapıp kadınla ilgili yasaların en şiddetli cezalarla donatılıp caydırıcı olmasını sağlamalı ve hatta çocuklara, kardeşlere, kocalara kadınlara davranış hakkında eğitimler sağlamalıyız.

Ben tüm bunları yazarken kendimi asla dışarıda tutmadan yazdım. Erkek olduğum için çok kayırıldım. Erkek olduğum için karşı cinsi ezmeye, af edersiniz aşağılama cahilliğinde de bulundum. Saçma sapan koca-karı ispatlarını koyup buna inandım hatta. Oysa beni dünyaya getiren bir kadındı. Oysa kendisine iki kiloluk torba taşınmaktan gocunduğum ama beni 9 ay karnında yürürken,otururken,gezerken,uyurken taşıyan bir kadındı. Küçükken nenem kaymak tabağını önüme koyduğunda sevindim, ama kardeşimin zoruna gitmesine üzülmedim. Kız kardeşimle kavga ederken nenemin ona dönüp Hasan erkektir ona karışma demesine yine ben sevindim. Annemin kayırmalarına yine ben sevindim. Şimdi anlıyorum ki yanlış yetiştirildiğimiz bir konu var ise o da kadınlara karşı tutum konusudur. Kendisini bu dünyaya getiren varlığa merhameti olmayanın neye merhameti olabilir ki?

Erkek egemen bir toplumda bu söylediklerim karşısında alacağım tüm tepkileri bilerek yazdım bu yazıyı. Ama Allahtan korkun diyorum. İnsanlığınız hatırlayın sadece. Fiziki olarak bizden güçsüz olabilirler ama insana dair ne kadar duygu var ise hepsinde bizden üstün olduklarını da bilmek lazım. Kadınların hakları için, anaların hakları için, insanlık için oturup kendinize karşı dürüst olun biraz. LÜTFEN BOZUN ŞU SAYGIN DURUŞUNUZU!...


Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve BingölHaber'in editöryel politikasını yansıtmayabilir.

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü