Reklamı Geç
Advert
Vali'yi Seçek Mi?
Hasan BERDİBEK

Vali'yi Seçek Mi?

“Dünyada gelişmiş ülkelere bakarsanız bunların hiçbirinde eyalet korkusu diye bir şey yok. Tam   aksine, eyalet yapılanmaları o güçlü ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getiriyor. Bu güçlenme   alametidir. Gelin bizim tarihimize, Osmanlı’ya baktığımız zaman Lazistan eyaleti, Kürdistan eyaleti  var. Güçlü Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır. Siz eyalet sisteminde de üniter yapıyı   muhafaza edebilirsiniz. Belediye başkanlarını seçiyoruz da valileri niye halk seçmesin?”

Evet valileri niye biz seçmeyelim? Neden ömrü hayatında bu memlekete uğramamış, bu memleketin herhangi bir adamını, bir çocuğunu, bir dedesini tanımamış bir adamı getirip başımıza şehirden sorumlu kişi diye dayatsınlar? Buradaki sorunları sadece önüne giden kağıtlarla ve takım elbiseli adamların anlattıkları kadarıyla bilip buna çözüm aramaya karar verene dek buradan alınıp başka bir şehre atanan adamlar hangi derde çare olacak bu şehirde? Şeyh Sait isyanında katledilen dedelerimizi vatan haini olarak bilen ve buna inanan adamları ne diye bu şehre vali yapıyorlar ve ne diye biz bunu kabul ediyoruz? Gelip en güzel arabalara binip en güzel evlerde oturup en güzel yemekleri yiyip en güzel tuvaletlere sıçıp gidecek olan adamlar bu şehir için en fazla ne yapabilirler?

Sevgili dostlar kimse size ayrı bir ülkeden ya da bayraktan bahsetmiyor. Türkiye cumhuriyetinin vatandaşı olarak yaşayın yine. Ama Bingöl ilini Bingöl’ü bilen anlayan tanıyan insanların yönetmesinden, kendisini yönetecek insanları Bingöllülerin kendilerinin seçmesinden daha doğal bir talep bulunabilir mi? Avrupa Birliğine girdiğiniz zaman AB dese ki bundan böyle Türkiye’ye biz bir başkan tayin edeceğiz orayı o yönetsin. Bunu kabul eder miydiniz? Madem demokrasiyse, madem Cumhurbaşkanından muhtara kadar hepsini halk seçiyor o zaman şehrin idaresinden sorumlu olan kişiyi de halk seçsin ne var ki bunda…

 Bakın bir ideoloji ya da bir görüşe sahip olabilirsiniz. Bir grup ya da partiye üye de olabilirsiniz. Ama mantıklı ve doğru olan seçeneklerle karşılaştığınızda doğru olan budur diyebilecek karakteri ve duruşu da sergilemelisiniz. Bir insan öldürme fikrine sahip olabilir mi? Öldürme bir fikir midir yoksa bir ruh hastalığı mıdır? Eğer öldürme fikrini destekleyecek kadar köreldik diyorsanız, yarın mensup olduğunuz adamlar çıkıp da ilk paragraftaki sözleri sizlere söylediği zaman alkışlamayın o zaman. Meydanlara çıkıp da  barışı getireceğiz, artık annelerin gözü yaşlı olmayacak dediği zaman da alkışlamayacaksınız.

Dicle kan ağlarken, Fırat gözü yaşlı bakarken, Silopi,Cizre,Sur,Derik,Nusaybin hepsinde ölüm korkusuyla sessizce ağıtlar yakılırken soğuk evlerde sen, ben, biz hepimiz hesap vereceğiz günü gelince. Zulme karşı bu sessizliğimizin hesabını soracak bir Allah var. Vicdanlarımızı rahatlatmak için ne kadar diretsek de, boşadır çırpınışlarımız. Yedi gün sokakta ölü yatan bir annenin, kundakta vurulan bebeğin, o bebeği ambulansa yetiştireyim derken katledilen dedenin yüzüne bakamayacağız. Bakabilmek için cennete gitmemiz gerekir. O çocuk cennete gitti ve emin olun ki o peşinden gittiklerinizin hiç biri cennet ehli olan o bebek kadar kıymetli değildir. Sizlere hiçbir fikir ya da ideoloji sunmuyorum. Sizlere sokaklara dökülüp barış isteyin de demiyorum çünkü bugün alkışladıklarınız o barış yürüyüşünüzde sizleri havaya uçurabilirler. Sizlere bu Cuma çıkışı toplanıp Camileri tahrip ettiler diye aynı toprağın insanı olduklarınızı lanetleyin de demiyorum. Hatta İsrail’i dost edinenler için bu can size feda naraları atmanıza da bir şey demiyorum. Sadece size sunulanlar yerine merak ettiklerinizin peşinden gitmeyi deneyin diyorum. Tabi menfaatlerinizi bir kenara bırakacak kadar insanlığınız kaldı ise…

İlk paragraftaki yazı da tamamen bir alıntıdır. Son günlerde pek gündem olmayan bir konu üzerinde dikkatleri çekmek amacıyla alıntı yaptım. İlk paragraftaki her nokta şu anda bu ülkenin cumhurbaşkanı olan şahsa aittir. Videosu da mevcuttur. Dileyen youtube’a ‘’erdoğan özerklik’’ yazarsa zaten karşılaşır videoyla. Demem o ki öz yönetim denilen şey bildiğiniz eyalet sistemidir. Biraz eksik biraz fazla. Başkanlık sistemi de özünde aynı işlevi gören bir sistemdir. Bu ülkede mesele sistem meseledir. İnsanlarda İnsanlığın kaybolması dışında bir problem yok aslında. Şayet herkes fikirlerini bir masaya koyup tartışır ise ortak yol bulunacağı inancındayım. Gerçi bulunacak orta yolun doğru sistem olmadığına da inanıyorum ama en azından ölümleri durduracak bir sistem olduğunu düşünüyorum. İnandığım sistemi sizlere anlatmayacağım çünkü ne ben ne siz ne de ülke hazır değil henüz buna…

Elazığ havaalanı oto kiralama olan firmamız bünyesinde lüks araç ve orta seviyedik araçlarımız elazığ oto kiralama için en uygun araçlardır.

 


Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve BingölHaber'in editöryel politikasını yansıtmayabilir.

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü