Reklamı Geç
Advert
BİR FATURAYA KAÇ SOYGUN SIĞAR
Hakikat Kalem

BİR FATURAYA KAÇ SOYGUN SIĞAR

Elektrik faturalarında haksız alınan ücretler faturanın %50 kadar Elektrik faturalarının yüksek gelmesinden birçoğumuz şikâyetçiyiz.

BİR FATURAYA KAÇ SOYGUN SIĞAR

Faturalarımıza dikkatli bir şekilde baktığımız takdirde asıl tükettiğimiz elektrik bedelinin %50 fazla ödediğimizi açıkça görebiliriz. Örnek olarak verirsek yukarıda fotoğrafını yayınladığım fatura üzerinden inceleyelim Kullanılan Elektrik 35 kWh Elektriğin 1 kWh Birim Fiyatı ise 0,219623 bu fiyata göre kullandığımız elektriğin Fiyatı: 7,69 TL Bakalım bu fiyat nasıl yükseliyor. Tükettiğimiz Elektriğin Bedeli : 7,69 1-) KDV : 2,22 TL 2-) Belediye Tüketim Vergisi: 0,38 TL 3-) TRT Payı:0,15 TL 4-) Enerji Fonu: 0,08 TL 5-) Dağıtım Bedeli: 4,03 TL olarak ek ücretler ile 7,69 TL’LİK faturamız bizlere 14,62 TL olarak yansımaktadır. Bu haksız ek ödemelerle vatandaşın cebinden bir hayli yüksek meblağ çıkmakta.

İşte bir faturaya kaç soygun sığdığının listesi

  1. Elektrik Bedeli
  2. Kayıp Kaçak Bedeli
  3. Dağıtım Bedeli
  4. Perakende Satış Bedeli
  5. İletim Bedeli
  6. Sayaç Okuma Bedeli
  7. Enerji Fonu
  8. TRT Payı
  9. Dağıtıcı Firma Vergileri
  10. KDV

Bu haksız ve yaşamı pahalılaştıran ek ücretlerin alınmamasını temenni ederek düzeltilmesini ümit ederim.

Sevgi ve Saygılarımla…

 

Uzun bir aradan sonra tekrar yazmaya karar vermemin sebebi  şehrimizde yaşanan bunca çarpıklığa karşı sessiz olmamı vicdanımın kabul etmemesidir..  Ramazan ayı ve bayramında pek ağır konuşmak istemedim.  Zibidi desem çok ağır olacak ama kendini bilmezlere edecek biraz lafım var buradan.

Pek sevgili,değerli,kıymetlimiz ve canımız belediyemiz bu aralar yine listelerde üst sıraları kimselere kaptırmıyor. Gerek  beceremediği işçi alımları, gerek ramazan ayında yapılan su kesintileri gerek sökülmeye başlanan kaldırımları ile olsun belediyemiz işlevselsizlik yönünden sırasını kimseye kaptırmıyor. Temizlik işçilerini ayırıyorum çünkü onlar cidden o belediye içerisinde işlerini hakkıyla yerine getiren tek kişiler.  Başkan desen ne çarşıda ne belediyede ne de herhangi bir çalışmanın başında yok orada toplantıda yok şurada toplantıda. Bingöl diyorum sayın başkan Bingöl. Bingöl sizin işinizin tam olarak neresinde? Ramazan ayında suları keseceğiz diyorsunuz 24 saat geçmeden twitterda kutlama mesajı atıp çok şükür suları bıraktık diyorsunuz ama şehir dört gün rezalet içinde sizden yeni bir tweet gelmiyor? Siz sudan işlerle uğraşmak yerine milletvekili görünümlü iki tane adamla yok sahur keyfi yok iftar keyfi. Bir de paşalarım sahurlarını  tırnak içerisinde elit mekanlarda yapıyorlar. O ödettirdiğiniz hesapların her biri kaç yüz binlik ihaleye denk geliyor acaba?  Kaç yemekle trilyonluk ihale alınabiliniyor acaba? Herkesin neden müteahhit olduğu belli bu şehirde. İş almak için siyasi kimilkleri olan ama insani kimliklerini kaybetmiş ve aramayan kişilerle bir iki yemek işte.  Kendinize gelin artık paşalar. Bayram oldu bitti bu şehirde. Halkın bayramını kutlamaya hanginiz gitti? Ramazanda evlere iftara gidiyor diye övdüğümüz reis bey bayramda kaç tane kapı çaldı? Kaç esnaf ziyaret edildi? Vekiller kaç köye gidip köylülerle bayramlaşıp dertlerini dinledi? Ama birileri esnafa da köylüye de Bingöllüye de yalnız değilsiniz diyebiliyor hala… Sahi vekillerimizin adı nedir acaba?

 

Gelelim diğer mevzuya. İl başkanı isimli bir şahsiyet çıkmış buradan yerel gazeteden sağlık bakanlığına verilen soru önergesini cevaplıyor. Yahu kimsin sen? Sağlık mı bakanısın? Daha önce nerdeydin? Soru önergelerinin muhatabı sen misin? O zaman biraz soru önergeyelim de sana onlara da cevap ver.

Hastane ek binası neden hala bitmiyor? Bitmesi için ne yaptınız?

Köprü yapımı resmi olarak geçen yıl başlayacaktı neden başlamadı? Başlaması için ne yaptınız?

Genç yolu neden sadece başlamış gibi gösteriliyor, iki makineyle bitmeyeceği belli olan yol için karayolları müdürü ile hiç görüşütünüz mü?

 Ya da herhangi bir şube müdürü ile işçi alımı ve ihale işleri dışında herhangi bir hizmet için görüştünüz mü hiç?

Hizmetlerimiz diyorsunuz da hacı inan siz hiçbir şey yapmıyorsunuz. İşlemeyen bir trafik, rezil bir kirlilik bitmeyen hastaneler, köprüler, yollar kısacası rezalet denen şeyin içini dolduracak tüm argümanları toplamışsınız hala hizmetten bahsediyorsunuz.

 Pişkinlik ve yüzsüzlükte de tarihe geçme peşindesiniz sanırım. E öyle olmasa meclis üyesi kendini işe aldığında bunun kanunen bir sakıncası yoktur demezsiniz. (evet bingölde belediye meclisi üyesi ir şahsiyet kendini belediyede işe aldı.) Etik veya ahlak gibi kavramları bildiğinizi varsayıyorum.  Ya da çok iyimserim. Etik ve ahlaktan yoksun rezil ve yüzsüz bir siyasetçinin gösterebileceği pişkinlikten daha fazlası sizde mevcut. Bu halkla alay etmeyi bırakın artık. Neymiş il başkanıymış. Valla bu ilin hiçbir şeyidir. Ne yapmış bu millete aptal yerine koymaktan başka. Ağzından hizmet lafı düşmüyor ama ortada bir şey yok.

Vekilinden, belediye başkanından il başkanına  tam ir çürümüşlük ve kokuşmuşluk içinde siyaset yapamayan bu güruh bu şehrin geleceğini gaspetmekteler. Etik ve ahlaklı siyasetçilerin yetiştirildiği bir şehirde bu tür şahsiyetlerin kendi menfaatlerini her şeyin üzerinde görmesi şehri daha ilerilere taşımakta birer engeldir.  Tez vakitte belediye başkanından ve il başkanından istifa, kol başkanlarının görevlerinden alınmalarını bekliyoruz. Vekillerin de bir gün mecliste kürsü denen yerde bizim bu sorduğumuz soruları falan sormalarını istiyoruz. Köprü hastane falan işte..

Şaka tabii ki. Bunlar istifa mı eder? Bunları görevden kim alacak? Çünkü birini görevden almak için ondan daha iyi olmak gibi bir şeyler gerekir. E meclis kürsüsü de en kötüsü. Korkam o kürsüye çıkıp Bingöl’ün şu sorunu var diyeler. Yahu söz o kürsüye çıkıp hastane yaptık, köprü yaptık desinler yine medeni cesaretlerinden ötürü aynen burada alkışlayacağım. Ama yok. Adamları meclise gönderdik yahu memlekette o birisinin adını bile unutmuş insanlar.

Neyse  neyse yine suların kesildiği yolların ve hastanelerin başka baharlara kaldığı rezil bir gündemin sonunda geldik. Kendinize dikkat edin. Az sesinizi çıkarın lütfen. Biraz galeyana gel ey halkım az küfret nefret et. Seni nefrete, kine, küfre ve galeyana getirmek için ben daha ne edem...:) 


Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve BingölHaber'in editöryel politikasını yansıtmayabilir.

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yusuf     0000-00-00 Evde kimse yok her ay 120 lira ustu fatura oduyrz. Allahsizliktan baska bisey deil. Aylik 1300 alan adam napacak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü