Reklamı Geç
Advert
OHAL İLAN EDİLDİ ŞİMDİ NELER OLACAK?
Hakikat Kalem

OHAL İLAN EDİLDİ ŞİMDİ NELER OLACAK?

Dün MGK toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Canlı Yayında TÜRKİYE'de olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Peki Olağanüstü hal nedir, hangi kısıtlamalar getirilecek?

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından TÜRKİYE’de olağanüstü günler yaşıyor. MGK’dan 3 ay boyunca süre ile olağanüstü hal ilan edildi. Halkın dilinde üç soru var.

1-      Olağanüstü hal nedir?

2-      OHAL’in Sıkıyönetimden farkı var mı?

3-      20 Temmuz OHAL’in diğer olağanüstü hallerden farkı nedir?

 

Şimdi sorulara cevap getirelim.

 

A)     OLAĞAN ÜSTÜ HAL – SIKIYÖNETİM

Anayasaya göre olağanüstü hal ; “Anayasa ile kurulan her demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde” altı ayı geçmemek üzere Milli Güvenlik Kurulu’nun görüşü alındıktan sonra Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilir.

Sözlükteki anlamına bakacak olursak; Doğal afet, salgın hastalık, ekonomik bunalımlar, kamu düzenini bozan şiddet olayları gibi durumlarda olağan üstü hal ilan edilir.

 

B)      NEDEN OLAĞAN ÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ?

MGK’dan Olağanüstü hal kararının alınması 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından askeriye, emniyet, devlet kurumları ve diğer (Dernek, kurum, sendika, parti, gazete) kuruluşlardan FETÖ örgütünü tasfiye etmek.

 

C)      OLAĞAN ÜSTÜ HALLERDE

1-      Her türlü sokak gösterisi, miting, toplanma, basın açıklaması yasaklanır.

2-      Gözaltı ve tutuklamalar başlar.

3-      Dernek, kurum, sendika, parti, gazete baskınları yapılır.

4-      Kişi hak ve hürriyetleri askıya alınır. (ANCAK dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN MGK toplantısında alınan kararları açıkladığında “Olağüstü hal kararının halkın hak ve hürriyetlerine herhangi bir kısıtlama ve yasak  olmayacak” dedi.)

 

D)     OHAL SIKI YÖNETİM SÜRECİNDE ALINABİLECEK TEDBİRLER (20 Temmuz 2016)

1-      Ruhsatlı dahi olsa her nevi silah ve mermilerin taşınması veya nakledilmesi yasaklanabilir.

2-      Bakanlar kurulunun isteği ile meclis değiştirilebilir.

3-      OHAL her seferinde en az 4 ay olmak şartıyla uzatılabilir.

4-      Kanun hükmünde kararnameler çıkabilir ve bu kararnameler Resmi gazetede yayınlanarak TBMM’nin onayına sunulur.

5-      Sıkıyönetimde yetki askere verilir ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, OHAL sürecinde TSK’yı Valilerin emrine vermiştir. Tek yetkili merci Valilerdir.

 

 

Dikkat çekilmesi gereken bir kaç husustan daha bahsetmek istiyorum.

1-      Olağanüstü hal istenirse bakanlar kurulu tarafından 3 ayın sonunda meclis onayı ile 4 ay daha uzatılabilir.

2-      İllerde tek merci Vali olması ve yetkilerinin sınırsız olması

3-      Cumhurbaşkanının halka seslenerek meydanlarda nöbete devam demesi 2. bir darbenin olma ihtimalini gözler önüne sermesi

 

E)      20 TEMMUZ OHALİN DİĞER OHALLERDEN FARKI

Dün gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın OHAL ilanını açıklamasında Türkiye’nin çok farklı bir OHAL ile karşılaştığı gözlerden kaçmadı. Türkiye tarihinde ilk Turgut Özal döneminde yapılan OHAL; Terör olaylarının artması nedeni 15 yıllık dönemde ile 13 ili kapsayan bir OHAL ilan edilmişti. Türkiye çeşitli zamanlarda PKK olaylarının artmasından dolayı belli dönemlerde sadece belli bölgelerde OHAL ilan etmiştir.

Ancak Türkiye'nin OHAL tarihi bu kez çok farklı!

AK Parti hükümetinin gerçekleştirdiği öncelikli icraatlerden biriside 15 yıllık OHAL sürecininin sonlandırması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz 2016 OHAL'inin diğer olağan üstü hallerden farkı belli bir bölgeyi değil tüm Türkiye’yi kapsaması ve darbe girişimine karşı yapılmış olmasıdır.

 

Sevgi ve Saygılarımla…


 

Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve BingölHaber'in editöryel politikasını yansıtmayabilir.

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü